Newroz Pîroz Be

Newroz Pîroz Be

Günlerdir Diyarbakır'da aralıksız olarak yapılan tarihi Newroz hazırlıkları tamamlandı.

A+A-

Kentteki yapılacak olan Newroz etkinliğini takip etmek amacıyla çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu Diyarbakır'a akın ederken, kentte mahalle mahalle dolaşan araçlardan yapılan anonslarla yurttaşlar Newroz etkinliğe davet edildi

Diyarbakır'da BDP ve DTK tarafından “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan” şiarıyla organize edilen tarihi 2014 Newroz'una ilişkin yapılan hazırlıklar tamamlandı.

Newroz kutlaması öncesinde kentteki 2 bin 136 yatak kapasitesine sahip 19 otelde doluluk oranı yüzde 100 seviyesine ulaşırken, Tertip komitesine yaklaşık 2 bin yurttaş davetlileri evlerinde ağırlamak için başvuruda bulundu. Seyyar baz istasyonları yerleştirilen alanda yoğun kalabalık nedeniyle platformu göremeyecekler için 2 dev ekran kurulacak. 400 litre mazotun kullanılacağı Newroz ateşi için alana 15 ton odun getirildi.

Medya Diyarbakır'a akın etti

Diyarbakır'da yerli ve yabancı basın mensupları Newroz kutlamalarına ilişkin yayın yapmaya başladı. Alana, canlı yayınlar için araçlar yerleştirildi. Ayrıca kentte mahalle mahalle dolaşan araçlardan yapılan anonslarla yurttaşlar Newroz etkinliğe davet edildi. Diyarbakır'da düzenlenecek olan Newroz kutlamalarına ilişkin açıklamalarda bulunan İl Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Newroz kutlamalarıyla ilgili yapılan başvurunun ardından gerekli izinlerin verildiğini belirterek, Newroz'un önemli bir bayram olduğunu söyledi.

'Diyarbakır için de önemli'

Newroz'un Diyarbakır için de önemli olduğunu belirten Vali Kıraç, Newroz'un vatandaşların coşkulu şekilde kendilerini ifade ettikleri, şenlikle kutladıkları bir gün olduğunu vurguladı.

Vatandaşların nevruzunu kutladığını dile getiren Kıraç, “Dışarıdan gelecek misafirlere 'hoşgeldiniz' diyorum. Huzur, kardeşlik ve barışın tabiatın uyandığı ve insanların doğaya kendilerini daha yakın hissettikleri bir gün Newroz. Newroz'un coşkuyla, barış ve kardeşlik içinde kutlanmasını diliyorum, bekliyorum. Yürütülen çözüm süreci insanların kardeşçe yaşamlarını esas alan bir proje. Barışa, kardeşliğe, huzura, coşkuya dönük tüm adımlar çözüm sürecine bir adım daha yaklaştığımızı gösteriyor” dedi.

'Bölge Newroz kitlendi'

BDP İl Eşbaşkanı Mehmet Emin Yılmaz ise hazırlıklarda sona gelindiğini belirterek, kentin hatta bölgenin bir bütün olarak Newroz kilitlendiğini söyledi. Diyarbakır'a gelecek tüm konukların karşılanması ve konaklanması konusunda hazırlıkların sürdüğünü ifade eden Yılmaz, herkesin büyük bir heyecan yaşadığını söyledi.

Yılmaz, “Yarın (bugün) tarihi Diyarbakır Newroz'unda sayın Öcalan'ın mektubu okunacak. Mektubun içeriği başlatılan çözüm ve müzakere sürecine dönük son bir yılın değerlendirmesi, önümüzdeki bir yılın da perspektifi olacaktır” diye konuştu.

“Newroz'un temel perspektifi, şiarı barış ve kardeşliktir. Bu Newroz'da da ruhuna uygun şekilde bu tema işlenecektir” diyen Yılmaz, beklentinin yasal ve anayasal düzenlemelerin yapılması olduğunu vurguladı. Bu Newroz'da en büyük sürprizin milyonların bir araya geleceği bir kutlamanın gerçekleştirilmesi olduğuna işaret eden Yılmaz, “Böyle büyük bir etkinlik sadece Diyarbakır'da yapılıyor. Kutlamalarda sayın Öcalan'ın vereceği mesajda sürpriz olacak. BDP'li belediyelerce önceki yıllarda alınan karar doğrultusunda belediye personeli sözleşmeleri gereği 21 Mart'ta idari izinli sayılıyorlar. Diğer kamu kurumlarında çalışanlara yönelik de böyle bir düzenleme yapılabilirdi” dedi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT