1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Müzeler ve Örenyerleri
Müzeler ve Örenyerleri

Müzeler ve Örenyerleri

Diyarbakır’ın tarihi dokusunu ifade eden ve her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği tarihi mekanlar, kentin kimliği ile bütünleşmiş.

A+A-

Kentin kültürel kimliğini taşıyan mekanlar ziyaretçilerini bekliyor.


Diyarbakır denince akla gelen tarihi mekanlar, kentin kültürel kimliğini taşıması itibariyle büyük öneme sahip. Her yıl çok sayıda tursitin ziyaret ettiği tarihi mekanlar ziyaretçilerini bekliyor. Özgür Haber Gazetesi olarak kentin bazı tarihi mekanlarını tanıtıyoruz.


Diyarbakır Müzesi 


Müze, Sincariye Medresesi’nde sergilenen arkeolojik ve etnografik eserlerin yeni binaya taşınması ile 1988 yılında düzenlenmiştir. Müzede Neolitik Çağ’dan itibaren Eski Tunç, Urartu, Assur, Hitit, Roma, Bizans, Artuklu ve Osmanlı dönemi eserleri yer alır. Prehistorik devir seramikleri, Roma stelleri, heykel ve mimari parçaları, Artuklu çinileri, Osmanlı devri ahşap eserleri, silahlar, tekke eşyaları, takılar ve daha pek çok eser kronolojik sıra ile müzede sergilenmektedir.


Ziya Gökalp Müze Evi


Diyarbakır’ın tipik sivil mimarlık örneklerinden biri olan ev, 1808 yılında inşa edilmiştir. İki katlı bu yapıda malzeme olarak siyah bazalt taşı kullanılmıştır. Ünlü düşünür Ziya Gökalp’ın 1876 yılında doğduğu bu ev 23 Mart 1956 tarihinde müze-ev olarak ziyarete açılmıştır. Müzede yazara ait eşyaların yanı sıra, yörenin etnografik eserleri sergilenmektedir.


Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi


Ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın Diyarbakır’da doğduğu evdir. Diyarbakır sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak günümüze ulaşmıştır. Müzede, Cahit Sıtkı’nın kitapları, el yazıları, kullandığı eşyalar, fotoğrafları ve kütüphanesi sergilenmektedir.


Çayönü Ören Yeri


Ergani ilçesine bağlı Çayönü Tepesi, ilçenin 7 km. güneybatısında yer almaktadır. Çayönü Tepesi’nde ele geçen buluntular ışığında Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu sınırları içinde yer alan bölgenin ilk yerleşme bölgesi olduğu ve yerleşimin 9000 yıl önceye dek uzandığı saptanmıştır.

 

Çayönü’nde yapılan kazılarda ızgara plan sistemine göre düzenlenmiş evler ve yapılar bulunmuştur.

Çayönü - Ergani/Sesverenpınar

Üçtepe - Bismil/Üçtepe

Hassuni Mağarası - Silvan/Merkez

Hilal Mağarası - Ergani/Sesverenpınar

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler