1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. “Nexweşê Nexweşiyê” Mardin'de sahnelendi
“Nexweşê Nexweşiyê” Mardin'de sahnelendi

“Nexweşê Nexweşiyê” Mardin'de sahnelendi

Şehir Tiyatromuzun, Kürtçe'ye “Nexweşê Nexweşiyê” olarak uyarladığı Fransız Komedi Yazarı Moliere'nin Hastalık Hastası adlı oyununu Mardin'de oynadı.

A+A-
DBŞT'nin  Nexweşê Nexweşiyê adlı oyunu Eğitim-Sen Mardin Şubesi'nin organizasyonuyla Mardin Artuklu Üniversitesi Tiyatro Salonu'nda sahnelendi. Çok sayıda izleyicinin ilgi gösterdiği oyun, seyircinin beğenisini topladı.
 
Yönetmenliğini Rüknettin Gün'ün yaptığı “Nexweşê Nexweşiyê” adlı oyunda Mesut Erenci, Elvan Koçer, Özcan Ateş, Şahabettin Dağ, Rêzan Kaya, Bora Çelik, Mehmet Musaoğlu, Leyla Batgi, Kemal Ulusoy ve Rojda Esen rol aldı.  Yakup Karademir'in Kürtçeye çevirdiği oyunda dil danışmanlığını yazar Dilawer Zeraq yaptı. Oyunun sonunda Eğitim-Sen Mardin Şube Başkanı Ülfiye Oğuzsoy, DBŞT Müdürü Fuat Özdemir'e çiçek vererek, oyuncuları kutladı.
 
Oyunun konuşu şöyle: “Hasta olduğuna inandırılan Argan, bencil ve çıkarcı insanlar tarafından kuşatılmıştır; çevresinden dönen işlerin farkına varmayacak kadar saftır. Hasta olmadığı halde, doktorlar sürekli olarak muayeneye gelir ve farklı tedaviler uygular. Eczacı da ilaç fiyatlarını kafasına göre yükseltir. Argan'ın çevresinde çıkarları için bir araya gelen bu insanlar onu Hastalık Hastası'na dönüştürür.”

HABERE YORUM KAT