1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. N.K davası ertelendi
N.K davası ertelendi

N.K davası ertelendi

Silvan'da 13 yaşındaki N.K'nin kaçırılması ve tecavüz edilmesine ilişkin açılan dava Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından N.K'nin “Beden ve ruh sağlığının bozukluğuna dair” verdiği rapordaki eksikliklerin giderilmesi istenerek yine ertele

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaklaşık bir yıl önce 2 eşli olduğu öğrenilen R.Y. tarafından alıkonulduktan sonra tecavüze uğrayan 13 yaşındaki N.K. adlı kız çocuğunun davasının 5. duruşması, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Çocuğun hürriyetini kısıtlama ve alıkoyma” suçlamaları ile tutuklu yargılanan sanık R.Y. katıldı. Duruşmaya ayrıca sanık avukatı ve N.K'nin avukatları Ruşen Seydaoğlu ve Elif Tirenç İpek yanı sıra Batman Kadın Platformu bileşenleri katıldı. Duruşmada N.K'nin yaşadığı travmadan sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından verilen “Beden ve ruh sağlığının bozukluğuna dair” rapor mahkemeye sunuldu. Mahkeme heyeti, rapordaki eksiklikler nedeniyle N.K'nin yaşının tespit edilmesi için sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 27 Eylül tarihine erteledi.

'N.K'nin yanındayız'

Mahkeme çıkışında Batman Kadın Platformu adına açıklama yapan SELİS Kadın Danışmanlık Merkezi Sosyologu Rana Şeker, kadına yönelik şiddet vakalarının her geçen gün artarak devam ettiğini belirterek, çocuklarının sistematik olarak maruz kaldığı cinsel istismarın tecavüz kültürün bir sonucu olarak yaşamsallaştığını kaydetti. Şeker, “13 yaşındaki N.K'yi pervasızca kaçırıp, istismar edenler şüphesiz ki, eril devletin onlara sahip çıkacağını bilmektedirler. Bilmedikleri ise örgütlü kadın kurumlarının bu davanın takipçisi olacağıdır. Biz kadın kurumları olarak devlet korumadı diye ilk istismarından sonra da defalarca istismar edilen N.K'nin yanındayız. Bedenimiz, kimliğimiz ve kültürümüz bizimdir. Hiçbir erkin aksi yönde karar verme hakkı yoktur” dedi.

HABERE YORUM KAT