1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Newroz resmi bayram olsun
Newroz resmi bayram olsun

Newroz resmi bayram olsun

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, 21 Mart Newroz Bayramı'nın resmi bayram olarak kabul edilmesi amacıyla TBMM'ye kanun teklifi verdi.

A+A-

Teklifte, birçok halkın kutladığı Newroz Bayramı'nın Türkiye'de de resmi bayram olarak kabul edilmesi gerektiğine işaret eden Yıldırım, Kürtlerin varlık mücadelelerinde simge haline dönüşen Newroz'un yasaklanmasının Kürt halkına yönelik bir saldırı olduğuna dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Kürtlerin "mücadele ve ulusal bayram" olarak kutladıkları Newroz'un bayram olarak kabul edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kanun teklifi verdi. Yıldırım, 21 Mart'ın tüm halklar için baharın gelişi ve sert iklim koşullarına karşı verilen mücadeleden sonra bahara kavuşma anlamına geldiğini belirterek, 21 Mart'ın barış ve kardeşlik şiarıyla kutlayan milyonlarca insan için bayram günü olarak kabul edilmesini istedi.

Newroz Kürt tarihinin her döneminde kutlandı

Newroz'un dünya genelinde özellikle Kürtler tarafından kitlesel olarak kutlanan bir bayram olduğunun vurgusunu yapan Yıldırım, Newroz'un tarihsel arka planına işaret etti. Kürtlerin tarihinde Newroz'un çok daha önemli bir yerde durduğunun altını çizen Yıldırım, bu bayramın Kürtler tarafından kesintisiz olarak kutlanan bir gün olduğuna işaret etti. Yıldırım, "Bununla birlikte Newroz Bayramı, dünya genelinde özellikle Kürtler tarafından kitlesel olarak kutlanan bir bayram olmuştur. Newroz'un ilk ortaya çıktığı dönemlerde de Kürtlerin dolaylı ataları olan Gutilerin tapınaklarda 'Yeni Gün' anlamına gelen 'Zagmuk' adıyla bir bayram kutladıkları bilinmektedir. Dolayısıyla Zagmuk bayramında da aynen Newroz bayramında olduğu gibi yapılan törenlerde ateşler yakılır ve kral halkın arasına girer. Bu bayram geleneği Gutilerden sonra Mitani, Hurri, Med, Kassit ve Urartularda da sürmekle birlikte Zerdüştlükte de görüldüğü tarihi kaynaklarda açıklanmaktadır. Bahai ve İran takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eden Newroz adına yazılı olarak ilk defa Pers kaynaklarında 2'inci yüzyılda rastlanmaktadır" bilgilerini paylaştı.

'Newroz Kürtler'in ulusal varlık simgesidir'

Newroz'un son yüzyıllarda Asya halkları arasında bitme noktasına gelirken, Kürtler açısında ise varlık mücadelesinin bir simgesi haline geldiğine vurgu yapan Yıldırım, Newroz üzerinde geliştirilen yasakların Kürt halkının tam olarak özlem duyduğu Newroz kutlamalarını gerçekleştirmemesine neden olduğunu söyledi. Yıldırım, şunları kaydetti: "21 Mart Newroz Bayramı Kürtler için Demirci Kawa'nın zalim Dehhaq'a karşı verdiği mücadele ile Kürt halkının özgürleşme efsanesine dayanmaktadır. Benzer şekilde Orta Asya Türklerinin mitolojisinde ise Ergenekon denen yerde uzun yıllar mahsur kaldıktan sonra Türklerin kurtulmalarını ifade eden bir gündür. Buna rağmen Newroz ülkemizdeki çatışmalı sürece bağlı olarak uzun yıllar yasaklanmıştır. Bunun sonucunda Newroz, Kürtler açısından ulusal varlıklarını kendi renkleriyle ifade etme aracı haline gelirken, Anadolu Türkleri arasında ise artık unutulmaya yüz tutmuştur. Bunun yanında 1990'lı yıllarda Newroz Bayramı ölümlere ve acılara sahne olmuştur. Bu bağlamda onlarca insanın yaşamını yitirdiği 1992 Cizre Newroz kutlamaları hafızalardaki tazeliğini korumaktadır. Dolayısıyla Newroz Bayramı üzerinde süren yasaklar, halkın 21 Mart'ı neşe içinde bir festival havasında kutlamasına daima engel olmuştur."

Birçok Ortadoğu ülkesinde resmi bir bayram olan Newroz Bayramı'nın, Türkiye halklarının birlikte kutladığı bir festivale dönüşerek önemli bir barış ve kardeşlik günü olabileceği vurgusu yapan Yıldırım, 21 Mart'ın resmi bayram olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Kanun teklifinde, "21 Mart gününün Türkiye'de barış ve kardeşlik duygularıyla milyonlarca insan tarafından kutlanması nedeniyle 21 Mart'ın Newroz Bayramı olarak kutlanmasının" amaçlandığı belirtildi.

Daha önce BDP gibi partiler de, Newroz Bayramı'nın resmi tatil ilan edilmesi yönünde de kanun teklifi vermişti.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT