1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nöbetçi doktor'un karakola keyfi götürüldüğü iddiası
Nöbetçi doktor'un karakola keyfi götürüldüğü iddiası

Nöbetçi doktor'un karakola keyfi götürüldüğü iddiası

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ergani ilçe temsilciliği, devlet hastanesi acil servisinde görevli doktor Asiye Gülsüm Yılmaz'ın polis tarafından gece yarısı haksız yere nöbet yerinden alınarak karakola götürülüp ifadesinin alındığını ö

A+A-

SES Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Tabip Odası'nın da destek verdiği basın açıklamasını Dr. Hamza Aktaş okudu.

Dr. Aktaş, Asiye Gülsüm Yılmaz'ın, bir polis memurunun usulsüz hastalık raporu talebini reddettiğini iddia ederek, "Bu polis memuru bir süre sonra adli bir vaka için yeniden hastaneye gelmiştir. Doktor hanımın anemnez almak için sorduğu sorulara ters ve üslupsuz cevaplar vermiştir. Getirdiği eli kelepçeli şahsın kelepçesini çıkardıktan sonra, muayenesi için doktor hanımın güvenlik talebini, duymazlıktan gelmiştir.

Üstüne üstlük doktor hanım hakkında 'muayene yapmadığı' gerekçesiyle şikayetçi olmuştur. Gece yarısı karakol tarafından hastane aranarak doktor hakkında şikayet olduğunu ve doktorun karakola gelerek ifade vermesi gerektiği söylenmiştir. Daha sonra bayan doktor ekip otosuna konulup karakolda ifadesi alınmıştır.

Bu nasıl bir olaydır ki, Ergani ve çevre ilçelere hizmet veren bir doktor gecenin bir yarısı hastaneden ifadesi alınmak üzere karakola götürülüyor. Kaymakamlık ve emniyet müdürlüğünü bu konuda gerekli duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz. Bu keyfi muameleyi yapanlar cezalandırılana kadar bu işin takipçisi olacağımızı bilmelerini istiyoruz" dedi.

Önceki gece acil servis nöbetçi Doktor Kardiyolog Mehmet Han Mercen'in de bir hasta yakınının hakaretlerine ve tehdidine maruz kaldığını dile getiren Aktaş şunları söyledi: "Sağlıkta dönüşümün, geri dönüşümsüz hale getirdiği şiddet olayları için tüm uyarılarımıza rağmen bakanlık ve iktidar tarafından hiçbir önlem alınmamaktadır. Halkımıza sesleniyoruz, sağlık çalışanlarınıza sahip çıkın. Ya bu sorunu çözersiniz ya da daha radikal eylemlerle, karşınızda Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasını bulacaksınız".

HABERE YORUM KAT