1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Newroz'da katledilenler anıldı
Newroz'da katledilenler anıldı

Newroz'da katledilenler anıldı

Kayıp yakınları Diyarbakır'da, 1992 yılında Şırnak, Mardin kutlanan Newroz etkinliklerinde katledilen sivil yurttaşları anıldı.

A+A-
Diyarbakır'da, İHD ve kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 319'uncusu Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.
 
Üzerinde kayıpların fotoğraflarının bulunduğu ve “Onlar bir gece ansızın evlerinden alındılar ve bir daha geri dönmediler” pankartının açıldığı eyleme, İHD şube yöneticileri ile kayıp yakınları katıldı. Eylemde, 1992 yılında Şırnak, Mardin kentleri ve bu kentlere bağlı ilçelerde kutlanan Newroz etkinliklerinde katledilen sivil yurttaşlar anıldı.
 
Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp ve Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Üyesi Avukat Abdullah Zeytun, 90'lı yıllarda yoğunca yaşam hakkı ihlallerinin yaşandığını hatırlatarak, Kürdistan'da kutlanmak istenen Newroz etkinliklerine yönelik müdahalelerinde, Türkiye'nin ağır hak ihlalleri tablosu içerisindeki yerini aldığını belirtti.
 
Cizre ve Nusaybin Newroz'unda katledilenler anıldı
 
Newroz kutlamalarında meydana gelen müdahalelerde onlarca yurttaşın yaşamını yitirdiğini, yüzlercesinin ağır yaralandığını belirten Zeytun, “Şırnak kent merkezi ve Cizre'de ise yapılan yürüyüş ve meydandaki kutlamalara katılan kitleye otomatik silahlarla ateş açıldı.
 
Şırnak kent merkezinde ise aralarında 5 yaşındaki Hatice Katar, 9 yaşındaki Mehdi Güngen, 65 yaşındaki Nebahat Kakuç ile 70 yaşındaki Ramazan Bayer ve Halil Babek isimli yurttaşlarında bulunduğu çok sayıda kişi, asker, özel tim ve polislerin silahlı müdahalesi sonucu yaşamını yitirdi. 23 Mart'a kadar süren olaylarda resmi devlet kayıtlarına göre biri gazeteci olmak üzere 57 kişinin öldürülerek yaşam hakkının ihlal edilmiştir.
 
22 Mart sabahı ise Nusaybin'de yaşayan yurttaşlar, sivil insanların katliamına yol açan polis, asker müdahalesini ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in teşekkür açıklamasını protesto etmek amacıyla alanlara çıktı. Nusaybin'de binlerce kişiye yönelik gerçekleşen müdahalede, resmi rakamlara göre biri kadın 16 yurttaş yaşamını yitirirken, 106 kişi kalıcı fiziksel mağduriyete yol açacak şekilde yaralanmıştır” diye konuştu.
 
Açıklamanın ardından, 1992 yılında Newroz kutlamalarında yaşamını yitiren yurttaşlar ve tüm kayıplar anısına 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

HABERE YORUM KAT