1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ne için serbest bırakıyorsunuz?
Ne için serbest bırakıyorsunuz?

Ne için serbest bırakıyorsunuz?

Dicle'ye bağlı Uğrak Köyünde 2012 yılı Kurban Bayramı arifesinde 1'i çocuk 5 kişinin öldürülmesiyle ilgili 2'si tutuklu toplam 10 kişinin yargılanmasına devam edildi.

A+A-

Kan davası katliamında eşi Ramazan ve 5 yaşındaki oğlu İbrahim Akelman'ın ölümünü açık olan telefondan dinleyen Gülsüm Akelma, sanıklardan Ramazan Bozkuş'un bir önceki duruşmada tahliye edilmesine tepki gösterdi. Gülsüm Akelma mahkeme heyetine, “5 kişinin katilini ne için serbest bırakıyorsunuz?” diye sordu.

Diyarbakır'ın Dicle İlçesine bağlı Uğrak Köyünde 2008 yılında Bozkuş ve Akelma aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle kavga çıktı. Salih Bozkuş'un yaşamını yitirdiği kavganın ardından iki aile arasında kan davası başladı. 23 Ekim 2012 tarihinde Kurban Bayramı arifesinde alışverişten dönen Akelma ailesi üyelerinin bulunduğu araç, köy girişinde uzun namlulu silahlarla tarandı.

Ramazan Bilge, Latife Bilge, Ramazan Akelma, Hacer Akelma ve 5 yaşındaki İbrahim Akelman'ın hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili dava duruşmasına Diyarbakır 3üncü Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. DHA'nın haberine göre, duruşmaya tutuklu sanıklardan Alaattin Bozkuş Van'dan SEGBİS sistemi ile görüntülü olarak katılırken, Mehmet Bozkuş ise salonda hazır bulundu. Duruşmaya, karşı aileden de çok sayıda kişinin katılması nedeniyle, salonda geniş güvenlik önlemleri alındı.

'Yeniden tutuklanması gerekiyor'

Duruşmada ilk olarak silahlı saldırıda 5 yaşındaki oğlu İbrahim ile eşi Ramazan Akelma'yı kaybeden Gülsüm Akelma'ya söz hakkı verildi. Tutuklu sanıklardan Ramazan Bozkuş'un geçen duruşma serbest bırakıldığını belirten Gülsüm Akelma, “5 kişinin katilini ne için serbest bırakıyorsunuz? Biz bunu kabul etmiyoruz. Yeniden tutuklanmasını talep ediyoruz” dedi. 

Daha sonra söz alan Akelma ailesinin avukatı Ali Yavuz Aktan, “Ramazan Bozkuş'un tahliyesi aile üzerinde büyük bir yıkım yaratmıştır. Çünkü 5 kişinin katledilmesi gibi bir olay vardı. Mahkeme geçen celse tanık beyanlarına hukuki bir durum atfetmiş ve sanık tahliye edilmiştir. Ancak telefon kayıtlarına göre şahsın olay yerinde olduğu kesinleşmiştir. Bu tahliye ailenin mahkemeye olan güven ve inancı konusunda yıkım yaratmıştır. 5 kişinin katledildiği bir davada daha titiz davranılması gerekir. Bu nedenle Ramazanın yeniden tutuklanması gerekir” dedi.  Duruşmada ara kararlarını açıklayan mahkeme sanıklar Alaattin Bozkuş ve Mehmet Bozkuş'un tutukluluk halinin devamına hükmetti. Ramazan Bozkuş ve diğer tutuksuz sanıkların tutuklanmaları yönündeki talebi reddeden mahkeme, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

35 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istendi

2012 yılı Kurban Bayramı arifesinde meydana gelen kan davası katliamı ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede, olayı 7 kişinin gerçekleştirdiği, aynı aileden 3 kişinin ise yardım ettiği belirtildi. 11 Mayıs 2008'de, Salih Bozkuş'un arazi anlaşmazlığı nedeniyle Akelma ailesi tarafından öldürüldüğü belirtilen iddianamede, Salih Bozkuş'un oğulları İsa, Alaattin, Mehmet, Ramazan'ın köydeki bazı kişiler tarafından intikamlarını almaları için kışkırtıldıkları kaydedildi.

Sanıkların, köyde bazı kişilerle yaptığı telefon görüşmelerinde cinayeti işlediklerini itiraf ettikleri dile getirilen iddianamede, Alaattin Bozkuş, İsa Bozkuş, Mehmet Uzan, Ramazan Bozkuş, Mehmet Bozkuş, İsmail Bozkuş ve Fırat Beledan'ın olayı gerçekleştiren kişiler olduğuna yer verildi. Cumhuriyet Savcısı, olayı gerçekleştiren 7 kişinin, kan gütme saikıyla adam öldürme suçundan 5'er kez olmak üzere toplam 35 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. İddianamede, cinayet sanıklarının gizlenmesine yardımcı olan Hüseyin İpek, Abdurrahman Aslan ve Mehmet Aslan hakkında da, yardım ve yataklık etmek suçundan 5er yıl hapis cezası isteniyor.

HABERE YORUM KAT