1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Murat şenlikleri sona erdi
Murat şenlikleri sona erdi

Murat şenlikleri sona erdi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Muaz Bin Cebel Türbesi'nde, yaklaşık bin 500 yıldan beri kutlanan ve 3 gün 3 gece devam eden 'Murat Şenlikleri' sona erdi.

A+A-

Silvan'a bağlı Kumgölü köyü Susamış mezrasında 3 gün 3 gece yapılan 'Murat Şenlikleri', gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi il, ilçe ve çevre köylerden gelen binlerce kişinin katılımıyla 3 gün 3 gece süren Murat Şenlikleri'ne katılımın bu yıl fazla olması nedeniyle, türbenin etrafı çadır kente döndü. Her yıl Mart ayının sonunda yapılan Murat Şenlikleri'nde dualar okundu. Son gün kına gecesinde genç kız ve erkekler ellerine kına yakarak, ağaçlara bağladıkları bezlerle dileklerinin kabul olması için dua etti.

Çocukluğundan beri Murat Şenlikleri'ne katıldığını belirten Mehmet Şerif Coşuk, "Bu ziyaret eski zamanlardan beri böyle olmuştur. Hz. Muaz Bin Cebel savaşa geldiği zaman sahabeleri gördüğü zaman heyecanlandı. Heyecandan sahabeyle beraber burada şehit olmuş. Cenab-ı Allah tarafından, Hz. Muhammed Allah'ın bir dostuna rüyada geldiği zaman, Muaz'ın anasına söylemiş ki, bahar başı hıvde dediğimiz gün geldiği zaman, bu Muaz'ın düğünüdür. 3 gün 3 gece olduğu zaman bölgenin her tarafından çevre civarlarından buraya insanlar akın ediyor. Muaz Bin Cebel'in düğünü için gelen vatandaşlar dualar ederek, düğünün son gününde ise ellerine kına yakarak mumlar eşliğinde dua ediyorlar. Cenab-ı Allah onların duasını kabul eder. Her kim olursa olsun eğer o gece burada kaldığı zaman sabah namazını kıldığı zaman, oradan hem bir heyecan alır hem bir feyz alır, sağlık alır, ne dua ederse Allah onu kabul eder" dedi.

İkinci kez Murat Şenlikleri'ne katıldığını kaydeden Hanife Yaşam, "Bu yörenin insanları olarak dini inançlara sahibiz. Şenlikler çok güzel geçiyor. Bu türbenin içi çok güzel olmuş, ancak araç parkı sorun var. Araçlarla geliş gidişlerde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Burada tezgah açan bazı esnaflar fırsatçılık yaparak iki katına satıyorlar. Böyle fırsatçılar burada vatandaşı kazıklamaya kalkmasınlar. Belediye ve Kaymakamlık eminim ki gereğini yapacaktır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT