1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Newroz coşkuyla kutlandı
Newroz coşkuyla kutlandı

Newroz coşkuyla kutlandı

Diyarbakır'da milyonları buluşturan Newroz Bayramı, bugün soğuk hava ve yağmura rağmen coşkuyla kutlandı.

A+A-
"Şengal ve Kobane'de Yükselen Direniş Ateşi, Ortadoğu'yu özgürleştiriyor" şiarıyla düzenlenen Newroz Bayramı kutlamaları, bugün büyük coşkuyla gerçekleştirildi. Soğuk hava ve yağmura rağmen 7'den 70'e yüz binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren kutlamaların yapılacağı Newroz Parkı'na aktı. 
 
Newroz Bayramı öncesinde kentin yollarında, parklarında, caddelerinde, refüjlerinde ve protokol yolunda çalışmalarını tamamlayan Belediyemiz, sabahın erken saatlerinden itibaren önceden belirlenen noktalardan kutlamaya katılacak yurttaşları araçlarla alana ücretsiz bir şekilde taşıdı. Ancak yüz binlerce kişinin özel araçlar, kamyonlar, kamyonetler, minibüslerle alana ulaşmaya çalışması nedeniyle trafik kilitlenince, binlerce kişi yürüyerek alana ulaştı.
 
Newroz Parkı'nın etrafında arama noktaları kuran polis, toma ve zırhlı araçlarla güvenlik önlemleri aldı. Ayrıca Newroz Tertip Komitesi de alanın girişinde arama noktaları oluşturdu. 10 bin partili bu çalışmalarda yer aldı.
 
Kutlamalara katılanların ihtiyaçlarını gidermek için yüzlerce seyyar satıcı alandaki yerini aldı.
 
Cizre'den yola çıkan, 260 km'lik yolu 7 günde yürüyerek kat eden ve dün gece Diyarbakır'a ulaşan “Öcalan'a Özgürlük Yürüyüşçüleri”nin büyük coşkuyla katıldığı kutlamalara, binlerce kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuğun yöresel kıyafetleriyle, sarı, kırmızı, yeşil bandajları ve puşileriyle katılması, alanda renkli görüntülerin yaşanmasını sağladı. Newroz'a katılmak üzere Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nden gelen heyet protokol tribününde DAİŞ'in elinde esir olan ve üzerinde Kürtçe “ Biji Berxwedana Peşmerge”  İngilizce “Yaşasın Kürdistan” yazılı posterleri açtı.
 
Çok sayıda televizyon kanalının canlı yayın yaparak bağlandığı tarihi Newroz kutlamalarında, bu yıl yurt içi ve yurt dışından 700 basın mensubu akreditasyon yaparak kutlamaları takip etti.
 
Kimler katıldı
 
Kutlamalara, DTK, HDK, HDP, DBP Eş Başkanları, Belediye Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, Türkiye, Ortadoğu, Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok milletvekili, siyasi parti, sivil toplum örgütü üyesi, aydın ve sanatçılar katıldı.
 
Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan kutlamalarda ilk olarak DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek konuştu. Şimşek,  Newroz'un tarihi gelişimine değinerek alanda bulunanların bayramını kutladı. 2015 Newroz'unun özgürlükleri getirmesini temenni eden Şimşek, Öcalan ve siyasi tutsakların özgürlüklerine kavuşmalarını talep etti.
 
Şimşek'ten sonra, Rojava ve Kobane'de DAİŞ çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitiren enternasyonalist savaşçılar için MKM sanatçıları sahne alarak farklı dillerde enternasyolizm şarkıları okudu.
 
Kışanak ve Anlı halkı selamladı
 
Newroz ateşinin yakılmasının ardından buluşmaya ev sahipliği yapan Belediyemiz Eş Başkanı Gültan Kışanak halkı selamladı. Konuşmasını kısa tutan ve Kürtçe konuşan Kışanak, tüm Kürtleri, Amed halkını, Barış Annelerini ve gençleri selamlayarak,
“Kürdistan'ın başkenti ve özgürlük meydanına hoş geldiniz. Newroz'unuz ve Newrozu'muz kutlu olsun. Kürt halkının bayramı kutlu olsun. Kobane, Şengal, dört parçada bulunan tüm Kürtlerin bayramı kutlu olsun.” dedi.
 
Kışanak, sözlerini şöyle noktaladı: “Ben inanıyorum ki bu Newroz önder Apo'nun özgürlüğüne vesile olacaktır. Ve yine umut ediyorum ki bu bayram Kürt ve Kürdistan'ın özgürlüğüne vesile olacak. Önder Apo'nun bayramını kutluyorum.”
 
Diyarbakır'ın gençleri, kadınları, çocukları, anneleri ve tüm direnenleri selamlayan Belediyemiz Eş Başkanı Fırat Anlı da, herkesin bayramını canı gönülden kutladı. Yaşanan coşku rüzgârlarını dört parça Kürdistan, Kandil, Amerika, Avrupa ve İmralı adasına göndereceklerini belirten Anlı, yaşanan bu tarihi günün herkes tarafından iyi bilinmesi ve alandaki bu sese herkesin kulak vermesi gerektiğini söyledi.
 
DAİŞ saldırılarının hedefinde olan Şengal, Kerkük ve Heseke'yi selamlayan Anlı, “Onurlu Amed halkı özgürlük meydanı ve Kürdistan'nın başkenti şunu unutmamamız gerekiyor: Kobane ve Kürdistan şehitleri önünde saygıyla eğilmeliyiz. Şehitlerimiz her zaman bizimle olacak ve onların yolunda mücadelemiz devam edecek. Bu günleri onların sayesinde yaşıyoruz.”
 
Newroz'un Kürt halkı açısından oldukça önemli olduğunun altını çizen Anlı, “Umuyorum ki 2016 Newroz'unu bu meydanda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile birlikte kutlarız.” dedi.
 
Abdullah: Rojava tüm insanlığın devrimi
 
Daha sonra sonra sahne alan Rodi Fırat'ın söylediği şarkılarla Newroz programı devam etti.Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim'inden 7 siyasi parti adına konuşan Rekar Ahmet de herkesin Newrozu'nu kutlayarak, özgür bir Kürdistan dileğinde bulundu.
 
Büyük bir alkış tufanıyla konuşmasını yapmak üzere sahne çıkan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ise, gönüllerin başkenti olan Amed halkı ile tüm Kürtlerin Newroz'unu kutladı. 2015 Newrozu'nun direniş ve özgürlük Newrozu olduğuna dikkat çeken Abdullah, “Bu yüzden tüm şehitlerimizi başta Demirci Kawa ve Mazlum Doğan şahsında bir kez daha saygıyla anıyorum” dedi. Rojava'da yaşamını yitiren enternasyonalist ve diğer tüm devrimcilerin ailelerine selamlar gönderen Abdullah, Rojava devriminin tüm insanlığın devrimi olduğunu vurguladı. “ Bu sebeple Rojava'da şehit düşen enternasyonalistler tüm insanlığın şehididir” şeklinde konuştu.
 
Hêsekê'deki saldırıda yaşamını yitirenleri anan Abdullah, "Hiçbir güç Newroz'un ateşini zayıflatamaz. Bugün başta Kürt halkı olmak üzere bölge halkları üzerindeki saldırılar Kobanê ve Suruç'taki direnişlerle boşa çıkartılmıştır" dedi.
 
Özgür Kadın Kongresi (KJA) adına konuşan Elif Kaya,toplum içerisinde kadın özgür değilse o toplumunda özgür olmadığını belirtti. Özgürlüğün ateşten bir parça olduğuna dikkat çeken Kaya “Özgürlüğe sevdalı olanlar bu yükü kaldırabilir. " diye konuştu.
Newroz coşkusu Hozan Comert'in seslendirdiği stranlarla devam etti. Comert'in söylediği şarkılara kitlede eşlik ederken, yağmur iyice hızlandı. Buna rağmen halk, mesajların okunmasını beklemeye devam etti.
 
Cömert'in ardından sahneye çıkan DTK Eş Başkanı Selma Irmak da yaptığı uzun konuşmada Newroz'un  önemine değindi. "Kürtler yıllarca zulüm, işkence, sürgün gördü. Evleri yıkıldı ama Newroz ateşi üzerimize dökülen toprağı temizledi" diyen Irmak, halklar arasına çizilen sınırların ortadan kaldırıldığını, 21. Yüzyılın halkların buluştuğu yüzyıl olacağını söyledi.
 
Mesaj okundu
 
Daha sonra kamuoyunun merakla beklediği PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajı okundu. Birçok yayın kuruluşunun canlı yayınla verdiği mesajı, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Türkçe, HDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'da Kürtçe okudu. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan tarihi Diyarbakır Newroz'una gönderdiği mesajında "Dolmabahçe Sarayında, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklerasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız. Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık 40 yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim" dedi. Okunan mesajın Türkçesi alanda daha çok yankı buldu, alkışlarla, marşlarla karşılandı.
 
Newroz, gösterilen sinevizyon, Berfîn Mamedova Nistihman, Koma Agiri (Rojava Grubu), Suavi ve Kawa'nın seslendirdiği şarkılarla son buldu. 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT