1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nerde Sosyal Devlet?
Nerde Sosyal Devlet?

Nerde Sosyal Devlet?

Ölümcül SSPE hastalığına yakalanan Diyarbakırlı Furkan, 'ambulans dar sokaklara girmez' denildiği için yakınlarının omzunda taşınarak hastaneye götürülüyor, eve de aynı dramatik yöntemlerle getiriliyor.

A+A-

'Beyne yerleşen virüs' olarak nitelendirilen ve SSPE olarak bilinen hastalık, küçük Furkan'ı 11 yaşında okulda ders görürken yakalandı. Emine Aslan'ın 8 çocuğundan biri olan küçük Furkan yatağa mahkum bir şekilde yaşamaya çalışıyor. Tedavi nedeniyle hemen her gün hastaneye gitmek zorunda kalan Furkan,ambulans görevlilerinin 'sokaklar dar olduğu için giremeyiz' mazeretinden dolayı yaşadığı merkez Sur İlçesi'ndeki Hasırlı mahallesindeki evine yakınlarının sırtı ve omzunda götürülüp getiriliyor.

HABER EKİBİMİZDEN ÇARPICI KARELER

Hiçbir ihtiyacını karşılayamayan Furkan,15 yaşında olmasına rağmen yeni doğmuş bebek gibi ablası Ayşe Tugay tarafından verilen sıvı yiyeceklerle besleniyor. Furkan'ın yakınları tarafından omuzlara alınarak eve taşınması ve evdeki beslenmesine kadar olan yürek yakan dramı haber merkezi ekibimiz tarafından görüntülenirken,annesi rahatsız ve aynı zamanda yaşlı olduğu için kardeşine anne gibi bakan abla Ayşe Tugay,en büyük taleplerinin ortopedik yatak ve ambulansla ilgili sorunun çözülmesi olduğunu söyledi.

'FURKAN'A DAHA FAZLA EZİYET EDİLMESİN'

Fedakar abla, ”Kardeşim yatağa mahkum şekilde yaşadığı için beli yara olmuş. Bu tür hastalara ortopedik yatak lazım ama imkanımız yok. Annem hem yaşlı hem de hasta olduğu için ben bakıyorum. Ambulans hastaneye götürüp getirmiyor. Bu nedenle omzumuzda ve sırtımızda taşıyarak onca yolu kat ediyoruz. Ambulans,dar sokak olduğunu bahane ederek Furkan'ı ana cadde üzerinde bırakıyor. Oysa burası insanların yaşadığı bir mahalle,yanımızdaki market ve fırınlara kamyonla malzeme geliyor. Kamyon girebiliyorsa ambulans nasıl girmez?.Hem bize hem Furkan'a eziyet ediliyor. Çocuk zaten ölümle yaşam arasında gidip geliyor. Bir de bu eziyeti yapmaktan vazgeçsinler.” dedi.

'SAĞLIKLI ŞARTLARDA TEDAVİ İSTİYORUZ'

Devletten maddi yardım değil, Furkan'ın sağlıklı şartlarda yaşaması ve tedavi olması için destek beklediklerini anlatan Ayşe Tugay,en büyük umutlarının Vali Mustafa Toprak olduğunu kaydetti. Ayşe Tugay,”Vali beyle görüşerek durumu anlattık. Yardımcı olacağını söyledi. Vakıftan 2 kişi geldi,”durumunuz iyidir” diyerek rencide edici şekilde konuştular.Ben de onlara “Biz sizden gıda,para veya başka yardım istemiyoruz. Bize ortopedik yatak lazım.Bizi niye rencide ediyorsunuz?” dedim.

Yanlış anlaşılmasın maddi yardım istemiyoruz. Annemin babamdan kalma emekli maaşı ve Furkan'a verilen özürlü maaşı var. Biz sadece bu hastalar için şart olan ortopedik yatak ile ambulansla ilgili sorunun çözülmesini istiyoruz. 3 ayda bir İzmir'e Ege Üniversitesi'ne tedavi için gidiyoruz. Bu da maddi olarak ayrı bir külfet getiriyor. Maalesef bu hastalığın tedavisi yok. Basında kök hücre bulunduğunu duyduk. Ancak o da ne zaman tedavi şeklinde dönüşür belli değil. Furkan her geçen gün gözümüzün önünde eriyip gidiyor.” diye konuştu.

DİYARBAKIR'DA NE KADAR SSPE'Lİ VAR?

Resmi kayıtlara göre 350,gayri resmi kayıtlara göre ise 500'ün üzerinde SSPE hastası var Diyarbakır'da. Bugüne kadar Diyarbakır'da onlarca kişi bu amansız hastalık yüzünden hayatını kaybetti. Türkiye'de şu anda 3 ila 6 bin arasında SSPE hastası olduğu belirtilen hastalığın tedavisi bulunmuyor. Genellikle 7 ila 10 yaşları arasında ortaya çıkan hastalık, nadiren de olsa ileri yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Gelişmiş ülkelerde hastalığın görülme oranı 100 binde bir. Ama Türkiye'de bu oranın, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 20 binde bire kadar indiği ileri sürülüyor.

FİZİKİ TEDAVİ ÇOK ÖNEMLİ

Uzmanlar SSPE'li hastalarda fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisinin çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Bu hastaların yürümede denge kaybı başta olmak üzere genel vücut fonksiyonlarında çok sayıda gerilemeye maruz kaldıklarına vurgu yapan uzmanlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisinde fizyoterapistlerin tedaviyi planlarken bu kayıpları durdurmada ve yeni kayıpların ortaya çıkmasını engellediklerini ifade ediyor. Uzmanlar ayrıca, hastaların rutin fizik tedavi seanslarının evde yapılmasının daha uygun olduğunu söylüyorlar.