1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nesil dinsizliğe sürükleniyor
Nesil dinsizliğe sürükleniyor

Nesil dinsizliğe sürükleniyor

Diyarbakır'daki konferansta konuşan Molla Veysi Güzeysoy, 700 sene İslama bayraktarlık yapan neslin dinsizliğe sürüklenmeye çalışıldığını söyledi.

A+A-

Dicle Üniversitesi Sosyal Aktiviteler ve Eğitim Kulübü (SAVEK) tarafından düzenlenen "Medreseler, Tarikatlar ve Risale-i Nur" adlı konferans kongre merkezinde gerçekleşti.

Konferansa Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, Molla Veysi Güzelsoy ile üniversite öğrencileri katıldı. İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Rıfat Aksoy'un Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansta konuşan Veysi Güzelsoy, Risale-i Nur'un kaynağının Kur'an olduğunu söyledi.

NESİL DİNSİZLİĞE İTİLİYOR

Risale-i Nurun medreseden geldiğini dile getiren Güzelsoy, "Malumunuz Risale-i Nur medreseden gelmiştir. 1280 seneden beri gelen 2 cereyan var. Bunlardan biri tarikat cereyanı, diğeri ise ilmi kelam cereyanıdır. Risale-i Nur ne sade tarikattan ibarettir, ne de sadece ulema-i ilmi kelamdandır. Risale-i Nur Kur'an'a dayanılarak çıkarılmıştır" dedi.

RİSALE-İ NUR, TARİKAT VE MEDRESELER

Bu topraklar üzerinde yaşayan Kürt'ü ve Türk'ü ile bu Müslüman milletin 700 sene boyunca İslam'a bayraktarlık yaptığını ifade eden Güzelsoy, bu neslin dinsizliğe sürüklenmeye çalışıldığını söyledi.

Dicle üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi ise Risaleyi Nur'un hem dünyevi hem de manevi açıdan faydalı bir proje olarak insanlara sunulduğunu söyleyerek Risale-i Nur'un birleştirici özelliğine dikkat çekti. Tanrıverdi, Risale-i Nur'un tarikat ve medreselerin eksiğini tamamlayacak kadar kapasiteli olduğunu vurgulayarak öğrencilere Risale-i Nur'dan örnekler sundu.

HABERE YORUM KAT