1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Musa Anter davasının da akıbeti aynı olabilir'
'Musa Anter davasının da akıbeti aynı olabilir'

'Musa Anter davasının da akıbeti aynı olabilir'

JİTEM ana davasıyla birleştirilen Kürt bilgesi Musa Anter'in davası, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

A+A-

Diyarbakır'dan Ankara'ya nakledilen Anter davası da diğer nakledilen davalar gibi faillerinin aklanması riski taşıyor. Bölgeden batı kentlerine nakledilen davaların beraatla sonuçlanmasına dikkat çeken Anter Ailesi avukatı Selim Okçuoğlu, "Birer birer bölge dışına çıkarılan dosyalar, doğal mevzuatından uzaklaştırıldı. Musa Anter davası da, Cizre JİTEM davasının akıbetine uğrama riski yüksek" dedi.


"Güvenlik" gerekçesiyle Eskişehir, Çorum, Ankara, Kırıkkale ve İzmir'e nakledilen JİTEM ve faili meçhul davalarda katiller bir bir aklanırken, gözler, Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nden Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen Kürt bilgesi Musa Anter cinayeti ile ilgili davaya çevrildi. Faili meçhul ve JİTEM davalarının nakledilmesinden sonra sanıkların sırayla beraat ettirilmesine ilişkin değerlendirme yapan Anter Ailesi avukatı Selim Okçuoğlu, dava dosyalarının bölge dışına çıkarılmasının tehlike ve risklerine dikkat çekti.


'Bütün dosyalar için aynı risk var'


"Ortada güvenlik açısında davaların bölgede görülmesinde en ufak bir engel yoktu" diyen Okçuoğlu, şöyle devam etti: "Bu dosyalar birer birer bölge dışına çıkarıldı. Doğal yargı mevzuatından uzaklaştırıldı. Son Temizöz davasından da görüldüğü gibi aslında bu nakil işlemleri, beraat kararlarına zemin hazırlamak için yapılmıştır. Aynı şey diğer davalar ve Musa Anter yargılaması için de gündemde. Bunun münferit bir olay olmadığını düşünüyoruz. Temizöz'ün beraat ettirilmesinin, bu davalara yönelik kapsamlı bir çalışmanın sonucu olarak beraat kararı verildi. Bütün dosyalar için aynı risk var."


'İtirafçı Aygan üzerinden aklanma peşindeler'


Okçuoğlu, Musa Anter dosyasında da, Abdulkadir Aygan üzerinden tetikçiyi aklama girişimlerinin olduğuna dikkat çekerek, "Bizim yargılama dosyamızda başlangıç olmak üzere devletin diğer güvenlik birimlerinin, mahkemenin çeşitli yargılarına olumsuz cevap vereceklerini görüyoruz. Bütün bunlar bir arada değerlendirildiğinde, Musa Anter davasının Cizre JİTEM davasının akıbetine uğrama riski olduğunu belirtmek istiyorum. Belirli çevreleri ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyorum" dedi. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler