1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Newroz canlı yayın (izle)
Newroz canlı yayın (izle)

Newroz canlı yayın (izle)

Diyarbakır'da oteller doldu, yerli ve yabancı bin gazeteci Newroz için kente geldi.

A+A-
PKK Lideri Abdullan Öcalan'ın silah bırakmaya yönelik çağrısının okunması beklenen Diyarbakır'daki Newroz kutlamalarının hazırlıkları tamamlandı. Yüzbinlerce kişinin katılması beklenen Newroz kutlamaları büyük ilgi çekiyor.
 
* Kutlamalar nedeniyle oteller haftalar öncesinden doldu. Organizasyon komitesi, kalacak yer bulamayan misafirler için 160 ev tahsis etti.
 
* Newroz alanı ve platform, hazırlandı. Sahnenin üstüne Türkçe ve Kürtçe “Artık Yeter Önder Apo'ya Özgürlük” yazlı bulunan pankart asıldı.
 
* Platformun çevresindeki kulelere de YPG ve PKK'li militanların ve Cizre'de polislerce katledilen Nihat Kazanhan'ın dev fotoğrafları konuldu.
 
Ketteki ana yollarda bulunan elektrik direkleri balonlar ve Newroz'u kutlayan afişlerle donatıldı.
 
* Büyükşehir Belediyesi kentin değişik mahallelerinden Newroz alanına vatandaşları ücretsiz taşıyacak otobüsler seferleri düzenledi.
 
* Kutlama sırarasında 1272'si diğer illerden takviye gelenler olmak üzere toplam 5 bin 36 polis görev yapacak.
 
Büyükelçilere davet
 
Newroz kutlamalarını 200'ü yabancı 1000 gazeteci izleyecek.
 
* ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya gibi ülkelerin de bulunduğu 25 ülkenin büyükelçiliklerinden üst düzey diplomatlar davet edilidi.
 
* Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden 35 heyetin kutlamaları izleyeceği belirtildi.
 
* Rojava'nın her üç kantonundan aralarında PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve kanton eş başkanlarının da bulunduğu 32 kişilik heyetin Newroz kutlamalarına katılacağı bildirildi.
 
* Gezi Direnişinde öldürülen Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi ve abisi Mustafa Sarısülük, Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan ve Lice'de karakol protestonda öldürülen Medeni Yıldırım'ın ailesi Newroz'a davet edildi.
 
* Kentte bugün hava yağmurlu. Sıcaklık 7 dereceye düşecek.
 
Newroz ATEŞİ YAKILDI
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Kürtçe yaptığı konuşmada vatandaşların Newrozunu kutladı.
      
Müzik yayını ile devam eden etkinlikte yaklaşık 500 litre mazot, 15 ton odunun kullanıldığı Newroz ateşi görevlilerce yakıldı.
      
Sahneye yaklaşmak isteyen bir grubun güvenlik bariyerini aşmak istemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Rahatsızlanan vatandaşlar için zaman zaman sahneden ambulans anonsu yapıldı. Alanda İl Sağlık Müdürlüğü'ne ait biri motorize 6 ambulans hizmet verdi.
      
KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
      
Bu arada Diyarbakır Valiliğince Newroz kutlamaları nedeniyle kriz masası oluşturuldu. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililerin bulunduğu kriz masasında kutlamalarla ilgili gelişmeler takip ediliyor.
 
YAĞMUR GÜN BOYU DEVAM EDECEK
 
Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, 7 derece olan hava sıcaklığının öğle saatlerine doğru 10 dereceye yükseleceğini, gün boyu devam edecek yağışın akşam saatlerinden sonra sağanağa dönüşmesinin beklendiğini bildirdi.
 
(İMC)
 
 
 

HABERE YORUM KAT