1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mustafa Kemal Atatürk törenlerle anıldı
Mustafa Kemal Atatürk törenlerle anıldı

Mustafa Kemal Atatürk törenlerle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77. yıldönümünde, Diyarbakır’da düzenlenen çeşitli tören ve etkinliklerle anıldı.

A+A-

Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında ilk tören Anıt Parktaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı.
Anıt Parktaki törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ayşe Serra Bucak, Muharip Hava Kuvvet Komutanı Yardımcısı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü, askeri ve sivil erkân, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve öğrenciler katıldı. Anmanın gerçekleştirildiği Anıt Parkı’nın çevresinde çok yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi.


Çelenk sunma töreninin ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 9.05'te iki dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sırasında Diyarbakır’daki tüm sirenler çalarken törene katılanlar da Atatürk'ü selamladı. İstiklal Marşı'nın okunması ve bayrakların yarıya indirilmesinin ardından Anıt Park’taki tören sona erdi.


Anıt Parktaki törenin ardından Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde “Atatürk’ü Anma” programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, 7. Kolordu Komutanlığı’nca hazırlanan “Atatürk’ün Asker Kişiliği” konulu barkovizyon sunumuyla devam etti. Sunumun ardından lise öğrencileri tarafından şiirler okundu ve program son olarak Güzel Sanatlar Lisesi Türk Halk Müziği Korosunun müzik dinletisiyle sona erdi.


Kentteki bütün okullarda da Atatürk’ü anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Bu okullardan biri de Şehit Polis Mehmet Erçin İlkokulu oldu. Öğrenciler, anma etkinliğinde Atatürk Çocukları şarkısını da seslendirdiler.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler