1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nasıl memnun olsun!
Nasıl memnun olsun!

Nasıl memnun olsun!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Diyarbakırlı kentinde yaşamaktan memnun değil.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Diyarbakır’da başta yaşam memnuniyeti endeksi olmak üzere, konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, Sivil katılım, altyapı hizmetlerine ulaşım ve sosyal yaşam endeksleri sıralamalarında son sıralarda olması dikkat çekti.

 

Özellikle yaşam memnuniyeti endeksi sıralamasında 79. olan kentte insanların yaşamak istemediği ortaya çıktı. Tarih kültür başkenti yakıştırması yapılan, açık hava müzesi ve en son UNESCO listesine giren kültür mirasıyla, zengin yemek kültürü, insanların misafirperverliği ve sıcaklığına rağmen bu sonuç aslında şaşırtmadı.


Diyarbakır, yaşam endeksinde iller sıralamasında 75. sırada yer aldı. Türkiye’de ilk sırayı Isparta, son sırayı Muş aldı. Diyarbakır, alt yapı hizmetlerine erişimde 29. sırada yer alırken, yaşam memnuniyeti endeksi sıralamasında ise 79. Sırada yer aldı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Diyarbakır yaşam endeksinde 0,3489 oranıyla iller sıralamasında 75. sırada yer aldı. TÜİK, ilk defa yayımlanan illerde yaşam endeksi ile bireylerin ve hane halklarının yaşamını objektif ve sübjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yaptı. Çalışmanın amacı, ildeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmek olduğu belirtildi.


Türkiye’de yaşam endeksi sıralamasında Isparta, 0,6745 oranı ile iller sıralamasında ilk sırada yer aldı. Endekste son sırayı en düşük endeks değeri 0,2765 ile Muş aldı. Diyarbakır yaşam endeksinde 0,3489 oranıyla ise iller sıralamasında 75. sırada yer aldı.
 
Konut endeksinde 67. sırada
 
Barınma ve yaşam alanı olarak kullanılan ve özellikleri itibariyle birey ve hane halkının yaşam kalitesinde etken olan konut boyutu endeksinde en yüksek değeri 0,9369 ile Sakarya alırken, Ardahan ise en düşük konut endeks değeri 0,0860 ile son sırayı aldı. Diyarbakır ise 0.4570 oranıyla 67. Sırada yer aldı.
 
Çalışma hayatı endeksinde 77. sırada      
 
Kişilerin maddi olarak daha çok kaynağa erişebildiği bir hayat sürmelerini sağlayan, onlara yeteneklerini geliştirme, toplum içinde yararlı hissetme ve özgüvenini arttırma yoluyla yaşamını iyileştirme imkânı sunan çalışma hayatı boyutunda en yüksek endeks değerini 0,7921 ile Zonguldak alırken, 0,0890 değeri ile Batman sonuncu oldu. Diyarbakır ise 0.2021 değeriyle 77. sırada yer aldı.
 
Gelir ve servet endeksinde 72. sırada
 
Kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılama ve ekonomik ve kişisel risklere karşı korunma imkânı sunan gelir ve servet boyutunda en yüksek endeks değerini 0,8788 ile İstanbul alırken, son sırayı 0,0191 ile Adıyaman aldı. Diyarbakır ise 0.1346 değeriyle 72. sırada yer aldı.
 
Sağlık endeksinde 60. sırada
 
Bireylerin genel sağlık durumu, sağlık altyapısı ve imkânlarının yeterliliği, sağlık hizmetlerinden memnuniyet açısından yaşam kalitesi ile doğrudan ilgili olan sağlık boyutu endeksinde en yüksek değeri 0,8408 ile Isparta alırken, son sırayı 0,3014 ile Ağrı aldı. Diyarbakır ise 0.5252 değeriyle 60. sırada yer aldı.
 
Eğitim endeksinde 73. sırada
 
Bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip eğitim boyutu endeksinde ilk sırayı 0,7468 değeri ile Tunceli alırken, en düşük endeks değeri 0,0966 ile son sırayı Hakkâri aldı. Diyarbakır ise 0.3472 değeri ile 73. sırada yer aldı.
 
Çevre endeksinde 67. sırada
 
Bireylerin mevcut ve gelecekteki sağlığına ve sürdürülebilir yaşamına doğrudan etkisi bulunan çevre boyutuna ilişkin endekste ilk sırayı 0,8111 değeri ile Kastamonu alırken, en düşük endeks değeri 0,1955 ile son sırada Iğdır yer aldı. Diyarbakır ise 0.4843 değeri ile 67. sırada yer aldı.
 
Güvenlik endeksinde 72. sırada
 
Bireylerin en temel ihtiyaçlardan biri olan ve diğer yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeleri için ön koşul sayılabilecek güvenlik boyutu endeksinde en yüksek endeks değeri 0,8222 ile ilk sırayı Artvin alırken, son sırayı 0,3210 ile Muğla aldı. Diyarbakır, 0.4757 değeri ile 72. sırada yer aldı.
 
Sivil katılım endeksinde 77. sırada
 
İnsanların yaşadıkları ilde yaşamını ilgilendiren konularda taleplerini, isteklerini duyurması ve yönetime katkı sağlaması açısından önemli bir boyut olan sivil katılımda en yüksek endeks değeri 0,7967 ile ilk sırayı Sakarya alırken, son sırayı 0,1017 ile Hakkâri aldı. Diyarbakır 0.2045 değeri ile 77. sırada yer aldı.
 
Altyapı hizmetlerine erişim endeksinde 29. sırada
 
Yaşanılan alanda altyapı hizmetlerine erişilebilme kapasitesi ve memnuniyetini göstermesi açısından yaşam kalitesinin önemli bir boyutunu temsil eden altyapı hizmetlerine erişimde, en yüksek endeks değeri 0,9592 ile ilk sırayı İstanbul alırken, en düşük değer 0,0320 ile son sırayı Hakkâri aldı. Diyarbakır 0.5081 değeri ile 29. sırada yer aldı.
 
Sosyal yaşam endeksinde 68. sırada
 
Güçlü toplumsal ilişkilere, çeşitli sosyal faaliyetlere sahip olma yoluyla bireylerin sağlık, çalışma hayatı gibi diğer yaşam boyutlarını da olumlu etkileyen sosyal yaşam endeksinde ilk sırayı 0,6747 ile İstanbul alırken, en düşük değer 0,1912 ile Şırnak son sırada yer aldı. Diyarbakır 0.3114 değeri ile 68. sırada yer aldı.
 
Yaşam memnuniyeti endeksinde 79. sırada
 
İnsanların yaşamlarının farklı zamanlarında ve alanlarında ortaya çıkan ihtiyaç ve isteklerinin karşılanmasından doğan tatmin düzeyini ifade eden yaşam memnuniyeti boyutunda en yüksek endeks değeri ile ilk sırayı Sinop alırken, son sırayı Tunceli aldı. Diyarbakır 0.1875 değeriyle 79. sırada yer aldı.
 
Vatandaş: Kan Ağlıyoruz
 
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Diyarbakır'ın Yaşam Memnuniyeti Araştırma sonuçlarını Diyarbakır halkını sokaktaki vatandaşa sorduk. Vatandaşlar, verdikleri cevaplarla araştırmayı onaylarken, her fırsatta hiçte mutlu olmadıklarını dile getiriyor. Vatandaşlar,  “Yok, eğer ben iyi maaş, iyi iş, iyi ev, iyi yiyecek iyi giyecek iyi gezme dersen bu yaşam memnuniyeti için hiç memnun değilim. Ne kendi evimde memnunum, ne evimin dışında memnunum, ne şehrimin temizliğinde memnunum ne ülkenin siyasetinden memnunum ne de insanların samimiyetinden hiç birinden memnun değilim. Her gün insanlar ölüyor bizim yarına çıkacağımız belli değil gel de mutlu ol.

 

Kim yapmışsa araştırmayı doğru söylemiş hiçbir Diyarbakırlının da memnun olmadığını düşünüyoruz. İnsanlar bütün hayatını kendisini mutlu edeceğini sandığı bir şeyin peşinde çabalayarak geçirir; nadiren amacına ulaşır, ulaştığında da yalnızca düş kırıklığıyla karşılaşır. Ne olursa olsun insanlık bitmesin. İnsanlar birbirini mutsuz ediyor. Savaş, ölüm, gözyaşı, yalnızlık bu şartlarda kim yaşarsa yaşasın zaten mutsuz olacak görünen köy kılavuz istemez” şeklinde düşüncelerini dile getiriyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT