1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Nerede oy kullanacağını öğren
Nerede oy kullanacağını öğren

Nerede oy kullanacağını öğren

2015 Genel Seçimi için geri sayım başladı. Oyunuzu nerede kullanacağınızı öğrenin.

A+A-
Nerede oy kullanacağım?
 
Yüksek Seçim Kurulu, 7 Haziran 2015 pazar günü gerçekleşecek olan Genel Seçim’de vatandaşların nerede oy kullanacaklarını açıkladı.
 
Seçmen Bilgi Sistemi sayesinde internet üzerinden öğrenilebilen sandık yerleri Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklandı. Milletvekili seçimleri için 7 Haziran 2015 pazar günü sandık başına gidecek olan vatandaşlar, YSK’nın internet adresinden hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenmeye başladı.
 
 
Nerede oy kullanacağım?
 
Oy kullanacak olan vatandaşlar, YSK’nın "https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp" adresinden oy kullanacağı sandığı öğrenebiliyor.
 
Oy kullanacağınız yeri öğrenmek için web sitesinde istenen “Nüfusa kayıtlı olduğu il”, “TC Kimlik Numarası”, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” ve sayfada güvenlik önlemi olarak gösterilen 7 haneli resim doğrulama kodunu girmek yeterli olacak.
 
Ayrıca YSK artık Çağrı Merkezi ile de seçmene sandıkla ilgili merak ettiği tüm konularda yardım edecek. İşte yurt içinde ve yurt dışında yaşayan seçmenlere yönelik olarak oluşturulan 7 gün 24 saat hizmet veren çağrı merkezi numarası: “444 99 75”
 
 
Siyasi partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle:
 
1- DYP
 
2- Anadolu Partisi
 
3- Hak ve Özgürlükler Partisi
 
4- Komünist Parti
 
5- Millet Partisi
 
6- Hak ve Adalet Partisi
 
7- Merkez Parti
 
8- Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
 
9- Halkın Kurtuluş Partisi
 
10- Liberal Demokrat Parti
 
11- MHP
 
12- HDP
 
13- Saadet Partisi
 
14- CHP
 
15- AK Parti
 
16- DSP
 
17- Yurt Partisi
 
18- Demokrat Parti
 
19- Vatan Partisi
 
20- Bağımsız Türkiye Partisi
 
 
 
 
Seçim takvimi
 
Seçim takvimine göre bundan sonraki süreç, şöyle işleyecek:
 
31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları start alacak. Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek.
 
1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.
 
6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.
 
7 Haziran: Oy verme günü.
 
Oy verme saatleri
 
Seçmenler, tüm yurtta, 7 Haziran Pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında oy verecek. Saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.
 
(TRTHABER.COM)

HABERE YORUM KAT