1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Newroz ateşi barış için tutuşturuldu
Newroz ateşi barış için tutuşturuldu

Newroz ateşi barış için tutuşturuldu

Newroz şarkıları, alkış ve zılgıtlarla Newroz kutlamalarına başlayan Diyarbakır, Newroz Alanı'na adeta 'göç' etti, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tarihi mesajına kilitlenen kentin tüm sokaklarında ise Öcalan'a özgürlük sloganları yankılandı.

A+A-
Günlerdir tarihi Newroz hazırlıkları için birçok ilçede kutlamalar yapılırken, önceki akşamdan itibaren Newroz Alanı'na akmaya başlayan insan seli, alana akışını öğle vaktine kadar gelmeyi sürdürdü.
 
Sabahın ilk ışıkları ile birlikte tüm mahallelerden halk, yüzünü Bağlar'da bulunan Newroz Alanı'na çevirdi. Haftalar öncesinden ulusal ve yöresel kıyafetlerini hazırlayan yurttaşlar, bu sabah giydikleri renga renk "kiras û fistan" ve "şal û şapik"lerle Newroz Alanı'nın yolunu tuttu. Otobüsler ihtiyacı karşılamayınca kimi kamyonla, kimi motobisikletle, kimi de özel araçlarla alana ulaşmaya çalıştı. Belediye araçları üzerinde bu yıl da Kürtçe ve Türkçe "Newroz kutlu olsun" mesajı yer alırken, araçlar tıklım tıklım alana gitti.
 
Diyarbakır her yıl olduğu gibi bu yıl da kentten adeta 'göç' etti. Kentin ana artelleri başta olmak üzere caddeler, mahalleler ve sokaklar bugün boşaldı. Sabah saatlerinde en fazla yoğunluğun yaşandığı bölgelerin başında ise Sento Caddesi geldi. Newroz alanına gidişlerin olduğu Sento Caddesi ve Kuruçeşme civarında trafik yoğunluğu oluşurken zaman zaman trafik tıkanma noktasına geldi.
 
Pikap ve kamyonların kasaları da yurttaşlarla dolarken, yurttaşlar taşıdıkları kırmızı, sarı, yeşil flamalar ve PKK, KCK bayrakları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleriyle renkli görüntüler oluşturuyor. Newroz Alanı'na yürüyen halk, kutlamalara ise şimdiden davul ve zurnalarla başlamış durumda. Yol boyunca kesintisiz atılan tek slogan ise Öcalan'a özgürlük sloganı. 
Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde de 7'den 70'e kadar tüm yurttaşlar, sabahın erken saatlerinde Newroz için alana doğru akmaya başladı.
 
Kutlamalar için kadınlar giydikleri kıras fistan, erkekler ise şal û şapikla yola koyuldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl kutlamalar için ücretsiz tahsis edilen araç kalkış noktalarına giden yurttaşlar, burada araçları hınca hınç doldurarak alana doğru hareket ediyor. Yurttaşlar, söyledikleri Newroz türküleri, alkış ve zılgıtlarla Newroz kutlamalarına başladı. Tüm esnafların kutlamalara katılmak için kepenk kapattığı kent genelinde, birçok merkezi noktaya polisler tarafından zırhlı araçlar konumlandırıldığı görüldü.
 
Soğuk havaya rağmen alan hınca hınç doldu
 
Soğuk havaya rağmen alanı dolduranlar Newroz'un sıcaklığıyla halay çekmeye ve sloganlarıyla da Newroz coşkusunu yaşatmaya devam ediyor. Günlerdir konuklar için yoğun diplomasi çalışmaları yürütülen Newroz'a yurt içinden ve yurt dışından da yüzlerce konuk katıldı.
 
Protokolden ilk gelen Fatma Öcalan oldu
 
Başta dört parça Kürdistan olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden onlarca siyasi parti, sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşların temsilcisinin katıldığı ve "Öcalan'a özgürlük" buluşmasına dönüşen Newroz'a ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya gibi ülkelerin de bulunduğu 25 ülkenin büyükelçiliklerinden müsteşarlar, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden 35 farklı heyet, Rojava'nın her üç kantonundan aralarında PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve üç kantonun eş başkanlarının da bulunduğu kalabalık bir heyet, protokolde yerini aldı. Sabah saatlerinde protokolde ilk yerini alan ise PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Fatma Öcalan oldu.
 
Avrupa'dan katılan heyetlerin arasında Danimarka Kızıl / Yeşil Parti milletvekillleri Nicolaj Villumsen ve Soren Sondergaard, Danimarka Aleviler Derneği Başkanı Feramuz Acar, İspanya'nın Baask özerk bölgesinden Avrupa Parlamenteri Josu Juaristi ve Basklı İspanya Senatosu Üyesi Jon Inarritu, Fransa'dan Yeni Antikapitalist Partisi (NPA) Sözcüsü Olivier Besancebot, Katalanya'dan ise aralarında akademisyen-yazar ve araştırmacıların da bulunduğu 16 kişilik bir heyet, İsveç Sosyal Demokrat Parti milletvekilleri Yılmaz Kerimo ve Serkan Köse de bulunuyor.
 
Türkiye'den de çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı kutlamaya Sibel Bulut ve Suphi Nejat Ağırnaslı başta olmak üzere Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri, Gezi direnişi sırasında polis şiddetiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi ve abisi Mustafa Sarısülük, Medeni Yıldırım'ın ailesi, Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan ESP, EMEP, ÖDP'nin genel başkanları ve İHD, TUHAF-FED, YAKAY-DER, KESK, Devrimci 78'liler Federasyonu, Halkevleri gibi sivil toplum örgütlerinin genel başkanları da katıldı.
 
Öcalan'ın fotoğraflarının yer aldığı sinevizyon gösterisi
 
Milyonların coşku, heyecan ve mesajlarını dünya kamuoyuyla canlı paylaşmak için akredite olan basın mensuplarının rahat çalışabilmesi için platformun ön tarafında bir alan oluşturuldu. Alanın beş farklı bölgesine kurulan LED ekranlarda PKK Lideri Öcalan'ın önceki dönemlere ait değerlendirmelerinin ve fotoğraflarının yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Alan içerisinde farklı dillerde döviz ve pankartlar açılırken, "Newroz ateşi Rojava devrimiyle tutuşuyor", "Zalim Dehaklara karşı hepimiz Kawa'yız" dikkat çeken pankartlar oldu.
 
Her yıl olduğu gibi bu yılda Karacadağ bölgesinde bulunan köylüler rengarenk süsledikleri atlarıyla süvari birliklerini andırır bir görüntüyle alana geldi. Birçok noktadan atılan havai fişekler ise alandaki coşkuyu arttıran bir diğer ayrıntı. Konukların mesajları ve konuşmaları anlayabilmesi için ise eş zamanlı simültane yöntemiyle 6 farklı dilde çeviri yapıldı.
 
Lazlarda pankart açtı
 
Alanın birçok yerinden de sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla yapılan uçurtmalar, gökyüzünü de Newroz coşkusuyla buluşturdu. Polisler alandan uzak bölgede konuşlandırırken, alanın üzerinde polis helikopteri sürekli gezdi. Alana gelen binlerce insan bu tarihi günü ve coşkuyu ölümsüzleştirmek için telefonları ve fotoğraf makineleriyle bol bol fotoğraf çektirdi.
 
Artvin, Niğde, Isparta ve Osmaniye gibi Türkiye'nin değişik kentlerinden HDP il örgütlerinin alanın dört bir yanında pankartlar açması da dikkat çekti. Artvin'den gelen bir grubun Lazca "Hozaik, hakborat, akwat em wêrane" yazılı pankartı açtığı görüldü. Yine alanın dört bir yanında başta Kobanê ve Şengal direnişini sahiplenmeyi içeren mesajlar olmak üzere çeşitli taleplerin ve mesajların yer aldığı pankartlar açıldı.
 
Ateşin tutuşturulmasıyla coşku ikiye katlandı
 
Kutlamada ilk olarak Tertip Komitesi adına DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek açılış konuşmasını yaptı. Ardından da kutlamaya gönderilen mesajlar okunacak. Mezopotamya Kültür Merkezi Korosu (MKM) Dünya Devrim Şarkıları Korusu'nun devrim marşlarını seslendirmesinin ardından tarihi Newroz ateşi tutuşturuldu. Newroz ateşinin tutuşturulmasıyla coşkunun ikiye katlandı.
 
Açılış konuşmasında Şimşek, "Kürdistan halklarının Newroz'u kutlu olsun" diyerek milyonların Newroz'unu kutlayarak konuşmasına başladı. 2015 Newroz'unun tarihi bir Newroz olduğuna vurgu yapan Şimşek, "Artık yeter Önder Apo'ya özgürlük" diyerek, Newroz'u Şengal ve Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlere adadıklarını belirtti. "Önderliğimizin özgürlüğü halkımızın mücadelesi ve birliği ile gelecektir" diyen Şimşek, özgürlüğün Kürdistan topraklarından yeşermeye başladığını söyledi.
 
Kürdistan Diyarbakır'da buluştu
 
Şimşek'in konuşmasının ardından tarihi Newroz'a gönderilen mesajlar okundu. Güney Kürdistan Hükümeti Başkanı Neçirvan Barzani gönderdiği mesajda, 2015 Newroz'unun Kürt Ulusal Birliği'ne vesile olmasını diledi. Dünyanın dört bir tarafından gelen Newroz mesajlarıyla Newroz kutlanırken, dört parça Kürdistan'dan mesajların gönderilmesi dikkat çekti. Şengal Êzidî Halk Meclisi'nden gelen mesajı ise halk alkış ve "Biji Berxwadan Şengal" sloganlarıyla karşıladı.
 
Daha sonra tarihi Newroz'a konuk olan aralarında gazeteci, aydın, yazar, sanatçı, akademisyen, siyasetçi, diplomat, parlamenterlerin de bulunduğu 437 konuğun isimleri bir bir anons edildi. Kobanê ve Şengal'den gelen konuklar, "Bugün Amed Kobanê'dir, Şengal'dir" şeklinde anons edildi. Konukların anons edilmesinin ardından MKM Dünya Devrim Şarkıları Korusu sahne alarak, dünya devrim mücadeleleri üzerine bestelenen parçaları seslendirmeye başladı. Büyük bir coşkuyla parçalarını seslendiren koroya alanı dolduran milyonlar da eşlik ederken, deyim yerindeyse bir halk korusu oluşturuldu. Koro, parçalarını tüm Kürdistan ve devrim şehitleri için seslendirdi.
 
Dev posterler açıldı
 
Sahne önüne HPG ile YJA STAR gerillarının fotoğraflarının bulunduğu, "Faşit saldırılara karşı en güçlü cevap gerillalaşmaktır" yazılı pankart ile Kobanê'de ölümsüzleşen Arin Mirxan'ın dev posteri açıldı. Alanda ise PKK Lideri Öcalan'ın dev posteri gezdiriliyor. "Öcalan'a özgürlük" şiarıyla Cizre'den yola çıkarak Diyarbakır'a ulaşan yürüyüşçülerin alana girişi sahneden anons edilirken, yürüyüşçüler büyük bir coşku ile karşılandı. Newroz'da yerini alan protokolun tamamının da sarı kırmızı yeşil renkli poşu taktığı görüldü.
 
Tüm barikatları aşma sözü verildi
 
Slogan, alkış ve zılgıtların hiç eksilmediği alanda açılan, "Ya önder Apo ile özgürleşeceğiz ya da Önder Apo'nun özgürlüğü için ölürüz" yazılı pankart ise Newroz alanını dolduranların ortak sesi oldu. Sahneden yükselen, "Rebêr Apo" anonsuna alanı dolduran binlerce de "Biji Serok Apo" sloganlarıyla karşılık verdi. Büyük coşkunun yaşandığı alanda platform önüne kurulan barikatlar ise, her yıl olduğu gibi bu yıl da daha ilk saatlerde aşıldı ve barikatlar kaldırıldı. Barikatı aşan binlerce kişi alanın önündeki alana geçerken, yer yer izdiham yaşandı. Binlerin barikatı aşması üzerine sahneden de "7 Haziran'da da barajları yıkacağız söz mü? "anonsuna milyonlar da "evet" diyerek karşılık verdi.
 
Okudukları marş ve söyledikleri şarkıları ile kitleyi coşturan MKM Dünya Devrim Şarkıları Korusu'nun ardından Newroz ateşi, "Öcalan'a özgürlük" sloganları ve anonslarıyla tutuşturuldu. Bu sırada yüzlerce havai fişek de gökyüzüne fırlatıldı. Newroz ateşinin tutuşturulduğu sırada gökyüzüne bırakılan binlerce balonla PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri gökyüzüne bırakıldı. Bu anı fotoğraflamak isteyen yurttaşların telefon ışıkları da renkli görüntü oluştu. Alanda Öcalan'a özgürlük talebi bir dakika olsun dinmeyen sloganlarla haykırılıyor.  Alandaki büyük coşkudan dolayı sahneden sık sık uyarı anonsları yapılmak zorunda kalındı.
 
Anlı: Onlar mücadelemizde yaşayacaktır
 
Sahneyi görmek isteyen gençler ise her zamanki gibi alanın çevresindeki kulelerin tepesine çıkarak PKK bayrakları açarken, yüksek noktaya ulaşmış olmanın verdiği zafer coşkusuyla alandakilere el salladı.  Daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıktı.
 
İlk olarak konuşan Kışanak, Kürtçe yaptığı konuşmasında halkın Newroz'unu kutlayarak, 2015 Newroz'unun özgürlük Newroz'u olmasını diledi. Daha sonra konuşan Anlı ise, Qamışlo'dan Süleymani'ye Kobanê'den Amed'e Avrupa'dan Kandil'e herkesin Newroz'unu kutlayarak, “2015 Newroz'u Kobanê Newrozu'dur. En büyük selamlar Kobanê'ye. Kürdistan şehitleri önünde saygıyla eğiliyoruz. Onlar mücadelemizde yaşayacaktır” dedi. Anlı, 2016 yılında bu meydanda Öcalan'ı ağırlayacaklarını söyleyerek, bunun Kürt halkının vereceği mücadeleyle gerçekleşeceğini ifade etti.
 
Ahmet: Çetelere karşı insanlığı savunuyorlar
 
Rodi'nin seslendirdiği parçaların ardından Güney Kürdistan'daki 7 siyasi parti adına konuşan Rêkar Ahmet, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için mücadele çağrısı yaptı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın bir an önce özgürlüğünün sağlanmasını istediklerini belirten Rêkar Ahmet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, Kürt sorununun kalıcı çözümü ve Demokratik Diyalog ve Müzakere Süreci'nde üzerine düşen sorumlukları yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. YPG, HPG ve peşmergenin Kürdistan'ın özgürlüğü için omuz omuza savaştığını söyleyen Ahmet, "Hepimiz bu savaşçılara binlerce teşekkür sunuyoruz ki insanlık dışı çetelere karşı insanlığı savunuyorlar. Umuyoruz ki önümüzdeki yıl Kürdistan'ın tamamında daha büyük bir coşkuyla Newroz'umuzu kutlayacağız" diye konuştu.
 
Ahmet'in konuşmasının ardından sahneden YPG, YPJ, HGP ve Kobanê anonslarına milyonlar hep bir ağızdan "Biji Berxwadana Kobanê" sloganları attı. Protokoldeki konukların ise kendilerine ayrılan bölümde oturmak yerine kutlama boyunca sahnede seslendirilen parçalar eşliğinde halay çekmesi dikkat çekti.
 
'Hiçbir güç Newroz'un ateşini hiçbir saldırıyla zayıflatamaz'
 
Tarihi Kobanê direnişi hatırlatılarak sahneye davet edilen PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, dakikalarca süren alkış ve sloganlarla sahneye çıktı. "Başta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve özgürlük tutsaklarının Newroz'unu kutluyorum" diyerek sözlerine başlayan Abdullah, 2015 Newroz'unun direniş Newroz'u olduğunu ifade etti. Newroz şehitleri şahsında tüm Rojava ve Kürdistan şehitlerini anarak konuşmasını sürdüren Abdullah, "Rojava devrimi insanlık devrimidir. Bu yüzden enternasyolist şehitlerimiz insanlık şehitleridir" diyerek, Rojava devriminde yaşamını yitirenlerin ailelerini selamladı.
 
Hêsekê'deki saldırıda yaşamını yitirenleri anan Abdullah, “Hiçbir güç Newroz'un ateşini hiçbir saldırıyla zayıflatamaz. Bugün başta Kürt halkı olmak üzere bölge halkları üzerindeki saldırılar Kobanê ve Suruç'taki direnişlerle boşa çıkartılmıştır” dedi. Kobanê, Kerkük ve Şengal'de insanlığı savunan savaşçıların da Newroz'unu kutlayan Abdullah, "Çözümün yolu demokratik siyaset ve barış yoludur. Sayın Abdullah Öcalan'ın başlattığı yol çözüm yoludur. Kürt sorununun demokratik çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için Öcalan'ın sunduğu çözüm projesidir” ifadelerini kullandı.
 
Abdullah, Rojava devriminin demokratik bir Suriye için önemli bir aşamaya geldiğini belirterek, Rojava halkının başarısının bütün Kürtlerin ve insanlığın başarısı olduğunu ifade etti. Herkesin Rojava devrimine destek sunması gerektiğini dile getiren Abdullah, “Bugün bizler demokratik Ortadoğu'nun öncülüğünü yapıyoruz” dedi. Abdullah, Kürt ulusal kongresinin toplanmasının da tarihi bir önemde olduğuna vurgu yaparak, Kürt birliği için toplumun öncü gücü olan kadın ve gençliğin bütün alanlarda seslerini yükseltmesi gerektiğini kaydederek, konuşmasını tamamladı.
 
'Önder Apo'yu aramızda görmezsek yönümüz İmralı'dır'
 
Abdullah'ın ardından, 14 Mart'ta Cizre'den "Öcalan'a özgürlük" talebiyle Dyiarbakır'a doğru yürüyüşe geçen eylemciler sahneye çıktı. Yürüyüşçüler "Botan Önderliğinin özgürlüğü için yürüyor" pankartı açarken, alandan dakikalarca "Biji Serok Apo" sloganları yükseldi. Dakikalarca süren alkış ve sloganlı karşılamanın ardından DBP Şırnak İl Eş Başkanı Salih Güleç yürüyüşçüler adına konuştu.
 
"Newroza te piroz be ey Serok Apo" diyerek, konuşmasına başlayan Güleç, "Amed, Kürdistan ve Botan bugün bir olmuş ve düşmanın yüreğine korku olarak düşmüştür. Bu birlik özgürlüğü getirecektir. Bunu iyi bilmeliyiz. Bir an önce Önder Apo'yu burada aramızda görmezsek bu sefer yönümüzü İmralı'ya çevireceğiz" diyerek, "Yaşasın Kürtlerin birliği, Yaşasın Başkan Apo" sloganlarıyla konuşmasını tamamladı.
 
Yürüyüşçülerin bu anlamlı eylemi alanda dakikalarca devam eden slogan ve alkışlarla karşılık buldu. Daha sonra Özgür Kadın Kongresi ( KJA) adına Elif Kaya konuşma yaptı. Kaya, “Toplum içerisinde kadın özgür değilse o toplum da özgür değildir. Özgürlük ateşten bir parçadır. Özgürlüğe sevdalı olanlar bu yükü kaldırabilir. Zilan, Viyan, Semaların Arin Mirkanların özgürlük mücadelesi bugün büyüyerek devam ediyor. Sakinelerin başlattığı özgürlük mücadelesi bu yıl KJA ile vücut buldu” diye konuştu.
 
Toplumsal barışın sağlanması ve çözümün başarıya ulaşması için Öcalan'ın özgürleştirilmesi gerektiğini kaydeden Kaya, "Çözüm ve barış Önder Apo'nun özgürlüğüne bağlıdır. Biz önderliğimizin özgürlüğünü istiyoruz" ifadelerini kullandı. Kaya'nın konuşmasının ardından sahne alan sanatçı Comert'in okuduğu "Carcaran" paçasına alanı dolduran milyonlar da eşlik etti.
 
'Halklar arasına çizilen sınırlar, bugün ortadan kaldırıldı'
 
Comert'in seslendirdiği parçaların ardından DTK Eş Başkanı Selma Irmak, konuştu. “Newroz yeni gündür, Newroz diriliş bayramıdır. Newroz'unuz kutlu olsun" diyerek halkı selamlayan Irmak, Demirci Kawa'nın zalim Dehaq'ın zulmune karşı yaktığı ateşin bugün alanlarda harlandığını ifade etti.
 
 “Kürtler yıllarca zulüm, işkence, sürgün gördü. Evleri yıkıldı ama Newroz ateşi üzerime dökülen toprağı temizledi” diyen Irmak, PKK'nin öncü kadrolarında Mazlum Doğan'ın bedeni ile yaktığı ateşle, Diyarbakır Zindanı'nda gösterilen direnişle bugünlere geldiklerini aktardı. Tüm dünyaya seslenen Irmak, "Halklar arasına çizilen sınırlar, bugün ortadan kaldırıldı. 21'inci yüzyıl halkların buluştuğu yüzyıldır” dedi.
 
DAİŞ çetelerine karşı Kobanê'de sergilenen direnişe dikkat çeken Irmak, "Kapitalizmin çocuğu DAİŞ, dünyanın her yerinden gelerek Kobanê kadınlarına, gençlerine saldırdı. Ama Kobanê'deki kadınlar ve gençler başlarını kaldırdı ve tüm dünya halklarının umudu oldu. Direniş hakikatı oldu. DAİŞ zihniyeti orada kırıldı. Suphiler, Arinler Kobanê'den bağırıyor ve diyor ki, '21'inci yüzyılın tarihi burada yazılıyor. Kobanê ile birlikte Kürdistan'ın dört parçasındaki gençler ele ele tutuşup direndi. Gerilla ve peşmergenin kanı birlikte aktı. Selam olsun Kürdistani tüm güçlere” diye konuştu.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT