1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mutabakatı 'Kürdistan' böldü
Mutabakatı 'Kürdistan' böldü

Mutabakatı 'Kürdistan' böldü

Diyarbakır'da gerçekleştirilen konferans için seçilen isimdeki 'Kuzey Kürdistan' ifadesi katılımcıların önemli bir bölümünü rahatsız etti.

A+A-

Kürdistan isminin zamansız kullanıldığını düşünen katılımcılar, bunun çözüme katkı sunmayacağını belirtti.

BDP'nin İmralı-Kandil ziyaretlerinin ardından hükümetle ikinci randevusu bu hafta gerçekleşiyor. BDP heyeti, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile geçen hafta sunduğu "yol temizliği" paketinin ayrıntılarını görüşecek. Bu arda Çözüm sürecinde atılacak adımlar Diyarbakır'da gerçekleştirilen  "Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı"na da damgasını vurdu.  Konferansın dünkü bölümünde "Kürdistan'da toplumsal sorunlar ve çözüm arayışları" ve "Kürdistan'da ulusal birlik ve ortak tutum" başlıklı oturumlar gerçekleştirildi. Ankara'daki "Demokrasi ve Çözüm" Konferansı'nın ikinci ayağının "Kuzey Kürdistan" adıyla yapılması eleştirilere neden oldu. Konferans'ın dün akşam süren kapalı bölümünde, bu ismin politik bir tavır olduğu ve kullanılması için de erken olduğu ifade edildi. Bazı katılımcılar, "Ya Kürt-Türk federasyonu dersiniz, ya da bağımsızlık. Ne istiyorsanız açıkça söyleyin" diyerek tepkilerini dile getirdi. Azadi İnisiyatifi'nden kadın katılımcılar ise "Anadilde eğitim olmazsa olmaz" dedi.

Sürece büyük destek var

Konferansa katılan GÜNSİAD Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, çözüm süreci ile birlikte Türkiye'nin tarihi bir dönemden geçtiğini belirterek, "Bölgede sürece büyük destek var. Bu fırsatın kaçırılmaması gerekiyor" diye konuştu.  Yezidiler adına konuşan Hacı Çelik ise PKK Lideri Abdullah Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması ya da cezaevleri şartlarının gözden geçirilmesini talep ederek, kendilerine özgürce ibadet hakkı tanınmasını istedi.

HABERE YORUM KAT