1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nijerli iş adamları Diyarbakır'da
Nijerli iş adamları Diyarbakır'da

Nijerli iş adamları Diyarbakır'da

Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği DİGİAD geçtiğimiz hafta İstanbul 'da düzenlenen TUSKON Dünya Ticaret Köprüsü 2012 - Tekstil programına katılan Nijer li işadamlarını Diyarbakır 'da ağırladı.

A+A-

DİYARBAKIR- DİGİAD Nijeryalı işadamlarını ağırladı. Program sabah dernek merkezinde DİGİAD Yönetim Kurulu ve Nijerli iş adamlarının katılımıyla gerçekleşti. Kahvaltının ardından DİGİAD üyelerinin iş yerlerine firma tanıtım gezileri düzenlendi.

İlk olarak DİGİAD üyelerinden Kutay Tekstil firmasının sahibi İsmail Kutay'ın yeri ziyaret edildi. Nijer li iş adamları Kutay Tekstilin üretimini yerinde gördü. Daha sonra Organize Sanayi Bölgesine hareket eden heyet DİGİAD Başkan Yardımcısı Ahmet Başdaş 'ın iş yerini ziyaret etti. Burada Başdaş firması ile ilgili kısa bir tanıtım yaptıktan sonra Nijer ile ilgili gelen iş adamlarından bilgi aldı. Nijer li işadamlarından, Souleyman Diambeidou," Nijer 'in Avrupalı birçok otomotiv firmasının yedek parça üretimini yaptığını ifade etti ve neden Çin den veya daha uzak ülkelerden almak yerine bizden almıyorsunuz" dedi.

Ziyaretlere A Kalite firması ile devam eden heyet burada firmanın tahin helvası üretim tesislerini gezdi.
Ticari görüşmelerin ardından Peygamberler diyarı Eğil ziyaret edildi. Eğil'e hayran kalan Nijer li iş adamları peygamberlerin gezdiği toprakları ziyaret etmenin kalbi huzurunu ve manevi itminanı yaşadıklarını ifade ettiler.

Daha sonra dernek merkezinde Nijer Ülke Tanıtım ve Yatırım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Afrika yı ve özellikle Nijer i tanımak isteyen DİGİAD üyeleri katıldı.Nijer de faaliyet gösteren TUSKON üyesi Türkiye- Nijer İşadamları Derneği (ANTE) Genel Sekreteri Hasan Çelik, ülkeyi ekonomik ve kültürel olarak tanıtan bir sunum yaptı. Daha sonra toplantıya katılan üyeler Nijer ile ilgili sorular sordu ve nasıl ticaret yapabilecekleri ile ilgili Nijer li işadamlarından bilgi aldılar.

Toplantının sonunda teşekkür konuşmalarını Türkiye- Nijer İşadamları Derneği (ANTE) adına Başkan Yardımcısı Souleyman Diambeidou ve DİGİAD Başkan Yardımcısı Saki Kalender yaptı. İki tarafta karşılıklı memnuniyetini dile getirdi. Bundan sonraki süreçte mutlaka Nijer ile bir ticari faaliyet yapılması konusunda karşılıklı sözleşmeler yapıldı. Toplantı misafirlere hediye taktim edilmesi ile son buldu.
Toplantıya Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyunlu'da iştirak etti.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)
 

HABERE YORUM KAT