1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nûbihar'in iftar yemeği kent dinamiklerini buluşturdu
Nûbihar'in iftar yemeği kent dinamiklerini buluşturdu

Nûbihar'in iftar yemeği kent dinamiklerini buluşturdu

Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, dini şahsiyetler ile iş dünyasının temsilcilerini bir araya getiren Nûbihar'ın iftar yemeğinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtlerin Suriye'de özerkliklerini ilan etmesini

A+A-

Nûbihar'ın verdiği iftar yemeğine Diyarbakır'ın pek çok sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş dünyasının temsilcileri, kanaat önderleri, dini ve siyasi şahsiyetler, akademisyenler ile gazetecilerden oluşan seçkin bir topluluk katıldı. Nûbihar'ın 20 yıllık yayın serüveninin sinevizyon eşliğinde gösterildiği iftar yemeğinde bir melle Kur'an okudu. İftar yemeğinin ardından Nûbihar Derneği Genel Başkanı Av. Rauf Çiçek'in Said-i Kurdi'den alıntılar yaparak yaptığı açış konuşması yaptı.

Birlik ruhu sağlam zeminde gelişiyor

Daha sonra Araştırmacı Abdullah Şahin bir konuşma yaptı. İbadetin toplumsal yönüne atıfta bulunan Şahin, Saidê Kurdî'nin Şam Hutbesi'ndeki Arap ve Türklere yönelik “Kürt milletinin dünya ve ahiret saadetleri sizlere bağlıdır, eğer ki siz tembellik yapıp çalışmazsanız bunun sorumluluğu boynunuzda ağır bir yük olacaktır” çağrısını hatırlattı. Bediüzzaman'ın Kürtlere yönelik birlik, okumak ve çalışma ile ilgili çağrılarını hatırlatan Şahin, birliğin, bir halkı, bir milleti başarıya götüreceği vurgusunu yaptı.

Nûbihar'ın 20 yıllık Kürtçe yayın deneyimini aktaran Şahin, gelinen aşamada birçok eşiğin aşıldığını, birlik ruhunun daha sağlam bir zeminde geliştiğini söyledi.  Birlik, dayanışma, yardımlaşma üzerine İslami bir bakışın önemini, zekatın bu konudaki rolünü aktaran Şahin, bu yolla halk ve milletin menfaatine yararlı işler yapılabileceğini söyledi.

'Çalışma her şeyin yolunu açar'

İftar yemeğinde bir konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise kutsal toprakların dört bir tarafının büyük bir baskı ve zulüm altında olduğunu belirterek, “Bugün dünden çok daha iyidir. İnşallah yarın da bugünden çok daha iyi olacaktır” dedi. Çalışmanın her şeyin yolunu açacağını belirten Baydemir, “Dolayısıyla kol kola, yürek yüreğe, el ele verip çalışmalıyız. Fikirler ne kadar farklılaşırsa ve bununla birlikte beraber hareket etmeyi başarabilirsek ileriye yönelik o kadar olumlu olacaktır” dedi.

'Kürtlere özerklik çok görülmemeli'

“Kurulan sofra, bu cemaat ve birliktelik Kürt Halkının mücadelesinin bir meyvesidir” diyen Baydemir, “Otlar kökleri üzerine yeşerir; köklerimiz Ehmedê Xanî'dendir, Mustafa Barzanî'dir, Qazî Mihemed'tir, üstad Bediuzzeman'dır, Şêx Seîd'tir, Seyyit Rıza'dır ve Mazlum Doğan'dır” dedi. Yüzyıllık bir fırsatın doğduğunu ve bunun kaçırılmaması gerektiğini ifade eden Baydemir, Kürtlerin Suriye'de özerkliklerini ilan etmesinin çok görülmemesi gerektiğini söyledi.

'Rojava'ya destek verelim'

Kuşların tek kanatla uçamayacağını anımsatan Baydemir, dil, kültür ve kimliğin bir kanat olduğunu, diğer kanadın ise inanç olduğunu belirterek ancak iki kanatlı bir toplumun yükselebileceğini söyledi. “Allah iki kanada da güç kuvvet versin” diyen Baydemir, “Sizden ricam, hepimiz Rojava için destek verelim. Onlar özgürlüğüne kavuştuğunda biz de kavuşacağız. Onurlu bir barış sağlanmadan açlık ve yoksulluk sorunu da çözülmez. Bu kentte 50 bin insan aç ve yoksul. Neden bu durumdayız? Tek bir sebebi var, çünkü özgür değiliz. Biz ayrılalım demiyoruz, diyoruz ki kardeşçe birlikte yaşayalım. Dolayısıyla ilkokuldan üniversiteye kadar bu halkın çocukları kendi dilleriyle okuyup eğitim hakkından yaralanmalıdır. Kürt kimliği tanınmalı” şeklinde konuştu.

'Kardeş kardeşe zulmetmez'

Kürtlerin bir statüye kavuşması gerektiğinin de altını çizen Baydemir, bunun için de Kürtlerin kendi aralarında birlik olması ve birlikte çalışması gerektiğini vurguladı. İslam coğrafyasının panoramasını da çizen Baydemir, “İslama göre, kardeş kardeşe zulmetmez” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT