1. HABERLER

  2. SPOR

  3. NBA seçmeleri başladı
NBA seçmeleri başladı

NBA seçmeleri başladı

3'ü İstanbul'da yapılan NBA seçmelerinin 4'üncüsü Diyarbakır'da başladı.

A+A-

Türkiye'nin dört bir yanından gelerek, seçmelere katılan 40 sporcu, Amerikalı antrenörlere kendilerini beğendirmek için birbirleriyle yarışıyor. Seçmeler, 27 Haziran'a kadar devam edecek.

Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) 1 antrenör ve 3 sporcu, Diyarbakır'a gelerek, basketbolcu seçmelerine başladı. Seyrantepe Spor Tesislerin'de bulunan spor salonunda başlayan seçmelere, 40 sporcu katılıyor.Diyarbakır Özel Dicle Okulları'nın girişimiyle yapılan seçmeler, 27 Haziran Perşembe günü sona erecek. 3 gün sürecek seçmelerde katılımcıların tüm konaklama ve diğer giderleri Dicle Okulları tarafından karşılanacak.

Seçmelerle ilgili Yenigün'e açıklamalarda bulunan Syracuse Academy basketbol eğitmeni Onur Gökçe, şunları söyledi:

“Diyarbakır'a New York'tan geliyoruz. Burada seçmeler yapıyoruz. Seçmelerin ilk 3'ünü İstanbul'da gerçekleştirdik. 4'üncüsünü Diyarbakır'da yapıyoruz. Bir ya da iki sporcu seçeceğiz. Seçtiğimiz sporcuları bir yıl Amerika'da lisemizde oynatacağız. Bu bir yıl içerisinde İngilizce eğitimlerini tamamlıyorlar. Lisemizde oynayıp, kendilerini gösteriyorlar. Amerikan üniversitelerinden yüzde 100 ya da yüzde 90 burs alıyorlar. İlk götürdüğümüz arkadaşımız 28 üniversiteden, daha sonraki arkadaşımız 12 üniversiteden, geçen yıl götürdüğümüz arkadaşımız da 10'a yakın üniversiteden yüzde 100 burs aldı. Amacımız öğrencileri buradan okulumuza götürüp, bir yıl reklamlarını yapıp, lisans eğitimlerini Amerika'dan aldırmaya çalışmak.”

İlgi ikiye katlandı

Diyarbakır'da başlayan seçmelere ilginin büyük olduğunu belirten Gökçe, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye'nin her tarafından 40'ın üzerinden sporcu geldi. Geçen yıl bu sayı 15-20 civarındaydı. Bu yıl ikiye katladık. Seçmeler 3 gün sürecek. 6 takımımız var ve bunlar birbirleriyle oynadıktan sonra yarı final ve final maçları yapılacak. Bir öğrenci minimum 6 maç oynayacak. İlk maçta, ikinci maçta kendini gösteremeyenlerin daha sonraki maçlarda kendilerini gösterebilecek. Elimizden geldiğince adil olmaya ve herkese eşit davranmaya çalışıyoruz.”

Öte yandan Diyarbakır'a gelen Amerikalı sporcular Ryan Renaud, Rashawn Williams ve Kemet High, seçmelere katılan oyuncularla birlikte maç yaptı.

 

HABERE YORUM KAT