1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Müzeyi de yağmaladılar!
Müzeyi de yağmaladılar!

Müzeyi de yağmaladılar!

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi'ne yapılan saldırı sonucunda müze binasının tamamen tahrip edildiğini, müze envanterinde bulunan yaklaşık 20 eserin çalındığını, çok sayıda kitabın da yakıldığını bildirdi.

A+A-

Çelik, yayımladığı mesajlarda çıkan olaylar nedeni ile Siirt İl Halk Kütüphanesi, Varto Kültür Merkezi ve Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi'nin zarar gördüğünü kaydederek "Son olaylarda, Siirt İl Halk Kütüphanesi'nin zemin katında bulunan arşiv, çocuk bölümü ve engelliler bölümünde kitaplar, bilgisayarlar, mobilyalar atılan molotof kokteyli sonucu yanmış, kütüphane kullanılamaz hale gelmiştir.

Bünyesinde 190 kişilik çok amaçlı salon, kütüphane, sergi salonu, atölyeler ile idari ve teknik mekanlar olan Varto Kültür Merkezi yakılarak kullanılamaz hale getirilmiştir. Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi'ne yapılan saldırı sonucunda müze binası tamamen tahrip edilmiş, müze envanterinde bulunan yaklaşık 20 eser çalınmış, çok sayıda kitap da yanmıştır. Barbarlar tarih boyunca olduğu gibi şimdi de kütüphaneye, müzeye ve kitaplara saldırdı. Kendisine "siyasetçi" diyenlerin kışkırttığı barbarlar, çocukların kütüphanesini yaktılar. Kültür merkezini yıktılar" ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik, ayrıca zarar gördüğünü belirttiği yerlerin fotoğraflarını da Twitter'dan paylaştı. (Sansürsüzhaber)

HABERE YORUM KAT