1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. NATO'dan talep edilen patriot füzeleri hazırlığı
NATO'dan talep edilen patriot füzeleri hazırlığı

NATO'dan talep edilen patriot füzeleri hazırlığı

DİYARBAKIR- Türkiye'nin, Suriye sınırında konuşlandırılmak üzere NATO'dan talep ettiği patriot füzelerinin konuşlandırılacağının tahmin edildiği Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nde iş makineleri çalışmalara başladı.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile Suriye sınırına konuşlandırmak üzere NATO'dan patriot füzeleri talep ettiğini belirtmişti. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının ardından Suriye sınırına yakın olan hava üslerinde patriotlar için hazırlıklar başladı. Kuzey Irak'ta bulunan PKK kamplarını vuran ve Suriye sınırında devriye görevi yapan savaş uçaklarının bulunduğu Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nde Dışişleri Bakanlığı açıklamasından sonra iş makineleri çalışmaya başladı. Savaş uçaklarının bulunduğu hangarların bölgesinde iş makineleri ile başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı patriot füzeleri ile ilgili yaptığı açıklamada, “Suriye'de devam etmekte olan krizin ulusal güvenliğimize oluşturduğu tehdit ve riskler karşısında, Vaşington Antlaşmasının IV. maddesi çerçevesinde talebimiz üzerine 26 Haziran ve 3 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenen konsey toplantılarındaki istişareleri müteakiben, ulusal hava savunmamızın müttefik hava savunma unsurlarıyla takviyesinin desteklenmesinin NATO'dan resmen talep edilmesi kararlaştırılmıştır. NATO Konseyi, talebimizi ele almak üzere kısa zamanda toplanacaktır" ifadelerine yer verilmişti.