1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Narkotimler Diyarbakır'ı temizledi
Narkotimler Diyarbakır'ı temizledi

Narkotimler Diyarbakır'ı temizledi

DİYARBAKIR- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Narkotimler, uyuşturucu ile mücadele kapsamında 4 merkez ilçede 13 ayrı ekiple çalışmalarını sürdürüyor.

A+A-
Narkotimler tarafından son 4 ayda yapılan çalışmalarda bin 148 olayda 129'u çocuk olmak üzere bin 388 şüpheli şahıs hakkında işlem yapılırken, 45 şüpheli şahıs sevk edildiği adliyede tutuklandı. 
 
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Narkotimler, bölgedeki huzurun devamlılığı, bölgenin suçtan arındırılması ve özellikle okul önlerinde uyuşturucu madde satışının önlenmesi amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
 
Narkotim ekipleri, sokaklarda uyuşturucu ile mücadelede etkin olarak görev alarak birçok operasyonel çalışmalara imza attı. 4 merkez ilçede kurulan ekiplerin son 4 ayda yaptığı çalışmalarda 32 kilo 573 gram esrar maddesi, 25,9 gram kokain, 28,77 gram eroin, 6 bin 838 adet Ecstasy hap, 48 adet tabanca, 3 adet tüfek, 51 adet şarjör, 413 adet fişek, 3 bin 705 paket gümrük kaçağı sigara, 4 adet gümrük kanununa muhalefet kapsamında araç, 23 bin 245 TL yağmaya konu para ve 34 adet başkasına ait nüfus cüzdanı ele geçirdiği belirtildi. 
 
ARANAN ŞAHISLAR VE OLAYLAR ÇALIŞMALARLA AYDINLATILDI
 
Narkotimler, ayrıca 2'si terör suçundan olmak üzere toplam 79 aranan şüpheli şahıs hakkında gerekli adli işlemleri yaptı. Ekipler, ele geçirilen tabancalarda inceleme yaptığında ise Y.K., isimli şüpheli şahıstan ele geçirilen Glock marka bir tabancanın 2014 yılı içerisinde 3 kez güvenlik güçlerine karşı silahlı saldırı olayında, 1 kez kamu kurumunda kurşunlama olayı ve 1 kez de ateşli silahla yaralama olayı olmak üzere toplam 5 ayrı olayda kullanıldığını tespit etti. 
 
OKUL ÖNLERİNDE NARKOTİMLER YER ALIYOR
 
Uyuşturucu ile mücadelede sadece sokak aşamasıyla sınırlı olmayan Narkotimler, talep azaltımına yönelik çeşitli kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde bilgilendirme faaliyetlerinde de yer aldı.
 
Ekipler, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlı İzleme Merkezi (TUBİM) Büro Amirliği'nce Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda okul yöneticilerine, rehber öğretmenlere, velilere, öğrencilere ve gençlere yönelik toplam 60 konferans verdi. Narkotimler, aynı zamanda ise 4 bin 530 kişiye uyuşturucu ve uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili bilgilendirme yaptı.
 
(BE-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT