1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nöbete hayır eylemi
Nöbete hayır eylemi

Nöbete hayır eylemi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da görev yapan aile hekimleri, yeni düzenlenen yasayla birlikte ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğunu protesto etti.

A+A-

Diyarbakır Halk Sağlığı Merkezi'nde bir araya gelen aile hekimleri, yasayı, düzenledikleri basın açıklaması ile protesto etti. Diyarbakır Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ile Diyarbakır Aktif Aile Hekimleri Derneği'nin ortak düzenlediği basın açıklamasına yaklaşık 100 kişilik sağlık çalışanı katıldı. Burada toplananlar adına basın açıklamasını okuyan Aktif Aile Hekimleri Derneği Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Noyan, aile hekimlerine getirilen nöbet düzenlemesinin yataklı tedavi kurumları ve 112'lerde sunulan sağlık hizmetlerine yaşanan sorunları çözemeyeceğini söyledi.

Gece saat 24.00'a kadar ve hafta sonları Cumartesi ve Pazar günü diğer sağlık kurumlarında nöbet tutmaya zorlanmaları durumunda koruyucu hekimlik hizmetini ve birinci basamak sağlık hizmetini gerektiği gibi sunmalarının oldukça güç olduğunu ifade eden Dr. Noyan, aile sağlığı çalışanlarının uykusuz ve yorgun bir şekilde hastalara hizmet vermek zorunda kalacağını dile getirdi. Nöbet tutulacak sağlık kurumlarının asıl ve sürekli kamu hizmeti sunması gereken yerler olduğunu aktaran Dr. Noyan, acil tıp hekimliğinin başlı başına bir tıp disiplini ve uzmanlık alanı olduğunu bildirdi. Dr. Noyan, "Acil servis gibi çok hızlı karar vermeyi ve müdahale etmeyi gerektiren bir alanda nöbet tutmaya zorlanmamız halinde sadece hastalar değil, biz de mağdur olacağız.

Çünkü yapacağımız veya elimizde olmadan yapamayacağımız her işlem, hakkımızda şikayetlere, disiplin soruşturmalarına, cezai yargılamalara, yüksek bedelli tazminat davalarına sebep olabilecektir. Nöbetlere dayanak teşkil eden 6514 sayılı Torba Yasa'nın 52. maddesi Anayasa Mahkemesi'ne götürülmüş olup, daha karara dahi bağlanmamıştır. Kanunlara ve ilgili mevzuatlara aykırı, kusur, ihmal ve tedbirsizlik noktasında hiçbir sorumluluğumuzun bulunmadığını ve ortaya çıkabilecek olan zararlardan dolayı görevlendirme işlemi yürüten idarecilerin kusurlu olacağının bilinmesini isteriz" dedi.

Grup, düzenlenen basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

(YRT-SO-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT