1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Nesim Öner'den Türkiye rekoru
Nesim Öner'den Türkiye rekoru

Nesim Öner'den Türkiye rekoru

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde hayvan otlatırken bulduğu bir mayının patlaması sonucu gözünü ve sol kolunu kaybeden milli atlet Mehmet Nesim Öner, İzmir'de düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Atletizm Şampiyonası'nda 5 bin metrede Türkiye rekoru kırarak Ağ

A+A-

AVRUPA ŞAMPİYONASINA GİDİYOR

İzmir'deki Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası'nı da başarıyla tamamlayarak. Vizeyi rekorla aldı Şampiyonada katıldığı ilk yarışta bin 500 metreyi 4 dakika 10 saniyede koşarak birinci olan öner, ikinci yarışta ise 5 bin metrede 16 dakika 10 saniye ile Türkiye rekorunu kırdı.  Öner, böylelikle Ağustos ayında İngiltere'de yapılacak Avrupa Görme Engelliler Atletizm Şampiyonası'na katılma hakkı kazandı.

HEDEFİM 2016 RİO PARALİMBİK YAZ OYUNLARI

Milli Atlet Nesim Öner 'Şampiyonadaki rakiplerini tanıdığını ifade ederken, Şu anda koştuğum dereceleri orada da tekrar edebilirsek kürsüye çıkarım. Rakiplerimi tanıyorum, hedefim birincilik. 5 aylık süreçte kamp eksiğimi gidermem gerekiyor. İngiltere'nin ardından en önemli hedefim 2016'da Rio'da yapılacak Paralimpik Yaz Oyunları'nda kürsüye çıkabilmek” dedi.

GÖKÇE DESTEK SAĞLANIRSA MADALYA GELİR

Öner'in Çalıştırıcılığını yapan Diyarbakır gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğü Atletizim Antrenörü Muhyettin Gökçe ise kamp eksiğini gidererek İngiltere'de Türkiye'yi sevindirecek başarılar elde etmek istediklerini söyledi. Gökçe, Nesim Öner'in dünya çapında spor otoritelerinin takip ettiği bir sporcu olduğunu, katıldığı uluslararası yarışlarda kendisinden kat kat daha fazla imkanlara sahip sporcuları geride bırakmayı başardığını belirterek, “Nesim'e o kadar güveniyorum ki rakipleri gibi destek sağlanırsa madalya sözü verebiliyorum” dedi.

Galatasaray'ın desteği 4 çocuklu bir ailenin en büyüğü olduğunu, diğer kardeşlerinin eğitim çağında olması ve babasının işinin olmaması nedeniyle ailesinin geçimini kendisinin sağladığını, tüm imkansızlıklara rağmen başarabileceğini ispat etmek için mücadele verdiğini anlatan Öner, uzun süre kimsenin destek olmaması nedeniyle sıkıntı günler geçirdiğini ancak daha sonra Galatasaray Kulübü yöneticisi Adnan Öztürk'ün kendisine sahip çıktığını dile getirdi.

Galatasaray'ın sporcularına verdiği tüm imkanların kendisine de sağlandığını kaydeden Öner, bu desteği boşa çıkarmadığını katıldığı her organizasyonda İstiklal Marşı'nı dinlettiğini ifade etti. Öner, devletin sporla profesyonel olarak uğraşan sporculara dahi “aktivite yapıyorlar” gözüyle baktığını, engelli sporcuların diğer sporculardan hiçbir farkının olmadığını ve daha ciddiye alınmayı hak ettiğini kaydetti. Destek verilirse Türkiye'nin bu konuda çok büyük başarılar elde edebileceğine işaret eden Öner, “Nihai hedefimiz olimpiyat şampiyonluğu. Daha sonra ben de antrenör olarak dünya çapında isim yapacak sporcular yetiştirmek istiyorum.

Dicle Üniversitesi Beden Eğitim Yüksekokulu'nda okuyorum. Yeni nesiller bizden çok daha başarılı olacak. Çünkü biz deneyimlerimizi onlara aktaracağız.” -'Nesim koş' diyorlar Patlama sonrası hayattan umudu kestiğini, kendisi için bir gelecek olduğunu düşünmediğini anlatan Önal, “Şimdi o günkü halime baktığımda kesinlikle kendimi görmüyorum. Spor bana hayatı geri verdi. Kaderimi yenmemi sağladı. Kazandığım her yarışta hayatta da kaybetmediğimi gösterdim. Artık engelli olmayı hiç kafama takmıyorum. Tüm engellilerin de böyle yapması lazım. Özellikle aileler, zarar görecek diye çocuklarını eve kapatıyorlar. Öyle yaptıkları sürece en büyük zararı onlar veriyor. Halbuki onu aktivitelere soksalar kendi yeteneklerini keşfedecek. Benim ailem de koşuya ilk başladığım dönemde karşı çıktı, 'düşersin, yaralanırsın' dediler. Ama şu anda artık “Nesim koş” diyorlar. Bir de 'ben engelliyim, yapamam' düşüncesi bahanedir, kendimizi kandırmaktır. Bu mantıkla bir yere varılmıyor. 'Ben yaparım' derseniz gerçekten yaptığınızı herkese gösterebilirsiniz.” 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT