1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Neoliberal politikalar gereği GAP bitirilmedi'
'Neoliberal politikalar gereği GAP bitirilmedi'

'Neoliberal politikalar gereği GAP bitirilmedi'

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, “GAP Projesi 13 yıldır bitirilseydi bugün on binlerce insan açlıktan Karadeniz'e insanlık dışı koşullarda fındık toplamaya gitmezdi.

A+A-
Çok büyük projeleri bitirmekle övünen hükümetinizin GAP'ı bitirmemesi tam da neoliberal politikalar nedeniyledir” dedi.
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Grubunun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkında verdiği gensoru önergesine dair Meclis'te söz aldı.
 
'24 OCAK KARARLARI KAPİTALİZME ENTEGRASYONDU'
 
Aydoğan, 24 Ocak 1980 tarihinde, Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki Milliyetçi Cephe Hükümeti zamanında, o dönem DPT Müsteşarı olan Turgut Özal tarafından hazırlanan ve kamuoyunca da '24 Ocak Kararları olarak bilinen, Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen kararlar alındığına dikkat çekti. Bu kararların, emperyalist kapitalist güçlerin neoliberal politikalarının IMF ve Dünya Bankası tarafından az gelişmiş ülkelere dayatıldığını belirten Aydoğan, "Yani Türkiye 1980 yıllarının başından beri İMF ve Dünya Bankası öncülüğünde uluslararası sermayenin çıkarlarına göre biçimlendirilmektedir" dedi.
 
24 Ocak kararlarının özünü kapitalist küreselleşme sürecine entegrasyonu sağlamak olduğunu vurgulayan ve "Nitekim 9 Aralık 1999'da IMF'ye verilen niyet mektubu bu modelin gerçekleştireceğini ifade ediyordu" diyen Aydoğan, şöyle devam etti:
 
"1998 yılında Dünya Bankası tarafından bir rapor hazırlandı, 2000-2008 yılları arasında uygulanan tarım reformunun çerçevesi bu raporla çizilmiştir. AKP iktidarı döneminde uygulanan Doğrudan Gelir Desteği ile tarımda üretim istihdam dengeleri alt üst olmuş, edilgen bir köylü kesimi yaratılmıştır. Bu program ile tarımı destekleyen girdi ve teknoloji sağlayan kurumlar özelleştirildi, tasfiye edildi. Tarım satış kooperatifleri zayıflatıldı, işlevsiz hale getirildi ve tasfiye koşulları oluşturuldu.
 
2010 yılında doğrudan gelir desteği sistemi yerine Havza Bazlı üretim destekleme modeline geçildi.  Bu modelde ürünlere prim desteği verilecekti ancak modelin beyan edilen ürün miktarını esas alması Doğrudan Gelir Desteği'nde olduğu gibi Büyük toprak sahiplerine büyük destek verilmesini getirdi.
 
Son 10 yılda artan nüfus oranı ile eşit olarak tarım ürünlerinde üretim artışı sağlanmamış tam tersine tarım alanları azalmış, tarım ürünlerinde üretimin gerilemesine neden olmuştur.
 
Uygulanan yanlış politikalar sonucu toplam hayvan varlığı 4-5 milyon baş geriledi.  Kırmızı et ithalatına başlandı. Bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye'de kurbanlık koyunların bile ithal edildiğine tanıklık ettik.
 
Bu süreç çiftçi gelirlerinde azalma ve yoksulluğa neden olmuştur. Nitekim 2012 yılı programında “ortaya çıkan işsizlik, yoksulluk ve göç gibi sorunların yeniden yapılandırma sürecinden kaynaklandığı” kabul edilmiştir. Uygulanan politikaların, çiftçileri tarımdan koparmakta olduğunu bize göstermektedir."
 
'4 MİLYON İNSAN ZORLA GÖÇ ETTİRİLDİ'
 
2000 yılında tarımdan geçimini sağlayan çiftçi sayısı 7.8 milyon iken, 2011 sonunda 6.1 milyon kişiye düştüğünü belirten Aydoğan, "2000 yılında tarımın istihdamdaki payı %36 iken, 2011 sonunda da % 25.5'e düşmüştür" diye ekledi.
 
1990'lı yıllarda Kürt sorununu askeri yöntemlerle bitirmek isteyenlerin uyguladığı politikalar sonucu 4 milyon civarında geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlayan insanların Türkiye metropollerine zorla göç ettirildiğine vurgu yapan Aydoğan," Konulan yayla yasakları ile hayvancılık neredeyse tamamıyla bitirildi.
 
2000'li yılların başlarından itibaren tarımda uygulanan neoliberal politikalar nedeniyle Türkiye'nin genelinde tarım ve hayvancılık bitme noktasına gelmiştir. Yaşadığı köyde, kasabada karınlarını doyurmakta zorluk çeken çiftçilerin özellikle çocukları, genç kesim iş bulma ve yaşamlarını idame ettirebilmek için başta İstanbul ve İzmir olmak üzere büyük metropollere göç etmeye devam etmektedir" diye konuştu.
 
'GAP BİTİRİLSEYDİ MEVSİMLİK İŞÇİLİĞE GEREK KALMAZDI'
 
AKP hükümetinin tarımda neoliberal politikaları uygulamaya devam etmesinin, tarımda, hayvancılıkta üretimden kopmak anlamına geldiğine işaret eden Aydoğan, şunları ifade etti:
 
"GAP Projesi 13 yıldır bitirilseydi bugün on binlerce insan açlıktan Karadeniz'e insanlık dışı koşullarda fındık toplamaya gitmezdi. Çok büyük projeleri bitirmekle övünen hükümetinizin GAP'ı bitirmemesi tam da neoliberal politikalar nedeniyledir. Politikalarınız tarımı hayvancılığı bitirdiği gibi insanlarımızı, sosyal politikalara muhtaç hale getirmiştir. Ülkemizin insanı çalışkandır, üreticidir. Sosyal politikalara muhtaç olacak insanlar değildir. Ama politikalarınızı artık halkımız anlamaya başlamıştır. Bu nedenle insanları kendinize muhtaç eden politikalarınızı bundan sonra sürdüremeyeceksiniz."
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT