1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mülteciler can, Türkiye tampon derdinde
Mülteciler can, Türkiye tampon derdinde

Mülteciler can, Türkiye tampon derdinde

Dünya Suriyeli mültecilerin Avrupa'ya başlayan yolculuğunu konuşurken, bir yandan da bu mülteci hareketinin neden aynı anda örgütlü bir şekilde başladığı tartışılıyor.

A+A-

Çok örgütlü gibi görülen bu mülteci hareketine katılanlar aslında çok farklı kentlerden bir araya geliyor.

 

Diyarbakır, Adana, Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin, Bursa gibi kentlerden aynı ayda sınıra doğru hareket ediyorlar. Ancak mültecilerin kaldığı kampta mültecilerin bir kısmı kaldıkları kentlerdeki devletin yerel yöneticileri tarafından sınıra yönlendirildiğini iddia ederken, bir kısmı da kendilerine "İstanbul'da bir araya gelip, sınıra gideceğiz, Almanya bizi ülkeye almaya karar vermiş" şeklinde mesajların telefonlarına geldiğini söylüyor.
Dünya Suriyeli mültecilerin Avrupa'ya başlayan yolculuğunu konuşurken, bir yandan da bu mülteci hareketinin neden aynı anda örgütlü bir şekilde başladığı tartışılıyor.


Tartışmalara en yanıt ise, yine mültecilerin kaldığı Kırkpınar Güreşleri Stadyumu'nda veriliyor.

 

Mültecilerin kaldığı kampta bir kısmı kaldıkları kentlerdeki devletin yerel yöneticileri tarafından sınıra yönlendirildiğini iddia ederken, bir kısmı da kendilerine "İstanbul'da bir araya gelip, sınıra gideceğiz, Almanya bizi ülkeye almaya karar vermiş" şeklinde mesajların telefonlarına geldiğini söylüyor. Türkiye'nin mülteci hareketiyle, Cerablus'taki "Güvenli Bölge" oluşturma politikasını Avrupa'ya kabul ettirmeyi amaçladığı belirtiliyor.


Suriye'de Esad rejimi ve DAİŞ'in katliamlarından kaçıp Edirne'den Avrupa'ya gitmek üzere İstanbul'a gelen yaklaşık 4 bin Suriyeli mülteci, günlerdir Edirne'de bekletilmeye devam ediliyor. Türkiye'nin Suriye ve Rojava mültecilerine yönelik politikaları sonucu binlerce mülteci Avrupa'yı umut kapısı olarak gördü. Savaşın devam ettiği Suriye'ye dönmek istemeyen mülteciler, insan tacirlerinin adeta hedefinde. Her defasında onlarcasının acı haberi gelirken, katliamlarla yüz yüze gelmek istemeyenler ise Avrupa'ya geçmek için sınır kapılarına dayandı. Aslında pek çok aile, Avrupa'ya gitmekte istemiyor. Ancak hemen hemen her aileden Suriye'deki savaştan kaynaklı Türkiye'ye gelen ve burada kamplarda bir süre kaldıktan sonra kaçak yollarla Avrupa'ya gitmiş kimisinin babası, kimisinin oğlu veya eşi bulunuyor. Adeta dağılan aileler, bir daha bir araya gelme umuduyla Avrupa'ya yol alıyor.


Binlerce mültecinin kaldığı Edirne'deki Kırkpınar Güreş Stadyumu'nda her kesin gözü kulağı Avrupa'dan gelecek olan haberde. Avrupa mültecilerin geçişini kabul etmese dahi, mülteciler her yerde eylemlere başlayacaklarını ve tekrardan kaçak yollardan Avrupa'ya geçeceklerini söylüyor.
 
Mülteci hareketi devletin Rojava politikası ile bağlantılı mı?
Belki tüm kamuoyunun merak ettiği konu, binlerce mülteci nasıl oldu da bir anda Avrupa'ya açılan sınır kapılarına yığıldı.

