1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nijer'e bir su kuyusu da Diyarbakır'dan
Nijer'e bir su kuyusu da Diyarbakır'dan

Nijer'e bir su kuyusu da Diyarbakır'dan

Diyarbakır'da eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Nehir Eğitim Kurumları öğretmen ve velileri, dünyanın en fakir ülkelerinden Nijer'e su kuyusu açtı.

A+A-

Nehir Eğitim Kurumları ile veliler, büyük susuzluk yaşayan Nijer'i ziyaret etti. Kurumun velilerinden Mehmet Şimşekoğlu, dünyanın neresinde bir sıkıntısı varsa eğitim gönüllülerinin orada olduğunu söyledi. Şimşekoğlu, "Sadece susayan suyu özlemez, su da susayanı özler." dedi.

Susuzluğun Nijer halkının en büyük sorunlarından biri olduğunu anlatan Şimşekoğlu, "Sadece içme değil, kullanma suyunda da ciddi sıkıntı yaşıyor Nijer halkı. Suyun değeri en iyi burada anlaşılıyor. Köylerde su imkânı olup olmadığı çocukların çatlak dudaklarından ve üzerlerindeki kıyafetlerden hemen anlaşılıyor. Su bulunan köylerdeki hayvanların bile daha farklı olduğu görülüyor. Çoğu Nijerli her gün 10-15 litre su için yaklaşık 20 kilometre yol kat ediyor. Yolculuğun sonunda elde edilen su ise ya kirli gölet suyu veya yağmur birikintileri oluyor. Hayvanların da serinlemek için kullandığı bu suları evlerine taşıyan Nijerliler salgın hastalıklardan kurtulamıyor. Hastalık saçan sular ülkeyi çocuk ölümlerinde de ilk sıraya taşıyor." dedi.

Nijer'in yeraltı su kaynakları bakımından zengin olmasına rağmen halkın bu suları yeryüzüne çıkarabilme imkânının olmadığını belirten Şimşekoğlu, "BM raporlarına göre dünyanın en fakir ülkesi. Fakirliğine rağmen Afrika'nın en güvenilir ülkelerinden biri Nijer. Sıradan hırsızlıklara bile halkın tahammülü yok." diye konuştu.

Nehir Eğitim Kurumları Genel Müdürü Yılmaz Demir ise veli öğretmen ve öğrencilerinin Nijer'deki su sıkıntısını çözmek için büyük bir sosyal sorumluluk örneği gösterdiklerini söyledi. Demir, ayrıca doktor veliler tarafından Nijerli çocuklara ve halkına sağlık taraması yaptığını kaydetti. Demir, bu kampanyada yer alan öğrencilerimize, öğrenci velilerimize, öğretmenlerimize ve doktorlarımıza teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT