1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nakliyecilik darbe aldı
Nakliyecilik darbe aldı

Nakliyecilik darbe aldı

Çözüm Süreci'nde huzur ve güvenle gerçekleştirilen nakliyat, son dönemde artan olaylarla darbe aldı.

A+A-

Türkiye'nin dört bir yanından bölgeye bölgeden de aynı yollarla batı illerine yapılan nakliyat, bölgede yaşanan olaylar nedeniyle kesintiye uğradı.
 
"İş var ama nakliyeciler korkuyor"


Diyarbakır'da nakliye garajı işleten Masum Çelebi,olaylardan dolayı batıdaki araçların bölge illerine gelmek istemediğini söyledi. Bölgedeki nakliyecilerin de bazılarının 10 gün bazılarının ise bir aydır işe gidemediğini ifade eden Çelebi, işlerin eylemler nedeniyle tamamen durduğunu belirtti.


"Tayin döneminde normalde araç bulunmazken tüm kamyonlar garajda bekliyor. Diyarbakır'ın Hani, Kulp, Silvan ve Lice gibi ilçelerine dahi araç gönderemiyoruz. Kamyoncular çok büyük sıkıntıda. Tüm araçlar garajda bekliyor. İş var ama nakliyeciler kamyonlarının yakılmasından korkuyor" diyen Çelebi, olayların devam etmesi halinde nakliyatın duracağını savundu.


Çelebi, şoförlerin park ettikleri araçlarında yattığını dile getirerek, nakliyecilerin borçlarını ve senetlerini nasıl ödeyeceğinin derdine düştüğünü aktardı.


İşçilerin maaşını dahi ödeyemez durumda olduğunu anlatan Çelebi, "Nakliyeciler, olayların böyle sürmesi halinde haciz gelmesinden endişe duyuyor" diye konuştu.


"Kızıltepe'den öteye gidemiyorum"


İstanbul'dan gelen nakliyeci Caner Caner, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak'a taşımacılık yaptığını belirtti. Son aylarda yaşanan olaylardan dolayı büyük problemler yaşadıklarını aktaran Caner, "Kızıltepe'den öteye gidemiyorum. Silvan'a gidemiyorum. Beklemekten başka çaremiz yok. Çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. 8 bin 500 liralık senedimi ödeyemedim. Hacizlik olmaktan korkuyoruz" ifadelerini kullandı.
 
"İş yapamaz duruma geldik"


Diğer bölgelerden nakliyecilerin bölgeye gelmek istemediğini, Çözüm Süreci'ndeki huzurlu günlerin özlemini yaşadıklarını kaydeden Caner, şöyle konuştu:


"Umudumuz Çözüm Süreci'nin devam etmesi, Bu sıkıntı devam ederse evimizin geçimini sağlayamayacağız. İsteriz ki huzurlu günlerde olduğu gibi Çorumlu, Samsunlu, Yozgatlı arkadaşlarımızda bu bölgeye rahatlıkla gelebilsin, bu bölgeden korkmasınlar. "


Bitlisli nakliyeci Erol Kurtoğlu da mağduriyetlerinin büyük olduğunu, bu soruna bir çare bulunmasını istediklerini söyledi.

 


"Kazancımız durdu. Evimizin geçimini sağlayamaz hale geleceğiz. İş yapamaz duruma geldik" diyen Kurtoğlu, olayların sona ermesini beklediklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler