1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Notlar düzelir, kırılan kalp asla'
'Notlar düzelir, kırılan kalp asla'

'Notlar düzelir, kırılan kalp asla'

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten,eğitimde bugün başlayacak yarı yıl tatili için velileri uyardı.İçten,” Birkaç dersi zayıf geldi diye çocuklara bağırmak ve rencide edici cümleler kurmanın kalpleri kıracağını da bilmek lazım. Kırılan kalbi onarm

A+A-

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten,eğitimde bugün başlayacak yarı yıl tatili için velilerden dersleri kötü olan çocukları rencide etmek yerine onları motive etmelerini istedi.

Bugün başlayıp 11 Şubat 2013'te sona erecek olan tatilde öğrencilere bol bol kitap okumaları ve dinlenmeleri yönünde nasihatlerde bulunan İçten velilere de seslenmeyi ihmal etmedi. Velilere alınacak karnenin sonucu ne olursa olsun çocuklarına sağduyulu yaklaşmaları gerektiğini ifade eden İçten, “Karnelerdeki kırık notlar ikinci yarıyılda biraz gayretle düzeltilebilir. Ancak birkaç dersi zayıf geldi diye çocuklara bağırmak ve rencide edici cümleler kurmanın kalpleri kıracağını da bilmek lazım. Kırılan kalbi onarmak hiç de kolay olmayabilir” dedi.

 'EĞİTİME BÜYÜK YATIRIM YAPTIK'

İçten, Ak parti iktidarı olarak en büyük yatırımı eğitime yaptıklarını da söyledi. Bunu yaparken Öğretmenlerin özlük haklarından sosyal haklarına her türlü iyileştirmelerin yapıldığını da belirten İçten: “2002 yılında 470 lira maaş alan öğretmenimiz bugün en az yüzde 300 liralık bir artışla maaş alıyor. Aynı öğretmen ek ders ücreti olarak 165 lira alırken bugün 700 liraya yakın bir ücret alıyor.Geçtiğimiz yıl Diyarbakır başta olmak üzere çok sayıda ilde “fatih” projesiyle tüm sınıfları daha temiz daha çağdaş hale getirdik. Bununla hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz rahat bir nefes aldılar. Şunu bir kez ifa etmek isterim ki, eğitim partimizin en önemli unsurudur. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesine bu anlamda çok sayıda yatırımlar yaptık. İmam Hatip ve meslek liselerinin sayılarını arttırdık. “ diye konuştu.

'EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNİ KALDIRDIK'

'Bizden önce Türkiye eğitim alanında ciddi kargaşalar yaşamaktaydı. ' diyen İçten,yoksul öğrencilerin giderlerini karşılayarak devrim yaptıklarını dile getirdi.İçten,”Eğitim kalitesi, olması gerekenin çok altındaydı. Parası olan okuyor olmayan bakıyordu. Yaptığımız reformlarla bu eşitsizliği yok ettik. Artık çocuklar okula başlar başlamaz kitapları defterleri hazır. Müfredatları değiştirdik.

Kürtçeden Dinimize olan konuları seçmeli ders haline getirdik. Yoksul bölgeler eğitim devlet tarafından karşılanıyor. Katılımcı, özgür düşünme ve analiz alışkanlığını geliştiren, bağımsız karar verme ve üretme yeteneğini teşvik eden, çoğulcu değerleri sunan, vatandaş olma bilincini yükselten, çağdaş gelişme ve teknolojileri öğreten bir eğitim anlayışına geçtik. Yavrularımız artık daha bilinçli şekilde yetişiyor. Ne istediğini bilen bireyler olacaklar inşallah. “ ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT