1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Murat şenlikleri sona erdi
Murat şenlikleri sona erdi

Murat şenlikleri sona erdi

Silvan ilçesinde her yıl düzenlenen Murat Şenlikleri 3 gün 3 gecenin ardından sona erdi.

A+A-

Mart ayının sonlarında Diyarbakır'ın Silvan ilçesinin Kumgölü köyü Susamış mezrasında yapılan bölgenin il, ilçe ve köylerinden binlerce kişinin katılımıyla 3 gün 3 gece süren Murat Şenlikleri dün gece sona erdi.

Şenliklerde kurulan çadırlarla Murat Ovası bir çadırkent görümüne bürünürken, genç kızlar ve delikanlılar en güzel giysilerini giyinip erbane eşliğinde zikir yaparak, yöre oyunları oynadı. İlahiler söylenen şenlik bir panayır havasında geçti. Komutan Muaz Bin Cebel'in türbesini ziyaret eden vatandaşlar, dualar etti. Atlarını şenlik alanına getiren köylüler düzenlenen at yarışlarına katıldı.

Şenliklere çocukluğundan beri katıldığını belirten 48 yaşındaki Hüsnü Aysu, "Görüyorsunuz Murat Şenlikleri'ne Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin değişik yerlerinden, Şanlıurfa'dan, Mardin'den, Muş'tan yani çevre illerden binlerce insan geldi. Bu şenliğin amacı, dini inançlarımıza göre Muaz bin Cebel şenlikleri diyorlar bu gece de kına gecesidir. Genç yaşlı demeden insanlar buraya gelip bir piknik havasında gününü geçiriyor."MUAZ BİN CEBELİslam ordusunun genç komutanlarından Cebbel oğlu Muaz'a, Silvan ve çevresinin fethi görevi verilir. Göreve çağırıldığı gün kınası yoğurulmuş düğünü yapılmaktadır. Muaz düğünü bırakarak annesi ve nişanlısından helallik ister ve bölgeye hareket eder. Silvan'ı feth eder. Dönüşte Silvan'ın 30 kilometre kadar kuzey doğusunda bulunan Kumgölü yakınındaki Murat Ovası'nda pusuya düşürülerek şehit olur. Annesi geri dönmeyen oğlu için günlerce ağlar, ağıt yakar. Bir gece rüyasında Peygamber Efendimizi görür. Kendisine oğlunun şehitlik mertebesine erdiği, onun için her yıl bir hafta sürecek anma şenliklerinin ihsan edildiği bir şehit annesi olarak sevinmesi gerektiği müjdelenir. Muaz bin Cebel'in 641 yılında şehit düştüğü İslam kaynaklarında geçmektedir. O tarihten bu yana her yıl aynı zamanda Muaz bin Cebel'in düğünü kutlanır. Murad Şenlikleri'nde son 8-10 yıldır at yarışları yapılmaktadır."

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT