1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Musa Anter davası bugün
Musa Anter davası bugün

Musa Anter davası bugün

Yazar Musa Anter cinayetinin 3'üncü duruşması bugün görülecek.

A+A-

1992 yılında Diyarbakır'ın Seyrantepe semtindeki Cumhuriyet mahallesinde suikast sonucu katledilen Kürt yazar Musa Anter (Apê Musa) cinayetinin 3'üncü duruşması bugün Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
Dava zaman aşımına kısa bir süre kalırken, geçen yıl Şırnak'ın Kumçatı beldesinde yakalanarak sevk edildiği mahkemece tutuklanan eski itirafçı ve korucu Hamit Yıldırım'la yeniden gündeme geldi. Davada Yıldırım tutuklu olarak yargılanırken, 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım, hakkında yakalama kararı bulunan Aziz Turan (Abdulkadir Aygan) ve Jandarma Tim Komutanı emekli Albay Savaş Gevrekçi tutuksuz olarak yargılanıyor.
 
SON DURUŞMADAKİ İFADELER
Davanın 1 Ağustos'ta görülen son duruşmasında, sanıklardan Hamit Yıldırım video konferans sistemiyle verdiği savunmasında isnat edilen hiçbir suçlamayı kabul etmezken, Jandarma Tim Komutanı emekli Albay sanık Savaş Gevrekçi ise, Musa Anter ismini cinayetin yaşandığı güne kadar duymadığını ileri sürdü. Duruşma sonunda verilen ara kararda, tutuklu sanık Hamit Yıldırım'ın bir sonraki duruşma bizzat hazır edilmesi yönünde ara karara varılırken, tutuksuz sanık Savaş Gevrekçi için talep edilen tutuklama istemi de mahkeme heyeti tarafından reddedilmişti. Bugün devam edecek duruşmaya Anter'in yakınları ve çok sayıda avukatın yanı sıra BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın da izleyici olarak katılması bekleniyor

HABERE YORUM KAT