"Nevruz" paneli

"Nevruz" paneli

Atatürk Kültür Merkezi ile Diyarbakır Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nce Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi'nde "Nevruz" konulu panel düzenlendi.

A+A-

Dicle Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kemal Timur'un açılış konuşmasından sonra söz alan Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi El Sanatları Eğitimi Uzmanı Ahmet Aytaç, "Destanlarla Nevruz ve Renkler" başlıklı konuşmasında, Nevruz kelimesinin Farsça'da yeni gün anlamına geldiğini söyledi.

FARKLI MİLLETLERİN DESTANI

Aytaç, Nevruz'un farklı milletlerin destanlarında, kültürlerinde var olduğunu ve dünyanın birçok yerinde de kutlandığını belirterek,"Nevruz'un İslam dinindeki yeri sadece rivayetlere dayanır. Hazreti Adem'in çamurunun Nevruz'da yoğrulduğu, hazreti Nuh'un Gemisi'nin Nevruz'da karaya vardığı rivayetlere dayanır" dedi.

Milletlerin topla tüfekle yıkılmayacağını ancak aradaki bağların kopmasıyla yıkılabileceğini ifade eden Aytaç, sözlerini "Nevruz siyasi platformlara taşınmadan kutlanarak sürdürülmelidir. İri, diri ve bir olmalıyız. Dün Çanakkale'de nasıl birlikte olduysak şimdi de birlikte olmalıyız" diyerek bitirdi.

Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Araştırma Görevlisi Mustafa Genç ise, "El Sanatlarında Renkler ve Nevruz" başlıklı konuşmasında, renklerin toplumlar için farklı anlamlar taşıdığını biri için matem rengi sayılan bir rengin diğeri için sevinç mutluluk rengi olabileceğini söyledi.

BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLER

Sözün ve yazının gelişmediği dönemlerde renklerin bir iletişim aracı olarak kullanıldığını açıklayan Genç, "Yeni bir gün, yeni bir dönem başlıyor. Bizi biz yapan değerlere sahip çıkarsak birlikte yaşamayı başaracağız" dedi.

Panele, Sakarya Üniversitesi'nden Araştırma Görevlisi Mustafa Genç, emekli öğretim görevlisi Dr. Yaşar Kalafat, Selçuk Üniversitesi'nden Uzman Ahmet Aytaç ve panel başkanı sıfatıyla Dicle Üniversitesi (DÜ) adına Doç. Dr. Kemal Timur katıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT