1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Müslüman Kadın Platformu'ndan Özgecan tepkisi
Müslüman Kadın Platformu'ndan Özgecan tepkisi

Müslüman Kadın Platformu'ndan Özgecan tepkisi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da kendilerine Müslüman Kadın Platformu adı veren bir grup kadın, Özgecan Aslan'ın katledilmesini protesto etti.

A+A-
Diyarbakır'da Müslüman Kadın Platformu'nca, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice katledilmesine ilişkin basın açıklaması ve yürüyüş yapıldı.
 
Ofis AZC Plaza önünde bir araya gelen bir grup kadın, üzerinde, “Kadınlar size Allah'ın emanetidir” yazılı pankart açtı. “Kızlarımıza uzayan eller kırılsın”, “Ahlaki çöküntüye hayır”, “Namus emanettir, emanete sahip çıkalım”, “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” dövizleri de taşıyan kadınlar, sık sık “Özgecan'a uzanan eller kırılsın”, “Kadına uzanan eller kırılsın” şeklinde slogan attı.
 
"ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN YÜZDE 67'Sİ 18'İN ALTINDA"
 
Grup adına açıklama yapan Hatice Demirhan, insanlığın var oluşunun ilk gününden bugünlere kadar kadının toplumdaki yerinin alaşağı edildiğini belirterek, kadının insanlığa ve insana yakışmayacak davranışlara maruz kalması gerçeğini bir fidanın daha bağırlarından sökülüp alınması görmüş olduklarını ifade etti.
 
Özgecan Aslan'ın maruz kaldığı hain ve sapkın şiddetin bir daha asla hiçbir kadın, erkek ya da çocuğa yaşatılması adına seslerini sonuna kadar duyuracak ve hakları olan insanlığın verilmesi için mücadelelerini yeniden başlatacaklarını dile getiren Demirhan, "2014 yılında alınan istatistikler sonucunda yıl içerisinde bilinen 281 kadın cinayeti işlenmiş ve bu cinayetlerin yüzde 67'si 12-17 yaş arası kız çocuklarına uygulanmıştır" dedi.
 
"İSLAM'DA KADININ YERİ BELLİDİR"
 
Kadın cinayetleri ile taciz ve tecavüzün son bulduğu dönemin Hazreti Muhammed'in yaşadığı ve gerçek İslam'ı yaşattığı dönemden ibaret olduğunu vurgulayan Demirhan, şunları kaydetti:
 
“Allah-u teala ayetlerinde apaçık kadının erkeğin yanındaki yerini bildirmiştir. Üstünlüğün yalnız takva ile olduğunu belirtmiştir. Ancak zamanla kendi aslını kaybeden insanoğlu İslam'ın da aslını kaybetmiş, Kur'an-ı Kerim'in belirttiği dini kendi nefislerine uydurarak, yaşamanın telaşına düşmüşlerdir. Bu sebeple toplumsal ahlak büyük çöküntüye uğramış, insanoğlu nefsinin kölesi haline gelmiştir. Allah'ın cennetlerini ayakları altına serdiği kadını aşağılık bir nesneden ibaret görmüştür. Bu durumun değişmesi ve İslam'da kadına verilen değerin yeniden yaşatılması adına çalışmalar yapılmalıdır."
 
Bugün toplumun içine sürüklendiği ahlaki yozlaşmanın yol açtığı şiddetin son halkasının Özgecan Aslan'ı aldığını dile getiren Demirhan, "Bu insanlık dışı şiddet, taciz ve tecavüzlerin önünün alınması için daha kaç masum yavrunun kurban edilmesine şahitlik etmemiz gerek? Devletin bütün yetkili makamlarından bu şiddet vakalarına son vermeleri için ödüllendirici değil, caydırıcı yaptırımların uygulanmalarını istiyoruz. Bizler Diyarbakırlı Müslümanlar olarak, zulme uğrayan ve vahşice katledilen Özgecan Aslan'a yüce rabbimizden rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz" diye konuştu.
 
Açıklamanın ardından Özgecan Aslan'ın ruhuna Fatiha okuyan kadınlar, daha sonra Sanat Sokağı'na kadar yürüdü.
 
(MP-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT