1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Newroz Tertip Komitesi’nin gözaltı süresi uzatıldı
Newroz Tertip Komitesi’nin gözaltı süresi uzatıldı

Newroz Tertip Komitesi’nin gözaltı süresi uzatıldı

Diyarbakır’da 21 Mart günü gerçekleştirilen Newroz kutlamasına dair Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişinin gözaltı süresi uzatıldı.

A+A-

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Newroz hazırlıkları ile ilgili yetkililerle yapılan kimi görüşmelerde yer aldığını belirterek, yetkililerin programdaki tüm ayrıntıları bildiğini kaydetti. Arkadaşlarının şimdiye kadar ifadelerinin dahi alınmadığını ifade eden Önen, toplumda psikolojik baskının oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.
 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 21 Mart'ta Newroz Parkı'nda düzenlenen tarihi Newroz kutlamasına dair başlattığı 4 ayrı soruşturma doğrultusunda 26 Mart sabahı polislerce gerçekleştirilen operasyonlarda Tertip Komitesi Başkanı ve DBP İl Eşbaşkanı Hafize İpek, DTK Başkanlık Divan Üyesi Saydı Fırat, Diyarbakır Ticaret Odası üyesi Hüsnü Pervane, Avukat Mahmut Çiftçi, Abdulgani Alakan ile sunucu Ayşe Çelikbilek bulundukları adreslerde gözaltına alındı.
 
"Örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla gözaltına alınan 6 kişinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'sindeki sorguları devam ederken, adresine yapılan baskında bulunmayan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ramazan Kaval'ın ise dün İstanbul'da gözaltına alınıp Diyarbakır'a getirildiği öğrenildi. Bugün savcılığa çıkarılmaları beklenen 7 kişinin gözaltı süreleri bir gün daha uzatıldı. Sorguların tamamlanması haklinde gözaltına alınan isimlerin yarın Diyarbakır Adliyesi'ne çıkarılması bekleniyor.
 
 
“Yetkililer Newroz programının içeriğini biliyordu”
 
HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Newroz hazırlıkları ile ilgili yetkililerle yapılan kimi görüşmelerde yer aldığını belirterek, yetkililerin programdaki tüm ayrıntıları bildiğini kaydetti. Arkadaşlarının şimdiye kadar ifadelerinin dahi alınmadığını ifade eden Önen, toplumda psikolojik baskının oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 21 Mart günü Newroz Parkı'nda gerçekleştirilen tarihi Newroz kutlamasına dair başlattığı 4 ayrı soruşturma kapsamında yapıla ev baskınlarında Newroz Tertip Komitesi Başkanı ve DBP İl Eşbaşkanı Hafize İpek'in de bulunduğu 7 kişi gözaltına alınmıştı. 7 kişinin gözaltı süreleri uzatılırken duruma tepki gösteren HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, tarihi Diyarbakır Newrozu'nun coşkulu bir şekilde kutlanması için büyük çaba sarf edenlerin gözaltına alınmasının kabul edilmez olduğunu söyledi.
 
Newroz kutlamalarının Diyarbakır dışında bütün her yerde yasaklandığını hatırlatan Önen, şunları aktardı:
 
“Halkın Newroz'a gitmemesi için bütün oyunlar oynandı. 'Newroz'da bombalar patlayacak' söylentileri, Bağlar'da aynı gün yasak kaldırılıp insanların alana gitmemesi amaçlandı. Bu baskı ve sindirme politikalarıyla insanların Newroz’u kutlamama, coşkulu geçmemesi için çaba içinde oldular. Ancak tüm çabaların 21 Mart günü Amed’deki tarihi Newroz'da bir kez daha boşa çıktığını gördük”
 
“Yetkililer kutlamanın içeriğini biliyordu”
 
Diğer Newrozlarda olduğu gibi bu yılki Newroz için de resmi başvuruların yapıldığını ve yetkililerin izin verdiğine değinen Önen, sinevizyon, sloganlar, sunucuların slogan tarzındaki konuşmaların ve tüm yapılanlar konusunda yetkililerin de bilgilendirildiğini söyledi. Önen, “İçeriğiyle bütün ayrıntılarına kadar konuşulmuştu. Zaten sinevizyonuyla, direniş alanındaki mesajlarla bir bütün olarak sahiplendiğini göstermek içindi” diye belirtti.
 
“Gözaltılar sindirmek içindir”
 
Gözaltı gerekçelerinde gösterilen sinevizyonda özyönetim direnişinin olduğu, Gever, Nusaybin, Cizre, Silopi ve Sur'un gösterildiğini kaydeden Önen, aynı sinevizyon gösteriminin daha önceki Newrozlarda da yapıldığını ve benzer görüntüler olduğunu aktardı. Gözaltıların nasıl bir uygulama ile karşı karşıya olduklarının açık göstergesi olduğunu ifade eden Önen, toplumda psikolojik baskının oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. Şimdiye kadar arkadaşlarının ifadelerinin dahi alınmadığını kaydeden Önen, “Çünkü ifade alınacak bir şey yok. Ben de birçok görüşmenin içinde yer aldım. Tertip komitesinin bu şekilde alınması kabul edilir değil. Bu baskılara karşı duracağız” dedi.
 
“2013 Newrozu'nda Öcalan'ın bire bir mektubu okundu”
 
2013 Newroz'unda Öcalan'ın bire bir mektubunun okunduğunu hatırlatan Önen, şunları aktardı: “Hareketin içinde birçok kişinin de konuşmaları verildi. Bu baskılar yeni konseptin bir parçasıdır. 5 Nisan'dan bu yana Sayın Öcalan üzerinden uygulanan tecrit, halka uygulanan baskı, yasaklar Sur, Cizre bir yapılan katliamların bir parçasıdır. Sayın Öcalan büyük bir başarıya imza attı. Şimdi bu düşüncelerden korkanlar, yasakçı anlayışla 2016 Newroz'unu yasaklamaya çalışıyor” 

HABERE YORUM KAT