1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Müzik Festivali'nde muhteşem final
Müzik Festivali'nde muhteşem final

Müzik Festivali'nde muhteşem final

“Sanatın rengi ve sesiyle özgürlüğe doğru yürüyoruz“ sloganıyla düzenlenen 1. Amed Müzik Festivali Şevval Sam, Koma Laleş, Koma Rezdar'ın Serhado ve Suavi'nin konseri ile finalini yaptı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Yenişehir, Sur, Kayapınar ve Bağlar merkez belediyelerinin ortaklaşa organize ettiği “Sanatın rengi ve sesiyle özgürlüğe doğru yürüyoruz” sloganıyla düzenlenen 1. Amed Festivali Kayapınar Ava Düğün Salonu'nun karşısında yer alan meydanda final konseri yaptı. Gecede Şevval Sam, Serhado, Suavi, Koma Laleş ve Koma Razdar sahne alırken, konser alanını dolduran binlerce yurttaş, Diyarbakır Cezaevi'nin müze olması talebiyle 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Alana kurulan dev platform rengareng süslenirken, alana yakın yerlerde oturan yurttaşlar evlerinin balkonlarından etkinliği izledi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, yerel yönetimler olarak halkların kültürlerini yaşatmalarının en temel görevleri olduğunu söyledi. 10 yıldan bu yana Kültür ve Sanat Festivalleri düzenlediklerini belirten İpek, ancak şimdi daha tematik festivaller düzenlediklerini bu kapsamda birkaç ay önce Tiyatro Festivali düzenlediklerini bir ay sonra da Uluslar arası Sinema Festivali düzenleyeceklerini söyledi.

'Ezgilerim ezilen halklar için'

Özgün müziğinin sevilen seslerinden Suavi, yoğun alkışlar eşliğinde platforma çıktı. Kendisine bir seveni tarafından verilen çiçeği platform önüne dağıtan Suavi, çiçeğin tohumlarının başta Ceylan Önkol olmak üzere katledilen tüm çocukların anısına alanda yeşermesini diledi. Sürgünde yaşamlarını yitiren Ahmet Kaya, Yılmaz Güney ve Neşet Ertaş'ı anan Suavi, ezgilerini ezilen halklara atfettiğini söyledi. Suavi, AKP'nin dün gerçekleştiği kongrede umuda dair hiçbir şeyin olmadığını sözlerine eklerken, özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenler için ise "Drama köprüsü" adlı türküyü seslendirdi.

Suavi'nin müzik dinletisi ardından BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan bir konuşma yaptı. Alandaki binlerce kişinin baskı ve tutuklamalara rağmen coşkulu olmasının başbakan tarafından büyük moralsizlikle karşılandığını belirterek, "Nasıl ki Neşet Ertaş'ın türküleri bu meydanda sevilerek dinleniyorsa Kürtçe müzik de Rize'de, Yozgat meydanlarında dinlenince Türkiye'deki halkların kardeşleşeceği günler gelecek" dedi.

Daha sonra 7'den 70'e herkesi müziği ile ayağa kaldıran Sehrado sahne aldı. Kürtçe rock yapan Serhado zaman zaman dinleyicilerle söyleşti. Festivalin ve gecenin finalini ise Şevval Sam yaptı. Sam da Neşet Ertaş'ı anarak Zahidem parçasını seslendirdi. Şevval Sam El qajiye, Sarhoş, Nar Danesi, Sallana sallana gibi parçaları dillendirdi ve Ermeni halayı çekti. Şevval Sam'a izleyiciler bir taraftan istek gönderirken bir taraftan da cep telefonları ile konseri kaydettiği gözlendi.