1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nil Koleji Olimpiyat Heyecanını Diyarbakır'a Taşıdı
Nil Koleji Olimpiyat Heyecanını Diyarbakır'a Taşıdı

Nil Koleji Olimpiyat Heyecanını Diyarbakır'a Taşıdı

Diyarbakır Özel Nil Koleji tarafından her yıl düzenlenen Diyarbakır Matematik-Türkçe Olimpiyatı'nın (DİMATO) 4.sü başarı ile tamamlandı.

A+A-

Olimpiyata Diyarbakır merkez, ilçe ve köylerden bin 100 öğrenci katıldı. Diyarbakır'da 70'den fazla ilköğretim okulunun en iyi 12'şer kişilik öğrencilerinden oluşan takımlar ile katıldığı yarışmanın sonunda düzenlenen görkemli bir törenle dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. DİMATO-4'de dereceye giren öğrencilere bisiklet, tablet pc, mp5, mp4 ve başarı belgesi onları hazırlayan öğretmenlerine saat ve plaket, okul müdürlerine ise kol saati ve plaket verildi.

Özel Nil Koleji Müdürü Ali Pehlivan, olimpiyatı düzenlemede temel amaçlarının matematiği öğrencilerin dünyasındaki anlamsız ezberler yığını olmaktan çıkarıp, gerçek hüviyetini öğretmeye çalışmak olduğunu söyledi. Pehlivan, "İnsanlarımızın birçoğu, özellikle matematik dersine önyargılı bakar. Bu olimpiyatlarla matematiğin de çok zevkli olduğunu ve zor bir ders olmadığını göstermeye çalıştık. Bir bakıma öğrencilerimize matematik sevgisi aşıladık. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum, eğitime ciddi bir katkısı olmuştur." diye konuştu.

DİMATO Genel Koordinatörü Murat Güroğlu ise matematiği sevdirerek öğreten bir eğitim anlayışı ile yaşamın her alanında matematiğin güzelliklerini keşfetmeyi öğrencilerine kavratmaya çalıştıklarını belirtti. Ödül törenine katılan Kayapınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Yaman da bu tür yarışmaların gelecek yıllarda da düzenleneceğine inandığını dile getirerek, emeği geçenlere ve dereceye giren öğrencilere teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT