1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ne bağ ne bahçe ne de hububat kaldı
Ne bağ ne bahçe ne de hububat kaldı

Ne bağ ne bahçe ne de hububat kaldı

Çermikli çiftçiler, ekili alanlarda süratle zararın belirlenmesini istiyor. Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde dolu yağışı ne bağ ne bahçe ne de hububat ekili alanları bıraktı. Muhtarlar ve çiftçiler, dolunun vurduğu ekili alanlar ile bağ ve bahçelerde süratl

A+A-

Geçen hafta başında etkili olan dolu, özellikle üzüm bağlarının çok büyük gelir sağladığı Kuyu köyü ve çevresi ile hububat ekili alanların büyük boyutta olduğu Kayagediği, Bintaş, Alakoç, Gözerek, Toplu, Yiğitler mahallelerinde milyonlarca liralık zarara neden oldu.
 
Dolunun, özellikle tarlalarda hasat edilmeyi bekleyen buğday, arpa, mercimek ve nohutu vurduğunu belirten Kayagediği Mahalle Muhtarı Mehmet Yüksel ve Alakoç Mahalle Muhtarı Mehmet Karakoyun, şunları söyledi:
 
“Dolu ne bağ ne bahçe ne de hububat ekili alan bıraktı. Ağaçlarda meyve bırakmadı, bağlarda üzüm teğetlerinde milyonlarca liralık zarar verdi. Manzara korkunç. Tarla ve bahçelerdeki hasarın tarifi mümkün değil. Ekili alanlar tamamen yerle bir olmuş durumda. Durum çok vahim.”
 
HASAR TESPİTİ SÜRATLE YAPILSIN
 
Hasar tespitinin süratle yapılıp sonuçlandırılmasını istediklerini, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurduklarını bildiren Muhtarlar Yüksel ve Karakoyun bu konuda da, şöyle konuştu;
 
“Bu üreticilerimizin bankalara borçları var. Bu borçların şu durumda ödenmesi mümkün değil. Biz devletimizden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızdan çiftçilerimize destek olunmasını istiyoruz. Borçlar ertelenecektir belki ama bu yetmiyor. Bu çiftçilerimize en azından masraflarının karşılanması şeklinde bir destek verilmesini bekliyoruz. Ayrıca, afetten zarar gören bütün çiftçilerimizin kredileri ertelenmeli.”

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT