1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nazlı, kusurlu sayıldı
Nazlı, kusurlu sayıldı

Nazlı, kusurlu sayıldı

Diyarbakır'da 19 yaşındaki Nazlı Urkun'un ölümüne sebep olan trafik kazasıyla ilgili Adli Tıp Kurumu, suçun Urkun'da olduğuna dair rapor hazırladı.

A+A-

Diyarbakır'da 19 yaşındaki Nazlı Urkun'un ölümüne sebep olan trafik kazasıyla ilgili Adli Tıp Kurumu raporunda Nazlı Urkun 'asıl suçlu', aşırı hızla çarpan sürücü ise kısmi kusurlu sayıldı. MOBESE görüntülerinde Şeyhmus Taş'ın kullandığı aracın aşırı süratli olduğu ve 55 kilo ağırlığındaki Nazlı Urkun'u 27 metre fırlattığı görülüyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYDİ

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık Fakültesi Makina Mühendisliği bölümü öğrencisi Nazlı Urkun, geçen 20 Kasım'da alışveriş merkezinin karşısında otobüsünden inip karşıya geçtiği sırada Şeyhmus Taş yönetimindeki 34 ZD 8630 plakalı otomobil çarptı.

Ağır yaralanan Urkun, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, cenazesi memleketi Tunceli'de toprağa verildi. Aşırı hız nedeniyle Urkun'un ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuklanan sürücü Şeyhmus Taş ise 2 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. Savcılık, Nazlı Urkun'a çarpan sürücü ile birlikte yanlış yerde indiren servis şoförünün de kusurlu olduğunu belirtti. İddianemede Nazlı'yı yanlış yerde indiren sürücü Sertaç İlhan ve çarpan sürücü Şeyhmus Taş'ın 'Taksirle ölüme sebebiyet verme' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

EVLERE TEMİZLİĞE GİDEREK KIZIMI OKUTUYORDUM

Diyarbakır 5'inci Asliye Mahkemesi'nde yargılanan Şeyhmus Taş ve Sertaç İlhan'ın yargılandığı davada Nazlı Urkun'un annesi Derman Urkun, Kızım 19 yaşındaydı. Evlere temizliğe giderek Nazlı'yı okutmaya çalışıyordum. Sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Bu kaza değil, resmen cinayettirdedi.

BİLİRKİŞİ, NAZLI 27.5 METRE HAVAYA FIRLADI

Duruşmada Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Metin Eren'in hazırladığı bilirkişi raporu da okundu. Raporda Nazlı'ya çarpan Şeyhmus Taş'ın kazadan önce frene bastığını söylediği, ancak olay yerinde yapılan incelemede fren izine rastlanmadığı belirtildi. Nazlı'nın transit yol üzerinde otobüsten indirildiği için üst geçidi kullanamadığını belirten bilirkişi, Çarpmanın etkisiyle havaya fırlamış ve 27.50 metre ileriye düşmüştürdedi. Kazaya sebep olan aracın sürücüsü Şeyhmus Taş'ı hızını azaltmadığı için yüzde 60 asli kusurlu bulan bilirkişi, Nazlı Urkun'u ise aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadığı için yüzde 40 oranında kısmi kusurlu saydı.

ADLİ TIP ÖLEN NAZLI'YI ASLİ KUSURLU SAYDI

Duruşmada Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Trafik İhtisas Dairesi'nin kazaya ilişkin raporu da okundu. Mahkemeye gönderilen raporda sürücü Şeyhmus Taş yola gereken dikkatini vermemesi ve hızını mahal şartlarına göre ayarlamaması nedeniyle kısmi kusurlu sayıldı. Adli Tıp, Nazlı Urkun'un indiği servis aracının sürücüsü Sertaç İlhan'ın ise yolcuları güvenli bir şekilde karşıya geçemeyecekleri noktada indirdiği için alt derecede kısmi kusurlu olduğunu belirtti. Raporda kazada hayatını kaybeden Nazlı Urkun'un ise can güvenliğini tehlikeye atacak şekilde aniden taşıt yoluna çıkmasından dolayı dikkatsizlik, tedbirsizlik ve kurallara aykırı davranışıyla asli kusurlu olduğu ifade edildi.

ARACIN PLAKASINI SÖKMEK İSTERKEN YAKALANDI

Dosyaya gönderilen ve olay yerinde tutulan tutanağa göre sanık sürücü Şeyhmus Taş'ın kazadan sonra olay yerinden uzaklaştığı, yolun ilerisinde de aracının plakalarını sökmeye çalışırken yakalandığı belirtildi. Duruşmada gönderilen belgelere karşı söz hakkı verilen Urkun ailesinin avukatı Fuat Hayri Demir, Servis sürücüsü 200 metre ileride cep varken, yolcu indirme ve duraksamanın yasak olduğu transit yolun ortasında öğrencileri indirmiştir. Adli Tıp raporunda Nazlı'ya çarpan sürücünün 80-90 km hızı olduğu kabul edilmiştir. 55 kilo ağırlığındaki Nazlı'nın 27.5 metre savrulduğu düşünüldüğünde, bu hızın 120-130- kilometre olduğunu tahmin ediyoruz. Çarpma ve düşme noktalarıyla hız tespiti yapılmasını istiyoruz. Sanık duruşmalardan kaçmaktadır. Kaza sonrasında da olay yerinin ilerisinde aracın plakalarını sökmeye çalışırken yakalanmıştırdedi. Urkun ailesinin avukatlarından Gülten Aday ise kazanın olduğu yolda hız sınırının 50 kms olduğunu belirterek, Ancak sanık 120-130 km hızla geçmiştir. Bu hız dikkat edilmesi gereken bir durumdur dedi.

NAZLI'YI OYUNCAK BİR Bebek GİBİ FIRLATTI

Kaza sırasında olay yerinde bulunan Nazlı Urkun'un okul arkadaşı Zülfiye Dişkaya tanık olarak verdiği ifadesinde, Durağa gelmeden otobüsten inmek istedik, ancak otobüs durmadı. Durağı geçtikten sonra bizi indirdi. Çarpan araç uzaktaydı. Nazlı yola çıktığında araç devamlı hızını artırıyordu. Nazlı çarpmanın etkisiyle iki takla atarak uzağa fırladı. Araç hiç bir şekilde frene basmadı. Aracın hızı çok yüksekti. Nazlı'ya çarpma anını gördüm. Nazlı'yı oyuncak Bebek gibi fırlattıdedi.

Duruşmada daha sonra ara kararlarını açıklayan mahkeme, çağrılmasına rağmen gelmeyen sanık Şeyhmus Taş'ın zorla getirilmesine karar verdi. Mahkeme sanık ve tanıf ifadelerinin alınması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

55 KİLO AĞIRLIĞINDAKİ NAZLI 27 METRE FIRLADI

Üniversite öğrencisi Nazlı Urkun'un hayatını kaybettiği trafik kazası olay yerindeki Mobese kameralarınca kaydedildi. Kayıtlarda aracın çarptığı Nazlı Urkun'un havaya fırlayarak 27 metre uzakta bulunan ticari taksinin arkasına düştüğü görülüyor. Görüntülerde, Nazlı Urkun'a çarpan aracın hakimiyeti kaybederek durduğu, bir süre sonra olay yerinden uzaklaştığı dikkat çekiyor. Çarpma etkisiyle fırlayan Nazlı Urkun'un kaldırımda sohbet eden iki kişinin yanından hızla geçtiği ve vatandaşların olay yerine koşması da kamera kayıtlarına yansıdı. Vatandaşların yardım telaşının yansıdığı kamera görüntülerinin sonunda ise Nazlı Urkun'un sağlık ekibi tarafından götürülmesi yer alıyor. Ambulansa bindirilen Nazlı Urkun'un son görüntüsü de Mobese kamerasınca kaydedildi.

HABERE YORUM KAT