1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Müslim: Davetiye almadım
Müslim: Davetiye almadım

Müslim: Davetiye almadım

Reuters'a açıklama yapan PYD Eş Genel Başkanı, Cenevre toplantısı ile ilgili eline davetiye geçmediğini söyledi.

A+A-

İngiltere'nin Suriye özel temsilcisi ve diğer muhalif oluşumlar Müslim'in davetliler arasında olmadığını belirtti.

Reuters'a açıklama yapan PYD Eş Genel Başkanı, Cenevre toplantısı ile ilgili eline davetiye geçmediğini söyledi. İngiltere'nin Suriye Temsilcisi Gareth Bayley yaptığı açıklamada Müslim'in Cenevre'ye davet edilenler arasında olmayacağını açıkladı. Müslim davet konusunda şu açıklamayı yaptı:
"Tabii ki bu toplantıya katılmayı içtenlikle istiyorum. Eğer bazı taraflar dışarıda bırakılırsa Cenevre-3'ün Cnevre-2 gibi başarısız olacağını düşünüyorum. Biz, sahadaki geniş bir kitleyi temsil ediyoruz. Yani bizi dışlamak siyasi çözüm adına iyi bir hamle olmaz"


BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın sözcüsü de katılımcılara davetiylerin gönderildiğini duyursa da kimlere gönderildiğini açıklamamıştı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PYD'nin bu toplantıya katılması durumunda girişimi boykot edeceklerini söyledi.


Özgür Suriye Ordusu karşıtı "muhalif"
Kürt tarsının Suriye Demokrat Meclisi (SDM) çatısı altında toplantıya davet edileceği de iddia ediliyor. SDM, PKK'nın Suriye kolu PYD’nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokrat Güçleri’nin (SDG) siyasi kolu. SDM'nin üyeleri Aynen SDG'de olduğu gibi Kürt, Arap (Rakka Devrimciler Cephesi) ve Süryani isimlerden oluşuyor. Eş başkanları; Rusya’ya yakın bir isim olan ve Heysem Manna ve TEV-DEM olarak bilinen Kürtlerden oluşan Demokratik Toplum Hareketi’nden İlham Ahmed.


Cenevre'ye davet edildiği ya da edileceği iddia edilen isimlerden olan Mennah, Baas Partisi iktidarının ‘Barışçıl yollarla’ değiştirilmesini savunan bir isim. Dış müdahaleye ve silahla mücadeleye yani Özgür Suriye Ordusu’na karşıtlığını  sık sık dile getiren ancak Rusya’nın dış müdahalesi konusunda yorum yapmayan bir isism.
SDM, Riyad toplantısıyla eşzamanlı olarak, yani 8-9 Aralık 2015 tarihlerinde Suriye’nin Haseke iline bağlı Malikiye kasabasında kuruldu. Malikiye’deki Kurucu toplantısından sonra SDM 10 Ocak 2016’da Cenevre kentinde ikinci toplantısını düzenledi.


Muhalifler henüz karar vermedi
Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplanan Yüksek Müzakere Heyeti Sözcüsü Munzir Mahos ise Al Jazeera'ya yaptığı açıklamada "Gelen davetiyelerde eskilerinden bir farkını görmedik. Davetiyeyi kabul edip etmemek konusunu tartişmaya devam ediyoruz. Konuyu ciddiyetle ele aliyoruz. Bu gece geç bir saatte ya da yarin sabah kararimizi açiklayacağız." dedi.
Kaynak: Al Jazeera, Reuters

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler