1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Newroz alanında hazırlıklar sürüyor
Newroz alanında hazırlıklar sürüyor

Newroz alanında hazırlıklar sürüyor

Diyarbakır'da 21 Mart günü kutlanacak ve bugün İmralı Adası'nda BDP'lilerin görüştüğü Abdullah Öcalan'ın vereceği mesajın açıklanacağı Newroz alanındakı hazırlıkları sürüyor.

A+A-

Zemin taşlarının sarı-kırmızı-yeşil renklere boyandığı alana yoğun katılım nedeniyle ek platform yapıldı.

BDP'nin 3'üncü heyeti bugün İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşürken, heyetin getireceği ve 21 Mart'taki Diyarbakır Newroz kutlamasında açıklanacak olan mesajın okunacağı alanda çalışmalar sürüyor. Bu yıl açıklanacak olan ve çözüm süreci kapsamında büyük önem verilen masaj nedeniyle katılımın yüksek olacağı kutlama alanında zemin taşları kırmızı-yeşil renkleri boyanıyor, sahne düzenlemesi yapılıyor ve yoğun protokol ilgisi nedeniyle ek platformların inşaat edildiği görüldü. Alanda süren çalışmaları BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt yerinde inceledi.

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan BDP Genel Başkan Yardımcısı Beştaş, bu yılki Newrozu farklı kılan en önemli unsurun barış ve çözüm süreci konusunda görüşmelerin başlamış olması ve sonuçta Öcalan'ın bu sürece dair görüşlerini, önerilerini ve yol haritasını sunacağı bir Newroz olması olduğunu söyledi. Beştaş, Bu nedenle bu Newroz'da diğer Newroz'lardan farklı olarak çok büyük bir önem adfediyoruz. Şu anda dünyanın bir çok yerinden Türkiye'nin bir çok ilinden Diyarbakır'daki final Newroz'a katılım istemi bize ulaşıyor. Bizim davet ettiklerimiz var. Özellikle çözüm ve barış sürecine verilen önem, on yıllardır devam eden çatışmalar ve insan hayatlarının sonlanması düşünecek olursak bu yüklenilecek önemi dikkate aldığımızda davetlilerin ve ilginin yoğunluğunu anlamak mümkündedi.

İmralı'da bugün Öcalan ile görüşen BDP heyetinin getiriceği mesajın bu alanda açıklanacağını söyleyen Beştaş, şöyle konuştu

21 Mart'ta bugünkü görüşmeler sonucunda bizde şüphesiz kendi aramızda iç değerlendirmelerimizi yapacağız, o mesaj bütün dünya kamu oyuna ve Türkiye halklarına açıklanacak. Evet buradan açıklanacak 21 Mart'ta. Bugünden bu mesajın içeriği konusunda bir açıklama yapmak istemiyoruz. Şüphesiz bu barış ve çözüm süreci diye adlandırdığımız bizimde desteklediğimiz süreçte tek sorun ateşkes değildir, önemli olan Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünün içeren bir programın olmasıdır. Sadece silahların susması Kürt sorununun çözümü anlamına gelmeyecektir. Kürt halkının yürüttüğü mücadeledeki istemleri net görülmek zorundadır. Önemli olan eşitliğin sağlanması ve eşit yurtdaşlığın sağlanmasıdır. Kürtlerin hak ve özgürlükler konusundan istemlerinin sağlanmasıdır. Sadece ateşkes bu barış ve çözüm sürecine tek başına yürütecek bir olgu değildir. Paralel bütün çalışmaların yapılması gerekmektedir. 21 Mart'tan sonra bu meydanın adı değişibelir. Yakın tarihte bunun örneklerini göreceğiz, önemli bir milat olur umudundayız. Çünkü, gerçekten artık hiç kimsenin bu ölümler devam etsin, ateşkesler olmasın, çözüm olmasın diyebilecekleri bir noktada olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Ama maalesef muhalefet partileri bu konuda halkları kışkırtmaya ve çözüm barış dilini kullanmamaya büyük bir gayret sarf ediyorlar. Biz kendilerine de Newroz alanından şu çağrıyı yapıyoruz. Çüzüm ve barış sürecine karşı olmak hiç kimseye kazandırmaz.

HABERE YORUM KAT