1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Muzîkjenên Bremenê izleyiciyle buluştu
Muzîkjenên Bremenê izleyiciyle buluştu

Muzîkjenên Bremenê izleyiciyle buluştu

Şehir Tiyatromuz, Grimm Kardeşlerin yazdığı Bremen Mızıkacıları adlı hikayeyi Kürtçe “Muzîkjenên Bremenê” adıyla çocuk oyununa uyarladı. Oyunun prömiyerinde çocuklar doyasıya eğlendi.

A+A-
Yönetmenliğini Ruknettin Gün'ün, çeviri ve Kürtçe şarkı sözü yazarlığını Dilawer Zeraq'ın yaptığı Muzîkjenên Bremenê adlı oyunda Bora Çelik, Rêzan Kaya, Mesut Erenci, Rojda Esen ve Gulê Özalp Ulusoy rol aldı.
 
Şêrko Kanîwar ve Evren Koç'un müziklerini hazırladığı oyunun; dekor tasarımı Serdar Geren, kostüm tasarımı İsmail Oyur, ışık tasarımını Bayram Can yaparken afiş tasarımını ise Bahar Demirtaş yaptı.  Oyunun prömiyerinde aileleriyle birlikte gelen çocuklar keyifli anlar yaşadı. Çocuklara oyun sonunda kek ve meyve suyu dağıtıldı.
 
Oyunun konusu
 
Bremen Mızıkacıları, Jacop Grimm ve Wilhelm Grimm kardeşlerin fabl üslubunda yazdığı masallardan biridir. Hikayenin ana teması sahiplerinin kendilerine olan kötü tutumundan dolayı evden kaçan bir eşek, bir köpek, bir kedi ve bir horozun Bremen'e gidip orada müzik yapma düşleridir. Yola çıkarak iyi arkadaş olurlar. Hırsızların girdiği bir evin önünde dururken bir canavar siluetini andırmaları ve hepsinin bağırması sonucu ortaya çıkan ürkütücü ses hırsızları korkutur. Bu canavar siluetinden korkan hırsızlar bir daha asla geri dönmezler. Dört kafadar da bu evde yaşarlar.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT