1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Newroz Kutlu Olsun!
Newroz Kutlu Olsun!

Newroz Kutlu Olsun!

İki milyonu aşkın kişinin katılacağı ve “Êdî Bes e ji Reber Apo re Azadî/Artık Yeter Önder Apo'ya Özgürlük” şiarıyla kutlanacak olan tarihi Diyarbakır Newroz'u için hazırlıklar tamamlandı.

A+A-
Kutlama öncesi 40'a yakın ülkeden Diyarbakır'daki tarihi anlara tanıklık etmek için heyetler gelirken, milyonlara hitap edecek şekilde hazırlanan ses ve görüntü sistemiyle kutlama, dünyadaki sayılı organizasyonlar arasında yer alacak. Newroz'a katılması hedeflenen milyonlarca kişinin ağırlanacağı alanda vatandaşların rahat bir şekilde kutlamayı izlemesi için en ufak ayrıntısına kadar her şey düşünüldü.
 
Dünya kamuoyunun gözünü çevirdiği tarihi Diyarbakır Newroz'u başladı. Milyonların gelmesinin beklendiği tarihi kutlama için alanındaki hazırlıklarda sona tamamlandı. Kutlama için bir kaç yıl önce oluşturulan dört katlı platformu önceki yıllarda olduğu gibi önemli mesaj ve posterlerle giydirildi. Platformun ön tarafında yer alan sahne taç alanına Newroz kutlamalarının şiarı olan “Êdî Bes e ji Reber Apo re Azadî/Artık Yeter Önder Apo'ya Özgürlük” yazılı dev pankart asıldı.
 
Yine platformun sağ tarafına “Agırê Berxwadanê yê ku lı Şengal û Kobanê Bılınd Dibe Rojhılata navin Azad Dıke”, sol tarafına ise “Bes Peyam û Axaftın! Em Rêber Apo Dıxwazın” yazıları yerleştirildi.
 
Her yıl Kürt halkının tarihinde önemli bir konuma sahip olan fotoğrafların asıldığı kulelere ise bu yıl Kobanê direnişinin sembolleşen isimlerinden Arin Mirxan ve MLPK'li Sibel Bulut, Kobanê'de yaşamını yitiren YPG'li Kamil Mete (Rizgar Tolhildan) ve YPJ komutanı Yuhanus Ekinci'nin (Gulan Çekdar), Federal Kürdistan'ın Maxmur Kampı'na dönük DAIŞ saldırısında yaşamını yitiren gazeteci Leyla Yıldızhan (Deniz Fırat), DAIŞ çetelerine karşı Til Hemis operasyonunda yaşamını yitiren Avustralyalı savaşçı Asê Johnston (Bagok Serhed), Til Temir'de DAIŞ'e karşı savaşırken yaşamını yitiren MLKP'li İvana Hoffmann (Avaşin Tekoşin Güneş), Diyarbakır zindanında 1982 Newroz'unda 3 kibrit çöpü yakarak yaşamına son veren ve Newroz'un simgesi olan Mazlum Doğan ve Cizre'de polislerce katledilen Nihat Kazanhan'ın dev fotoğrafları asıldı. Platformun yan taraflarında yer alan iki kuleye ise “Hun bı xê hatin Kobanê ve Şengal” yazıları bir tabela şeklinde yer alacak.
 
Dünyada sayılı organizasyonlar arasında yer alıyor
 
Platformun giydirilmesi ile alandaki alt ve üst çalışmalarının tamamlanmasının ardından iki gün önce de ses ve görüntü sistemi için Ankara'dan gelen uzman ekipler çalışmalarını tamamladı. İki milyon kişiye hitap edecek şekilde hazırlanacak olan ses ve görüntü sistemiyle kutlama dünyadaki sayılı organizasyonlar arasında yer alıyor. Söz konusu görüntü ve ses sisteminin oluşturulması ise dün (20 Mart Cuma) sona erdi. Çevre düzenlemesinin de tamamlandığı alanın temizliğinin tamamlanmasının ardından alan milyonlara ev sahipliği yapmak için hazır hale geldi.
 
Yurt içi ve yurtdışında yoğun katılım
 
Her yıl olduğu gibi bu yılda verilecek olan mesajlarla gözlerin çevrildiği tarihi gün içinse yurtiçi ve yurtdışından davetli olarak Diyarbakır'a gelecek olan konukların da isimleri hemen hemen netleşti. Başta dört parça Kürdistan olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinde onlarca siyasi parti, sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşların temsilcileri kendilerine ulaşan davetiyeler üzerine Newroz'a katılacakları yönünde geri bildirimde bulundu.
 
Bunların arasında ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya gibi ülkelerin de bulunduğu 25 ülkenin büyükelçiliklerinden üst düzey diplomatlar, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden 35 farklı heyet, Rojava'nın her üç kantonundan aralarında PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve kanton eş başkanlarının da bulunduğu 32 kişilik bir heyet yer alıyor.
 
Avrupa'dan katılan heyetlerin arasında Danimarka Kızıl / Yeşil Parti'den milletvekillleri Nicolaj Villumsen ve Soren Sondergaard, Danimarka Aleviler Derneği Başkanı Feramuz Acar, İspanya'nın Baask özerk bölgesinden Avrupa Parlamenteri Josu Juaristi ve Basklı İspanya Senatosu Üyesi Jon Inarritu, Fransa'dan Yeni Antikapitalist Partisi (NPA) Sözcüsü Olivier Besancebot, Katalanya'dan ise aralarında akademisyen-yazar ve araştırmacıların da bulunduğu 16 kişilik bir heyet, İsveç Sosyal Demokrat Parti milletvekilleri Yılmaz Kerimo ve Serkan Köse de bulunuyor.
 
Gezi ve Kobanê'de yaşamını yitirenler unutulmadı
 
Bunların yanı sıra Arin Mirxan, Sibel Bulut ve Suphi Nejat Ağırnaslı başta olmak üzere Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri de Newroz günü kentte olacak. Yine Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi ve abisi Mustafa Sarısülük, Medeni Yıldırım'ın ailesi, Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan Newroz için hazırlanan platformda yer alacak konuklar arasında. Türkiye'deki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de yoğun katılım sağlayacağı Newroz'a ESP, EMEP, ÖDP'nin genel başkanları ve İHD, TUHAF-FED, YAKAY-DER, KESK, Devrimci 78'liler Federasyonu, Halkevleri gibi sivil toplum örgütlerinin genel başkanları da katılacak isimler arasında yer alıyor.
 
Dünya basını Newroz'da
 
Öte yandan tarihi günü kamuoyu ile paylaşmak amacıyla hem ulusal hem de uluslar arası basın kuruluşları da Newroz'a yoğun ilgi gösteriyor. Bu yıl akredite olan basın mensuplarının sayısı 1000'e yaklaştı. Aralarında ABD; Rusya, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin, Almanya, İspanya'nın da bulunduğu 250'ye yakın yabancı basın mensubu da akredite yaparlar arasında yer alıyor. 30'a yakın canlı yayın araçlarının yerleşmeye çalıştığı alanda, tarihi anları canlı olarak verecek kanallarda alanı en iyi şekilde gösterecek kameralar yerleştirdi. Uluslar arası ajans ve dergilerin ünlü fotoğrafçılarının da akredite yaptırdığı Newroz'da en güzel kareleri çekmek için bir gün öncesinden alanda keşif bile yaptı. 
 
Herkese tarihi güne tanıklık etme çağrısı
 
Alt ve üst yapı çalışmaları için 35 kişinin 20 gündür gece gündüz çalışma yürütürken, ses ve görüntü sisteminin yerleştirilmesi ile alanın hazır hale geldi. Newroz Tertip Komitesi'nce yapılan açıklamada, “Bu Newroz gerek Kürdistan gerek Türkiye açısından önemli bir gün olacak. Bu yüzden ayrım gözetmeksizin herkesi buraya bu tarihi güne tanıklık etmeye çağırıyoruz” diyerek, herkesi Newroz'a davet etti.
 
Kenttin her yeri Newroz
 
Newroz'a katılım için hem yurt içinden hem yurtdışından yüzlerce kişinin geldiği kentte Newroz kalabalığı hemen göze çarpıyor. Tertip komitesi tarafından kenttin 100 ayrı noktasına, işlek noktalardaki billboardlara Newroz'a çağrı amacıyla pankart ve afişler asıldı. Yine çeşitli kurum ve kuruluşlara ait “Newroz Piroz Be” pankartları kenttin caddelerine asılmış durumda. Başta DBP, DTK ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çeşitli binalar da Newroz münasebetiyle sarı, kırmızı ve yeşil flamalar ile Newroz içerikli pankartlar süslendi.
 
Bölgede ekonomiyi de canlandırdı
 
Newroz kutlamaları sadece Diyarbakır'a değil, bölgeyi de canlandırdı. Yoğun bir davetli listesinin yanı sıra bireysel olarak yurt içi ve yurtdışından katılımların da olması nedeniyle kentteki otellerin doluluk oranı yüzde yüzü buldu. Bu nedenle gelenlerin dışarıda kalmaması için harekete geçen DBP il örgütü dört merkez ilçede konukların ağırlanması amacıyla 160 ev belirledi. Otellerde yer bulamayanlar bu evlerde Diyarbakırlılar tarafından ağırlanacak. Yurt içi ve dışından Newroz'a gelecek olan çok sayıda kişi de rezervasyonları Diyarbakır'a en yakın kentler olan Batman, Mardin ve Siirt'e yaptırdı.
 
5 bin 36 polisin görev yapacak
 
Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, milli kültür ve geleneğin bir parçası olan, baharın müjdeleyicisi Nevruz'un 21 Mart Cumartesi günü Diyarbakır'da şenlik havasında kutlanmasını sağlamak amacıyla önlemlerin alındığı belirtildi.
 
Açıklamada, her türlü olumsuzluğa karşı halkımızın huzurunu korumak ve güvenliğini temin etmek üzere; güvenlik ve trafik gibi birçok alanda hizmet edecek olan il emniyet müdürlüğü bünyesinde çalışan 3 bin 764 personel ve diğer illerden takviye gelen bin 272 personel olmak üzere 5 bin 36 personelin görev yapacağı ifade edildi.
 
Açıklamada ayrıca, il emniyet müdürlüğü bünyesinde bulunan zırhlı ve sivil 102 araç ile diğer illerden takviye olarak gönderilen 50 araç, trafik hizmetlerinde ile bağlı çalışan 41, diğer illerden takviye olarak gelen 20 olmak üzere toplam 61 ekip, genel toplam olarak 213 aracın halkımıza hizmet vereceği belirtilerek "Nevruz etkinliklerinin birlik ve beraberlik içinde geçmesi için halkımızın sağduyulu davranması ve huzur ortamını bozmaya yönelik oluşumlara ve provokasyonlara karşı dikkatli olunması önem arz etmektedir” denildi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT