1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Muhtarlığa ilgi yüksek
Muhtarlığa ilgi yüksek

Muhtarlığa ilgi yüksek

Muhtarların özlük haklarında yapılan iyileştirmenin ardından yerel seçimler öncesinde muhtar adayı sayısında büyük artış oldu

A+A-

Muhtarların özlük haklarında yapılan iyileştirme, yerel seçimler öncesinde muhtarlığa olan talebi yükseltti.

30 Mart'ta yapılacak seçimler öncesinde aday sayısındaki büyük artışa bağlı olarak muhtar adayları arasında rekabet yaşanıyor. 2009 yılındaki yerel seçimlerde 100 bin kişi muhtar adayı olurken, bir süre önce özlük haklarında yapılan iyileşme nedeniyle muhtar adayı sayısında adeta patlama oldu. Türkiye genelinde 200 bini aşkın kişi muhtar adayı olurken, aday sayının 230 bine ulaşması bekleniyor.

Torba Yasası kapsamında muhtarların özlük haklarında yapılan düzenleme sayesinde muhtarlık ödeneğinin 875 liraya yükseltilmesi aday sayısındaki artışın en büyük nedeni olarak görülüyor.

- Adayların 5 bin 500'ü kadın

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, AA muhabirine, Türkiye'de 412'si kadın olmak üzere 53 bin muhtar bulunduğunu söyledi.

30 Mart'ta yapılacak seçimde muhtar adayı olmak için başvuranların sayısında büyük artış olduğunu kaydeden Akdeniz, şöyle konuştu:

"2009 yılındaki yerel seçimde yaklaşık 100 bin kişi muhtar adaylığı için başvurmuştu. Ancak bu seçim öncesi aday sayında adeta patlama oldu. Daha seçime var ama muhtar aday sayısı 200 bini aştı. Seçime kadar muhtar aday sayının 230 bine ulaşmasını bekliyoruz. Muhtarların özlük haklarındaki iyileştirme talebi arttırdı. Muhtar adayları arasındaki kadın sayısında da yükselme var. Bugüne kadar 5 bin 500 kadın muhtar adaylığı için başvuruda bulundu."

Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Özünal ise muhtarların özlük haklarında yapılan düzenlemenin muhtarlığa talebi arttırdığını vurgulayarak, "Benzer durum rahmetli Özal döneminde de olmuştu. O dönem muhtarlara Türkiye geneli ruhsatlı silah taşıma hakkı verilmişti. Bu hakkın tanınmasının ardından yapılan ilk yerel seçimde muhtarlığa yoğun ilgi olmuştu" diye konuştu.

- "Muhtar adayların afiş ve pankart asması yasak"

Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Hatip Şeran ise geçmişte yapılan yerel seçimler öncesi muhtar adayları arasında çok sayıda kavganın yaşandığını, olaylarda hayatını kaybedenlerin de olduğunu anımsattı.

Muhtar adayları arasındaki kavgaların en büyük nedenin pankart ve afiş asma konusunda yaşandığını dile getiren Şeran, şöyle dedi:

"Ancak bu yıl YSK'nın aldığı bir karar var. Buna göre, muhtarlık seçimine girmek isteyenler, siyasi partilere ve bağımsız adaylara tanınan propaganda hakkından yararlanamayacak. Sadece oy verme gününden bir gün önce, resimli veya yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı dağıtabilecek. Ancak bu yasaktan muhtar adaylarının haberi yok. Muhtar adayları ile bu hafta içerisinde derneklerimiz aracılığıyla düzenleyeceğimiz toplantılarda bu yasağı anlatacağız. Ayrıca kavga yaşanmaması için çaba göstermelerini isteyeceğiz."

Özlük haklarındaki iyileştirmenin muhtar adayı sayısını yükseltiğini vurgulayan Şeran, "Kızıltepe ilçesinde 10 mahalle muhtarlığı için 160 aday var. Hala seçime 2 hafta var. Aday sayısı 200'e ulaşabilir" diye konuştu. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT