1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Newroz'dan sonra görüşmediler
Newroz'dan sonra görüşmediler

Newroz'dan sonra görüşmediler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın izleme heyeti ve Dolmabahçe açıklamasını olumlu bulmadığını söylediği 20 Mart'tan bu yana HDP ile hükümet arasında hiç temas olmadı. HDP hükümetle görüşmeyi ve bu hafta sonu İmralı'ya gitmeyi bekliyor.

A+A-
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Newrozz öncesinde 20 Mart'ta izleme heyetini de, Dolmabahçe açıklamasını da doğru bulmadığını söylemesi, çözüm sürecinde taraflar arasındaki temasın şimdilik durmasına yol açtı. Al Jazeera'nin ulaştığı HDP kaynakları, Abdullah Öcalan'ın mesajının okunduğu Newrozz'dan bu yana hükümet ve devlet yetkilileri ile bir temas kurulmadığını, görüşme gerçekleşmediğini söyledi. 
 
HDP'nin beklentisi
 
Alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarından önce yapılan planlamada, 5-6 kişiden oluşması beklenen izleme heyetindeki isimlerin hafta başında kamuoyuna açıklanması yönündeydi. Heyetin kurulmasının ilanından sonra ise beklenti izleme heyeti, HDP heyeti ve devlet heyetinin katılımıyla bu hafta sonu İmralı'da görüşmelere geçilmesiydi. HDP heyeti bu aşamayı "Müzakerelerin başladığı tarih" olarak yorumluyordu. 
 
Ancak Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarından sonra HDP heyeti ile hükümet arasında bir temas sağlanmadı. Al Jazeera'nin ulaştığı kaynaklar, hem Öcalan'ın mektubunun hem de KCK'dan yapılan açıklamaların net olduğunu, izleme heyetinin zamana yayılmaması gerektiğini, hızla devreye gimesini istediklerini söyledi. HDP kanadı şimdi hükümet ile görüşme ve İmralı ziyareti için hükümetten haber bekliyor. 
 
 
( Al Jazeera)

HABERE YORUM KAT