1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Musa Anter katledildiği yerde anıldı
Musa Anter katledildiği yerde anıldı

Musa Anter katledildiği yerde anıldı

Diyarbakır'da öldürülen Kürt bilgesi Musa Anter, katledildiği sokakta karanfillerle anıldı.

A+A-

Anmada konuşan Mülkiye Birtane, “Yapılan katliam ve faili meçhul cinayetlerini gerçekleştiren derin güçler bugün yine varlar ve katliamları yine yapıyorlar” dedi.


Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Seyrantepe Semti'nde 20 Eylül 1992 tarihinde JİTEM tarafından öldürülen Kürt bilgesi Musa Anter (Apê Musa), katledilişinin 23. yılında öldürüldüğü yerde anıldı. Seyrantepe Semti'nde bulunan Musa Anter Anıtı önünde Özgür Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde düzenlenen anma etkinliğine, HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan, Feleknas Uca, Musa Anter'in oğlu Dicle Anter ve ailesi, DBP, HDP il, ilçe yöneticileri, Fırat Dağıtım, Özgür Gündem ile Azadiya Welat gazeteleri, Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve Gün Tv. çalışanlarının yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Anmada, Apê Musa, Gurbetelli Ersöz ve özgür basın şehitlerinin fotoğrafları taşındı.
 
Anmada konuşan Özgür Gazeteciler Cemiyeti Derneği Eşbaşkanı Hakkı Boltan, Apê Musa'nın basının öncülüğünü yapan bir kişi olduğunu belirterek, "Çözüm yaratıcısı biri olan Ape Musa, kendi hikayeleri ve yazıları ile halka yol gösteriyordu. Bizde basın olarak onun gittiği yolda ilerlemeye çalışıyoruz. Apê Musa özgür basın bilincinin oluşmasında Kürdistan ve Türkiye'de öncü olarak görülüyor" dedi. Anmaya katılan özgür basın çalışanlarını gösteren Boltan, "Buradaki basın çalışanları o zamanın küçük generalleridir" dedi.
 
'Devlet hala bu kirli yöntemlerle sonuç almaya çalışıyor'
Apê Musa'nın 23 yıl önce JİTEM tarafından katledildiğini hatırlatan Boltan, şöyle devam etti:

 

"23 yıl önce katledildi ve sonuç alınmadı. Devlet hala bu kirli yöntemlerle sonuç almaya çalışıyor. Hükümet, Apê Musa'yı katletmekle basını katlettiğini zannetti. Ancak öyle olmadı. Burada, öldürüldüğü yerde katletmenin bir çözüm olmadığını görüyoruz”
 
'Apê Musa'nın izinde olmaya devam edeceğiz'


DTK adına konuşan Mülkiye Birtane ise, Kürt halkına yönelik saldırıların yoğun olduğu dönemler olan 1990'lı yılları hatırlatarak, o yıllarda halkın güçlü direnişi sayesinde basındaki bilincin açığa çıktığını söyledi.

 

Birtane, açığa çıkan bu bilince Apê Musa'nın öncülük ettiğini ifade etti. 1990'lı yıllarda "Faili meçhul"lerle yapılan katliamları anımsatan Birtane, “Yapılan katliam ve faili meçhul cinayetlerini gerçekleştiren derin güçler bugün yine varlar ve katliamları yine yapıyorlar” diye konuştu.

 

Özgür basın ve yayın kurumlarına yapılan saldırılara değinen Birtane, yapılan saldırılar karşısında özgür basının yılmadığını ve doğru haberleri halka ulaştırdığını vurguladı. Hem siyasetçiler hem de gazeteciler olarak Ape Musa'nın izinde olmaya devam edeceklerini belirten Birtane konuşmasını şöyle sürdürdü:


 “Biz ve özgür basın çalışanları Apê Musa'nın mücadelesini devam ettireceğiz. Burada şimdi haber yapanlar 1990'lı yılların küçük generalleridir ve yine buradaki çocuklar yarın büyüyüp toplumun öncüsü olacaklar."
 
Katledildiği yere karanfiller bırakıldı


DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek de, Ape Musa'nın küçük generallerinin gerçekleri halka ulaştırdığını kaydetti.

 

Şimşek'in konuşması ardından basın şehitlerinin fotoğrafları ve karanfillerle Musa Anter'in katledildiği yere yüründü. "Şehit namirin" ve "Özgür basın susturulamaz" sloganları atılan yürüyüşe, çok sayıda çocuğun da katılması dikkat çekti. Musa Anter'in katledildiği yere gelen kitle özgür basın şehitleri adına saygı duruşunda bulundu.


Ardından Anter'in katledildiği yere karanfiller bırakıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler