1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Muvazzafın ketumluğu!
Muvazzafın ketumluğu!

Muvazzafın ketumluğu!

Muvazzafların JİTEM davası ile ilgili 'görmedim-duymadım' ısrarı sürüyor.

A+A-

Jitem davasında tanık astsubay "Görmedim, duymadım, bilmiyorum ve hatırlamıyorum" yanıtı verdi ardından, JİTEM'i, sivil ekipleri, kod isimleriyle hatırladı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 52 faili meçhul cinayetle ilgili açılan davanın duruşmasında 24 Şubat 1995 yılında JİTEM ve korucular tarafından Yankale Mezrası'ndan alıkonulup daha sonra infaz edilen Abdullah Efelti cinayetine ilişkin dönemin Yankale Jandarma Sınır Karakolu Takım komutanı Tufan Aris dinlendi. Tanıklığı daha önceki tanıkların beyanı ile çelişen Aris'in birçok soruya "Görmedim, duymadım, bilmiyorum ve hatırlamıyorum" yanıtı vermesine rağmen, JİTEM'i, sivil ekipleri, kod isimleri hatırlaması dikkat çekti.

Kayseri eski Alay Komutanı ve JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz ile korucubaşı Kamil Atak'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 52 faili meçhul cinayetle ilgili açılan davanın 38'inci duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.

JİTEM DAVASININ 38'İNCİ DURUŞMASI

Tutuklu sanıklardan Silivri Cezaevi'nde bulunan JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz ile Hıdır Altuğ'un getirilmediği duruşmada eski itirafçılar Adem Yakin ile A. Hakim Güven ve korucubaşı Kamil Atak'ın yanı sıra daha önce tahliye edilen Temel Atak hazır bulundu. Yaşamını yitirenlerin aileleri ile sanık yakınları tarafından izlenen duruşmada yoğun önlem alındı.

YİNE MUVAZZAF ASTSUBAY'IN İDDİASI

Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçeleri arasında bulunan Yankale Mezrası'nda 24 Şubat 1995 tarihinde Toros marka 2 beyaz araç ile alınıp daha sonra öldürülen Abdullah Efelti cinayetine ilişkin dönemin Yankale Jandarma Sınır Karakolu'nda görevli Takım Komutanı Tufan Aris tanık olarak dinlendi. Yeminin ardından beyanı alınan Aris, iç güvenlik birliği olmadıklarını sadece sınırı koruyup kaçakçılığı önlemeye çalıştıklarını belirtti. Bahsi geçen olayı hatırlamadığını iddia eden Aris, tek görevinin sınırda geçişleri önlemek için kurdukları timler hava kararınca göreve gidip, gündüz de dinlenmeye geldiklerini belirtti. Abdullah Efelti ismini duyduğunu; fakat aile ya da köylüleri tanımadığını öne süren Aris, zaman zaman kaçakçılık yaptığından şüphe duydukları isimleri köylere gidip aradıklarını ifade etti.

NOKTA VAR ARAÇLARI GÖRMEDİM

Mahkeme başkanının "Köylüleri tanımıyorum ama zaman zaman köylere giderdik" şeklindeki ifadesini hatırlattığı Aris, "Zaman zaman köye giderdik. Bazı isimleri sormak için giderdik. Köydeki kişilerin nerde olduğunu sorardık. Ama takdir edersiniz ki sıkıntılı bir dönem atlattık. Gençtim görevimde yeni idim" diye ifade verdi. Konu ile ilgili sorularını yöneltmeye devam eden mahkeme başkanının, "Kavaközü Jandarma Karakol Komutanı Serdar Güngör'ün Abdullah Efelti ile görüştüğünü biliyor musun? Abdullah Efelti'ye herhangi bir tebliğde bulundun mu? Güngör 'bir yere kaybolmasın' diye haber yollamış, siz bu haberi gönderdiniz mi?" şeklindeki sorularına Aris, "Bilmiyorum, hatırlamıyorum" diye cevap verdi.

MAHKEME BAŞKANDAN SORULAR

Yine mahkeme başkanının "Tanık Fatma Ercan 'Abdullah Efelti götürüldüğü gün askerler köyü sardı' demişti, siz zaman zaman köyde güvenlik önleminde bulunuyor muydunuz? Köye gelen araçları durdurup kontrol ediyor muydunuz?" şeklindeki sorusuna Aris, "Biz sınır güvenliğini alıyorduk. Köyde herhangi bir önlem aldığımızı hatırlamıyorum. Ama köyün girişinde kontrol noktası vardı. Araçlar bu noktadan geçmeden girip çıkamazdı" diye cevap verdi.

GÖRMEDİM, DUYMADIM BİLMİYORUM

"Maktül götürülürken gördün mü?" sorusuna "Hayır efendim görmedim" cevabını veren Aris'in devam eden beyanı sırasında, "Araçları gördün mü? Görmemek mümkün mü?" şeklindeki soruya ise, "Evet efendim görmemek mümkün" diye yanıtladı. Bunun üzerine mahkeme başkanının "Yani 10 haneli köy diyorsunuz, bunu görmemek mümkün mü diyorsun!" şeklindeki bir başka sorusuna Aris, "Mümkün efendim. Yol karakol mesafesinden uzak" cevabını verdi. Mahkeme başkanının, maktulün eşi Besne Efelti'nin tanık ile ilgili "Tepe üstünde duran Tufan araçlar ile gelenlere evimizi gösterdi ve 2-3 kere eve gelip kocamı sordu" şeklindeki beyanını Aris, "Hatırlamıyorum" cevabını verdi. "Maktulü kaybolmadan önce gördün mü? Ölmeden önce maktul ile Cemal Temizöz arasında bir tartışma duydun mu? Size başvuru yapıldı mı?" şeklindeki sorulara da Aris yine "Hatırlamıyorum?" cevabını verdi.

JİTEM, SİVİL EKİPLERİ TAKMI İSİMLERİYLE

Köyün devlet yanlısı olarak bilindiğini belirten Aris, "Bize bu köyden saldırı olmadı. Cemal Temizöz'ü tanımıyordum yeni öğrendim. Karakolda 50-60 askerimiz vardı. JİTEM'den bahsediliyordu. Sivil ekiplerden bahsediyorlardı. Takma isimlerden bahsediyorlardı. Sivil araç kullandıklarını söylüyorlardı. Bazı sivil yurttaşlar bana işte 'sana şu ismi söylediler; ama ismini bana bu olarak söylediler. Kısa ve basit isimlerdi. Yani kod isimlerdi. Fakat benim bunlarla bir temasım olmadı" diye kaydetti.

 DURUŞMA İLERİKİ TARİHE ERTELENDİ

Daha sonra sanıklardan Adem Yakın söz alarak, dosyada görgüye dayalı hiçbir tanığın olmadığını savundu. Sanık Kamil Atağ da, dosyada somut delil bulunmadığını iddia ederek, "Mart'ta 4 yılımız dolacak. Delil getirin cezamı verin diyorum, vermiyorsunuz" diye konuştu. Sanık Fırat Altın'ın tahliye talebinin ardından kısa bir ara veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.