 

Çok örgütlü gibi görülen bu mülteci hareketine katılanlar aslında çok farklı kentlerden bir araya geliyor. Adana, Ankara, İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Mersin, Bursa gibi kentlerden aynı ayda sınıra doğru hareket ediyorlar. Ancak mültecilerin kaldığı kampta mültecilerin bir kısmı kaldıkları kentlerdeki devletin yerel yöneticileri tarafından sınıra yönlendirildiğini iddia ederken, bir kısmı da kendilerine "İstanbul'da bir araya gelip, sınıra gideceğiz, Almanya bizi ülkeye almaya karar vermiş" şeklinde mesajların telefonlarına geldiğini söylüyor. Çok az bir kısmı da sosyal medya üzerinde başlatılan kampanyaları görerek, mültecilere dahil oluyor. Bu da Türkiye'nin mülteci hareketleri ile Cerablus'taki "Güvenli Bölge" oluşturma politikasının bir sonucu olarak devreye koyduğu ve bu politikasını Avrupa'ya kabul ettirmenin bir parçası olarak görülüyor.


Edirne Valiliği'nin mülteci sorunlarına karşı çözümleri ise, adeta günü birlik çözümler. Valilik tarafından mültecilere, "İsteyenler geldikleri gibi gitsinler" denildiği iddia edildi.
 
100-150 kişilik mülteci grubu nerede?


Yine 4 bin kadar mülteci aynı yerde bekletilirken, mülteciler kendileri ile birlikte başka bir grubun daha geldiğini, bu grubun DAİŞ mensuplarına benzediğini ve kendileri ile yolda geldikleri sürece sorunlar çıkardığını, ancak Edirne'ye vardıktan sonra bu grubun ayrı bir yere götürüldüğünü ifade ediyor. 100-150 kişilik bir grup olduğu belirtilirken, bu mülteci grubunun nerede olduğundan ise kimsenin haberi yok.
 
Tokat ve Amasya'da kamp kurulduğu iddiası


Bunun yanında dün gece saat 03.00 gibi mültecilerin kaldığı stadyumun yanına çok sayıda boş otobüsün getirildiği ve alana adeta asker ve polis yığdırıldığı belirtiliyor.

 

Yapılan görüşmelerde bu araçların mültecileri Tokat ve Amasya'ya götürmek için geldiği söylendiği iddia ediliyor. Mülteciler için Tokat ve Amasya arasında bir bölgede mülteci kampı kurulduğu ileri sürülüyor. Ancak sabaha kadar mültecilerin bulunduğu alanda bekleyen otobüsler sabah saatlerinde alandan polis ve askerler eşliğinde ayrılıyor.
 
 
Esnaf mültecileri istemiyor


Bunun yanında özellikle mültecilerin akın ettiği kentte esnaflar da mültecileri bir gelir aracı olarak görüyor. Kentte fiyatlar hemen hemen iki katına çıkmış durumda. Aynı zamanda esnaf Suriyeli mültecileri kentte istemediklerini sohbetlerine açıkça yansıtıyor.


Ancak en vahim olanı ise, çocukların durumu. Hemen hemen tüm çocuklar rahatsız. Özelikle yol koşullarına dayanmaları zor oluyor. Hastalanan çocukların götürüldüğü ambulanslardaki sağlıkçılar da, tedavileri üstün körü yapıyor.
 
Yaşam koşulları oldukça zor


Mültecilerin kaldığı kampta, yaşam koşulları da oldukça zor. Günde üç defa kampa yemek gelirken, yemek dağıtımları en az dört saat sürebiliyor. Dağıtım esnasında yemekler ise güneş altında uzayıp giden kuyruklara girilmeden alınmıyor.
 
4 bin kişiye 200 battaniye


Buradaki mültecilere öğle yemek dağıtımının dışında ciddi bir yardımda söz konusu değil. Kampta 4 bin kadar mülteci kalırken, dağıtılan battaniye ise 200 kadar. Battaniye altlarına akşamları çocuklar girip uyurken, soğuktan kaynaklı yetişkinler ise sabah güneşin doğuşunu bekliyor. Birçok mülteci de parke taşları üzerine serdiği kartonlar üzerinde uyumaya çalışıyor.
 
Banyo soğuk su ile yapılıyor


Yine kamptaki sağlık koşulları içler acısı durumda. Dolan çöpler bazen saatlerde bekleyebiliyor. Bunun yanında sıcak suyun olmadığı kampta, çocuklara soğuk sularla duş aldırılıyor ve elbiselerde bu soğuk ile yıkanıyor. Güneşten kurtulmak için mülteciler adeta ağaç gölgeleri ile köşe bucak oynuyor. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler