1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nevala Qesaba belgesel oldu
Nevala Qesaba belgesel oldu

Nevala Qesaba belgesel oldu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin sahnesini açarak destek verdiği Nevala Qesaba (Kasaplar Deresi) katliamı üzerine çekilen Miri u ji Sax (Ölü ve de Diri) belgeseli gösterime girdi.

A+A-

Büyük çoğunluğumuzun Ape Musa'nın şiiriyle ve sanatçı İlkay Akkaya'nın katliam üzerine söylediği ağıtla öğrendiği Nevala Qesaba katliamı belgesel oldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin sahnesini açarak destek verdiği belgesel, Şehir Tiyatrosunda gösterime girdi.

Nevala Qesaba (Kasaplar Deresi) katliamı üzerine çekilen Miri u ji Sax (Ölü ve de Diri) belgeselinin gösterimine sanatçı İlkay Akkaya ile yazar-gazeteci Güney Aslan'da katıldı. Belgeselde, Korkmaz, Kocaman, Turşak ve Cabadak ailelerinin yaşadığı mağduriyetleri yönetmen Murat Kocaman ve arkadaşları Can Gündüz, Bilge Demirtaş, Alper Elitok Osman Şişman çekti.

Ailesi de Nevala Qesaba katliamının mağdurlarından olan yönetmen Murat Kocaman, belgeseli çeken yönetmenlerden sadece kendisinin Doğulu olduğunu, diğer yönetmenlerin Batılı olduğunu belirterek, “Bu belgeseli çekmekteki amacımız ülkenin ortak duygusunu yansıtmaktır” dedi. Gösterimin ardından yönetmenler, film ekibi ve mağdur aileler, belgesel üzerine bir söyleşi yaptılar.

HABERE YORUM KAT